5 (+1) rád ako vybrať správny nôž

Patrí nôž do turistickej výbavy? Koľko krát s ním pracuješ počas túry? Je naozaj nevyhnutný? Nosíš nôž pravidelne? Ktorý nôž je najlepší? Ako vybrať ten správny? Tak toto je len niekoľko otázok, ktoré dostávam pomerne často na rôznych typoch akcií… Keďže moje odpovede sú stále rovnaké, rozhodol som sa vám ich spísať do tohto článku. Hneď na úvod, ale musím upozorniť na jednu vec. Nie som nožiar a ani nemám s výrobou nožov nič spoločné. Som len prostý užívateľ a v tomto duchu aj píšem tento článok…

,,Správny nôž je ten, ktorý máte pri sebe vtedy, kedy ho skutočne potrebujete“.

Toto je jedna zo zásad, ktorou sa vo svojom živote riadim. Dokonca by som to označil za taký môj ,,mindset (nastavenie)“. Prečo práve ,,mindset“, vám vysvetlím neskôr. Ľudia, ktorí ma poznajú, vedia že nôž mám pri sebe vždy. Teda, úprimne – dva. Ale o tom neskôr. Nôž je súčasť môjho EDC (everyday carry – veci, ktoré mám každodenne pri sebe). Pod touto skratkou si nepredstavujte nič zložité – do EDC patria aj hodinky, peňaženka, mobil,… proste všetko, čo máte neustále pri sebe. A áno, nôž využívam denne, nie len v práci… Samozrejme netreba zabúdať, že nôž je aj účinný nástroj sebaobrany, ale tejto problematike sa nechcem momentálne venovať.

Ako vybrať správny nôž?

Existuje niekoľko parametrov ako by sme mohli nože rozdeliť: podľa veľkosti, konštrukcie, váhy, ocele, ceny, druhu otvárania, poistky či účelu,… Taktiež existuje veľmi široká ponuka nožov, v ktorej sa občas nedá jednoducho zorientovať. Navyše existuje aj možnosť výroby noža na mieru. Komu nevyhovujú sériové nože, smelo túto možnosť využite. Budete mať svoj unikátny kúsok podľa vašich požiadaviek a kritérií.
Pamätajte, že každý z nás je jedinečný a máme iné predstavy a požiadavky na samotný nôž – ako nástroj. Čo jednému vyhovuje, druhému nemusí. A preto odporúčam, aby si každý zostavil svoje kritéria výberu….

Mojich 5 (+1) rád podľa ktorých si vyberám svoje nože:

1. Ujasnite si, na čo daný nôž potrebujete

V dnešnej dobe existuje veľké množstvo nožov rôzneho zamerania – od loveckých, hubárskych, kuchynských až po mutifunkčné (tzv. multitooly). Preto je najdôležitejšie ujasniť si, na aký účel nôž potrebujete. Či ho potrebujete na hríby do lesa, alebo na krájanie chleba v kuchyni. Či ho chcete na denné nosenie, alebo ho využijete len pár krát za život pri táboráku. Či chcete jednoduchý nôž alebo všestrannejší multitool. Musíte proste vedieť, načo chcete daný nôž používať. Z toho vychádzajú dve základné kategórie nožov: zatváracie nože a nože s pevnou čepeľou. Každý má svoje výhody a nevýhody. Celkovo sa odporúča na ,,ťažšiu“ prácu (napr. sekanie v lese) nôž s pevnou čepeľou…

2. Cena = kvalita?

Čiastočne áno. Cena je pre mňa jeden z kľúčových rozhodujúcich faktorov. Čím kvalitnejšia oceľ (najčastejšie nerezová, uhlíková a damašková), čím dizajnovejší kúsok tým vyššia cena. Samozrejme dobré nože sa dajú kúpiť aj za pár €, ale ak sa rozhodnete pre nejaký unikátny nôž, prípadne ,,nôž na mieru”, musíte počítať s vyššou vstupnou investíciou. Podotýkam, že niekdy je lepšia investícia nôž na mieru ako sériovo vyrábaný (závisí to od vašich kritérií).

