Ako vybrať svetlo na prilbu? A (NE) malé testovanie 3 modelov

Pred nejakým časom (v dobách dávno minulých 😅) som začal uvažovať nad svetlom na prilbu. Avšak, vždy som to odkladal... Rôzne čelovky v kombinácii s taktickými svietidlami na zbraniach, prípadne s klasickými EDC baterkami mi pre moje potreby bohate dostačovali. Až do času.... A nie tak dávneho... 😁

Na jednom z kurzov pre Armytraining, keď som musel pracovať v prilbe a potreboval som mať voľné ruky na prácu a zároveň si svietiť na „pracovný priestor“ som pochopil (veľmi rýchlo), že musím nájsť vhodné  svetlo na moju prilbu. A tak som začal hľadať, googliť, čítať recenzie, pýtať sa...

Kritéria naše každodenné

V prvom rade som si ale musel stanoviť kritéria „výberu“. Keďže dnes je veľké množstvo svietidiel nie je úplne jednoduché si vybrať. Aj keď svetlo na prilbu je dosť "špecifická" záležitoť...

➡️ systém upínania
➡️ konštrukcia
➡️ napájanie (typ a umiestnenie)
➡️ výkon
➡️ funkcie
➡️ odolnosť

 

Skôr, ale ako sa pustíme do samotného "testovania", rád by som ozrejmil pár základných informácií. Nie je ich veľa a sú podstatné pre samotné rozhodovanie a uľahčujčú následný výber. 😉

Čo je to LED?

LED (Light-Emitting Diode) je typ označenia diódy vydávajúcej svetlo (prípadne IR alebo UV žiarenie). Vzhľadom na nižšiu cenu a vyššiu účinnosť dnes už nahrádza klasické žiarovky a žiarivky.

 

✅ 10x vyššia účinnosť ako klasické žiarovky a 2x vyššiu ako žiarivky
✅ odolnosť proti chladu
✅ odolnosti proti otrasom a vibráciám
✅ sú stálofarebné aj pri znížení napájacieho prúdu
✅ veľmi dlhá životnosť (v závislosti na podmienkach)
✅ možnosť častého zapínania a vypínania bez rizika poškodenia

LED vs CREE LED?

CREE® LED (názov podľa amerického výrobcu), kedy základným parametrom tejto LED technológie je násobne vyšší výkon (jas) ako pri bežnej LED. Čiže bežnou rečou povedané, sú výkonnejšie. Práve preto sa dnes v kvalitných taktických svietidlách stretnete práve s týmito diódami.

LUMEN, CANDELA, LUX...

Čím viac lumenov, týl lepšie svetlo? Lumeny, Candela, Lux, čo to vlastne je? A čo je skutočne určujúci faktor...

 

Lumen, v skratke lm, je jednotkou svetelného toku. Jednoducho povedané sa jedná o jas, ktorý daný svetelný zdroj vydáva. Čím vyššia hodnota lm, tým vyšší svetelný tok zdroj vydáva, respektíve ako silné svetlo zdroj vydáva.

 

Candela, v skratke cd, je jednotkou svietivosti. Táto hodnota nám hovorí, akú hustotu má vybraný zdroj svetla. Čím viac sa sústredí svetelný tok (lm) do bodu, tým vyššia bude hustota svetla a teda aj svietivosť a jeho dosah (tým menej však osvietime plochu).

 

Lux, čiže lx, je jednotkou intenzity osvetlenia.
Čím viac svetelného toku (lm) sústreďujeme do bodu, tým väčšia je svietivosť (cd) a tým vyššia je intenzita osvetlenia (lx). Toto je pre užívateľov dôležité pri voľbe svietidla, jeho dosvitu alebo pokiaľ vyberáme taktické svietidlo pre oslepenie a dezorientáciu nepriateľov.

Stupne ochrany IP

Stupne ochrany IP sú primárnym ukazovateľom odolnosti zariadenia proti mechanickému poškodeniu, proti vniknutiu nežiaducich nečistôt a látok a tiež stupeň vodeodolnosti. Tabuľbu s hodnotami môžete nájsť ➡️ TU.

Ako vybrať svetlo na prilbu?

Dosť bolo teórie, poďme k podstate tohto článku. 😎 Ako som v úvode spomínal, pre mňa boli pri výbere kľúčové tieto kritéria:

 

