1 vec, ktorá mi nemôže chýbať v batohu… Porlex Mini

Veľakrát počúvam otázky (nie len z môjho blízkeho okolia), prečo sa zúčastňujem rôznych kurzov, akcií, podujatí... Odpovedí je však niekoľko. Jedna z nich ale je, že mám rád výzvy a hľadám svoje hranice - limity. Mám rád prekonávanie seba samého. Mám rád tú ,,cestu", ktorá vedie k cieľu... Sú to také moje cesty sebapoznania. V minulom roku mi napríklad 70 km Memoriál československých parašutistov ukázal moju ,,závislosť"... závislosť na kofeíne. Myslím, že nie som sám, ktorý podľahol tejto kofeínovej droge. A to som kávu začal piť až v prvej práci po ukončení FTVŠ... Tento rok, keď sme absolvovali #8 Turistiku bez výhovoriek... Výstup na Inovec, som mal cestou hore rozhovor s Kubom, ktorý mi vnukol ideu zaobstarať si ručný mlynček na kávu. Samozrejme ma táto myšlienka zaujala. A tak som venoval niekoľko hodín recenziám, testom či čítaním názorov na fórach. A výsledkom je:

Porlex Mini


Hneď na úvod hľadania môjho ideálneho ručného mlynčeka na kávu som si stanovil 3 požiadavky, ktoré by mal spĺňať...
- váha
- odolnosť
- keramické mlecie kamene
Postupne som začal vyraďovacou metódou vylučovať rôznych kandidátov ako Tramp, Hario Mini, GSI Javamill, či slovenský výrobok Mlynko. Nad ním som ale dlho uvažoval ,keďže rád podporujem Slovenských výrobcov. Nakoniec po zvážení všetkých pre a proti som sa rozhodol pre malého ,,Japonca" Porlex Mini.

Váha
Myslím, že tento bod je každému jasný. Nie len turistovi. Samozrejme s váhou súvisia aj rozmery a materiál. Pri viacdňových potulkách po lesoch alebo pri diaľkových túrach riešim každý gram hmotnosti, takže váha bola pre mňa bod číslo jeden.

Odolnosť
Pri mojej šikovnosti, mám rád odolnejšie veci. A nie, nemusia rovno spĺňať armádnu normu MIL-STD-810G, ale ani sa nemôžu rozbiť pri prvom páde alebo trochu hrubšom zaobchádzaní. Neraz sa musím rýchlo pobaliť späť do batoha, či mám v batohu málo miesta na priveľa vecí. Niekedy sa mi dokonca stane ako v Batizovskej próbe v Tatrách pri výstupe na Gerlachovský štít, že s batohom zavadím o skalu. Vtedy to našťastie moja termoska Primus prežila (vrchnák má ale peknú pamiatku). Takže odolnosť bola číslo dva.

Keramické mlecie kamene
Skúsime trochu matematiky? Dobrá zrnková káva + dobrý mlynček + čas a miesto = ideálna káva. Dobrú kávu dnes nie je problém kúpiť skoro všade. Dobrý mlynček však už musíte pohľadať. Základom ručného mlynčeka je schopnosť dobre mlieť. Na to sú ideálne keramické kamene. No a miesto a čas sa vždy nájde...

Celkový dojem

Porlex Mini a celkový dojem? Proste kvalitný odolný ručný mlynček od japonského výrobcu Porlex. Z môjho pohľadu je veľmi praktický. Je vyrobený z nerezovej ocele a pri jeho rozmeroch 13 cm x 4,8 cm váži len 240 gramov! A to aj s rukoväťou ktorá má 13,7 cm. Toto je to japonské čaro - kvalitný ,,minimalizmus."
Telo mlynčeka obopína po obvode čierna gumová manžeta, ktorá umožňuje pevné uchopenie a slúži i na uskladnenie rukoväte. Do vrchnej nádobky sa zmestí 26 g zrnkovej kávy, čo predstavuje približne 3 porcie kávy.
No a srdce mlynčeka tvoria keramické mlecie kamene, ktoré zaručujú konzistentné mletie. Majú dlhú životnosť a ostrosť. Navyše sa dajú po rokoch vymeniť (ak som sa správne dočítal). Nepodliehajú korózii a pre mňa veľmi podstatné - jednoducho sa čistia. Nastavovanie hrúbky mletia je veľmi jednoduché. Chod prepínača ide veľmi hladko a jemno, čím sa zabezpečuje presné mletie, ktoré sa vyznačuje širokou škálou možností na akýkoľvek typ kávy.
Okrem toho Porlex Mini vyniká i svojou efektivitou. Vďaka predĺženej ergonomickej odnímateľnej rukoväti dokáže mlieť kávové zrná veľmi ľahko za extra krátky čas.

O výrobcovi ručných mlynčekov Porlex
Porlex je spoločnosť zameraná výlučne na dizajn, výrobu a distribúciu mlynčekov na kávu a korenie. Bola založená v roku 1978 a sídli v japonskom meste Osaka. Firma sa preslávila vďaka vývoju špeciálnej technológie mlecieho mechanizmu, ktorý sa stal najprecíznejším na trhu. Okrem toho sú mlynčeky zhotovované z materiálov najvyššej kvality vo fabrike v meste Kagošima podľa presných štandardov, čo zaručuje ich dlhoročnú životnosť a funkčnosť.

UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

- Výška: 13 cm
- Šírka: 4,8 cm
- Dĺžka rúčky: 13,7 cm
- Váha: 240 gramov
- Zásobník: 25 g kávy (3 porcie)
- Farba: Strieborná, čierna gumová manžeta po obvode
- Materiál: Nerezová oceľ, keramika
- Cena: 47€ - 67€ (podľa Heuréky)