A tu sa dostávam aj k tomu môjmu ,,mindsetu“, ktorý som spomínal v úvode. Poznám veľa ľudí, ktorí vlastnia krásne (samozrejme drahé) nože – výstavné kúsky. Na jednej strane, pokiaľ som zberateľ je to ok. Pokiaľ som však užívateľ a nôž beriem iba ako nástroj, pravdepodobne takýto nôž nikdy nepoužijem. Uvediem vám klasický príklad. Pol roka človek šetrí na nôž. Konečne si našetrí napr. 400 – 500€ na svoj vysnívaný kúsok. Zakúpi si ho a kochá sa naň na poličke každý deň. Je spokojný. O týždeň má ísť s partiou na viacdňovú túru. Zoberie si človek tento nôž? Rozmýšľa pravdepodobne takto: ,,Čo, keď ho stratím? Čo, keď ho zničím?” A nôž zapadá prachom na poličke…

Nôž (ale napr. aj auto) je pre mňa nástroj. Nástroj na používanie. Preto sa nestaňte otrokmi vecí, ktoré nám majú slúžiť… A ešte jedna rada z mojich osobných skúseností. Ako raz povedal Henry Ford: ,,Nie som taký bohatý, aby som si kupoval lacné veci”. Znamená to, že pokiaľ si kúpite nôž napr. v Kauflande, pravdepodobne vám dlho nevydrží a budete musieť kúpiť ďalší. Preto ak sa rozhodnete raz investovať pár € do noža a budete sa o nôž patrične starať vydrží vám celý život.

3. Systém otvárania

Pokiaľ preferujete resp. hľadáte zatvárací nôž, budete sa musieť zamerať aj na spôsob otvárania. Spôsoby otvárania by sa dali rozdeliť do 4 kategórií:
a) Manuálne – zvyčajne pomocou oka alebo čapu na čepeli noža. Tieto systémy otvárania sa nazývajú napr. Hook-opening alebo Ball-bearing opening.
b) Poloautomaticky tzv. assited opening – zvyčajne sú vybavené pružinou ale aj čapom. Otvárajú sa podobne ako manuálne, ale pružina vykoná časť pohybu za vás, takže je otvorenie jednoduchšie.
c) Automaticky – tzv. vystreľovačky – využívajú k otvoreniu pružinu, ktorá po stlačení aktivuje čepeľ.
d) Motýliky tvz. balisongy – sú zložené z rukoväte, ktorá je rozdelená na dve časti a v zavretom stave v sebe ukrýva čepeľ. K otvoreniu dochádza pri otočení rukoväte o 180°. Tento typ nožov vyžaduje najväčšiu prax v používaní.

4. Typ poistky

U zatváracích nožov je okrem spôsobu otvárania dôležitý aj typ poistky, ktorá slúži na zatváranie noža. Existujú samozrejme aj nože bez poistky (napr. klasické rybičky, či multitooly a pod.). Pravdepodobne sa však stretnete pri zatváracích nožoch s jednou z troch základných poistiek:
– Liner lock – jedná sa o kovovú časť – list, ktorý je vložený do rukoväte. Pri otvorení noža sa list vzprieči a tým zaistí čepeľ proti samovoľnému zatvoreniu.

– Frame lock – otvorenú čepeľ blokuje napnutá časť kovu, ktorá je spravidla súčasťou rukoväte. Zväčša sa jedná o najpevnejšie a najspoľahlivejšie poistky.
– Back lock – po otvorení čepele dôjde pomocou odpruženej závierky k zapadnutiu čapu do vybraného miesta čepele. Najčastejšie sa jedná o tzv. závierky, ktoré sa nachádzajú na konci rukoväte noža (po ich stlačení dôjde k odisteniu čepele)

Dôležitejšie ako samotný typ poistky sú podľa mňa 3 základné kritériá, podľa ktorých si viete určiť, či je daný mechanizmus poistky pre vás vhodný. Poistka:
a) Musí byť pevná
b) Musí byť spoľahlivá
c) Musí, resp. ideálne by sa mala ľahko ovládať jednou rukou

5. Veľkosť noža

Väčšinou veľkosť noža resp. dĺžka čepele závisí od účelu samotného noža. Samozrejme neplatí, že čím väčší tým lepší ? Aj nôž s krátkou čepeľou v rukách skúseného človeka vie robiť veľké veci. Vo všeobecnosti by sme mohli nože podľa veľkosti rozdeliť na 3 kategórie:
Malé nože s čepeľou 6 – 9 cm – najčastejšie sa jedná o nože ,,do vrecka“.

Stredne veľké nože s čepeľou 10 – 12 cm – najuniverzálnejšia veľkosť vhodná do prírody.
Veľké nože s čepeľou 12 – 20 cm – obvykle sa jedná o nože s pevnou čepeľou určené na lov, prežitie či kuchynské nože.

U mňa je rozhodujúca veľkosť a váha noža hlavne z pohľadu celodenného nosenia (EDC) ako v práci tak na potulkách prírodou (na dlhých 70km + či viacdňových túrach riešim každý gram ?). Ďalšia podstatná vec, na ktorú pri veľkosti netreba zabúdať je legislatíva jednotlivých štátov. Pre väčšinu krajín bol v minulosti akceptovateľný nôž s dĺžkou čepele do 12 cm (nad 12 cm to bolo už niekde považované za zbraň – nedovolené ozbrojovanie). Dnes už má väčšina krajín EÚ prísnejšiu legislatívu aj čo sa týka nožov. Je dobré pri vycestovaní ,,s nožom vo vačku” sa oboznámiť s legislatívou danej krajiny, aby ste sa vyhli zbytočným problémom.

+ 1. Údržba

Prekvapení? Áno, každá vec na ktorú sa potrebujete spoľahnúť potrebuje aspoň minimálnu údržbu. Je jedno či je to vaše auto alebo nôž… Raz za čas prebrúsiť zničené ostrie, vyčistiť čap alebo ložisko a pod. Keďže si vážim čas (inak povedané, nestíham sa plnohodnotne venovať tomu, čomu by som sa chcel) preferujem ľahko údržbové veci.

A čo dodať na záver?

Nezabúdajte, že najlepší nôž je ten, ktorý máte pri sebe vtedy, kedy ho skutočne potrebujete. Osobne vlastním viacero nožov, ktoré používam podľa účelu a potreby. Ako som už spomínal, nôž je pre mňa nástroj na ktorý sa potrebujem vedieť spoľahnúť, preto k nemu aj tak pristupujem. Vlastním lacnejšie aj drahšie nože, sériové i ručne robené. Preferujem jednoduchosť (čím menej súčiastok – čapov, nitov, pružiniek, atď. tým menšia šanca že sa niečo pokazí). Navyše sa aj ľahšie udržujú. Pred kúpou noža vám odporúčam navštíviť niektorý z kamenných obchodov a daný nôž si ,,ošahať”. Zistíte ako vám sedí v ruke. Taktiež nezáleží na kvantite ale na kvalite. Stačí vám jeden – dva nože, s ktorými sa naučíte dokonale zaobchádzať. A ak rozmýšľate nad kúpou drahšieho noža (napr. nad 200€), doprajte si čas a hľadajte dostupné informácie na rôznych nožiarskych fórach, FB stránkach a pod… lebo ako sa vraví ,,nie je všetko zlato, čo sa blyští”.

A ešte dva tipy na záver:
Do prírody odporúčam dva nože. Jeden s pevnou čepeľou na ,,ťažšiu” prácu a jeden zatvárací, ktorý vám bude slúžiť na jemnejšiu prácu. Taktiež vám bude slúžiť ako tzv. backup (záloha) v prípade, že prvý nôž stratíte alebo zničíte. Rád by som vás ale upozornil, pokiaľ chcete v prírode ,,šetriť” energiu, nesekajte veľa nožom… kúpte si k nožu sekeru alebo skladaciu pílku ?. Oceníte to…

– Osobne nie som moc zástancom vystreľovačiek a motýlikov z jednoduchého dôvodu. Bezpečnosť. U vystreľovačiek čiastočne aj údržby. Tieto typy nožov neodporúčam niekomu, kto s nožmi začína. Vyžadujú čas na naučenie sa, ako s nimi bezpečne a dobre zaobchádzať. Nikoho však ale nechcem od kúpy daných typov nožov odradiť ?

Odkazy, ktoré vás môžu pomôcť…

Čo sa týka ocelí, nájdete dôležité informácie napr. TU. A ešte niekoľko fór, kde sa o tejto problematike dozviete viac: knife.cz, knife-life.sk, .bushcraft-portal.sk