➡️ systém upínania – tu ma zaujímal spôsob uchytenia na prilbu a následná manipulácia so svetlom (natáčanie, nahodenie a zhodenie svetla, profil – aby moc nerozširovalo prilbu...)
➡️ konštrukcia – primárne sa jedná o váhu a možnosť jednoduchého – intuitívneho ovládania. Spínače by mali byť ľahko dostupné aj pri práci s rukavicami a niektoré ideálne opatrené aj tvz. zámkom, aby sa Vám náhodou pri práci neprepli a nenastali fatálne následky (napr. odhalením pozície a pod.)
➡️ napájanie – snažím sa všetky moje doplnky mať na jednom type napájania, aby som sa vyhol noseniu veľa rôznych náhradných zdrojov. S tým úzko súvisí aj umiestnenie baterky - zdroja – aby sa dala rýchlo a ľahko vymeniť. Najčastejšie používané zbroje sú batérie AAA, AA, C123, lionové 18350 alebo 18650...
➡️ výkon a výdrž – o tom sme si už povedali vyššie, prečo LED resp. CREE... Okrem zvolených diód je dôlezitýpri výkone aj zdroj napájania, ale každopádne netreba zabudnúť, že sa jedná o sekundárne svetlo...
➡️ funkcie – jedno z rozhodujúcich kritérií. Musíte si stanoviť, na čo konkrétne svietidlo chcete a čo od neho očakávate. Či Vám stačí klasická baterka, alebo potrebujete rôzne farby svetelného spektra (biele, červené, zelené, ultrafialové – UV,...), funkcie ako IR a pod.
➡️ odolnosť – odolnosť sme si už rozoberali vyššie, taký "štandard" by malo byť IP67

(NE) malé testovanie...

Keďže som typ človeka, že pokiaľ si niečo nevyskúšam, nerád investujem peniaze. Avšak na IWA 2023 v Nemecku som sa spoznal s chalanmi z EUROLAMP. Pri káve som im povedal, o tomto mojom "probléme", ktorý mi chceli s radosťou vyriešiť 😅 a odporučili mi SIDEWINDER STALK od Streamlight... Keďže som už bol vlastníkom dvoch svetiel na prilbu (SUREFIRE® Helmet Light a Nitecore MT10C), rozhodol som sa kúpiť aj tento model a otestovať pre Vás. Možno niekomu ušetrím čas pri hľadaní a rozhodovaní a niekomu možno 💶 (za ktoré ma môže potom zavolať na ☕️)... Tak poďme na to!

SUREFIRE® Helmet Light

Svetelný výkon: 19,2 lm
Dosvit: 7 m
Doba svitu na maximálny výkon: 6 hod.
Doba svitu za zníženého výkonu: 48 hod
Svetelný zdroj: LED diódy
Napájanie: 1x CR123A
Odolnosť: Vysoce odolný polymer a neopren
Hmotnosť: 88 g
Výška x Šírka x Dĺžka: 66 x 28 x 56 mm
Funkcie: Biele svetlo (3 režimy), Červené svetlo (3 režimy), IR
Certifikát: NSN: 6220-01-549-4203

Viac info...

Nitecore MT10C

Svetelný výkon: 920 lm
Dosvit: 190 m, 9 000cd
Doba svitu na maximálny výkon: 30 min.
Doba svitu za zníženého výkonu: 170 hod.
Svetelný zdroj: CREE XM-L2 (U2) LED
Napájanie: 1x 1850 / 2x CR123
Odolnosť: IPX-8
Hmotnosť: 57g bez zdroja
Výška x Šírka x Dĺžka: 25,4 x 25,4 x 91 mm
Funkcie: Biele svetlo (8 režimov), Červené svetlo (2 režimy)

Viac info...

SIDEWINDER STALK

Svetelný výkon: 76 lm
Dosvit: 28 m, 200 cd
Doba svitu za zníženého výkonu: 95 hod
Svetelný zdroj: C4 ® LED
Napájanie: 1x CR123A/ 1x AA
Odolnosť: IP67
Hmotnosť: 82 g
Výška x Šírka x Dĺžka: 46 x 28 x 76 mm
Funkcie: Biele, Červené, Zelené, Modré svetlo (3 režimy), IR
Certifikát: CE

Viac info...

(NE) malé testovanie. Ako prebiehalo?

Svetlá som nosil a skúšal v rôznych podmienkach pri rôznych úkonoch skoro dva mesiace. Používal som ich ako v OSB (za "romantického" ✨ svitu, či pri ⛈️ a 🌬️) i CQB priestore (kryty CO, výcvikové priestory,...). Každé svietidlo má svoje pre a proti. Preto je veľmi dôležité si vyšpecifikovať, čo od daného svetla požadujete. Po mojich skúsenostiach môžem zhodniť nasledovné...

SUREFIRE® Helmet Light

Za mňa najmenej použiteľné svetlo pre moje potreby. Využiteľné primárne len v CQB priestoroch. Veľmi nízky svetelný výkon vhodný len na veľmi blízku vzdialonosť v tmavých priestoroch. Biele svetlo pre moje potreby nie je dostatočné, naopak červené bolo "pomerne" dostačujúce. IR fungovalo pri všetkých podmienkach...

 

➡️ SYSTÉM UPÍNANIA
kladne hodnotím, že sa dá zhodiť samotné svietidlo z držiaka - railu, ktorý ostáva napevno prichytený na prilbe. Nevýhoda môže byť pre niekoho samotný držiak, ktorý sa nedá zhodiť a nahodiť bez použitia náradia.
➡️ KONŠTRUKCIA
kladne hodnotím váhu a rozmery. Ovládanie pri manipuláci v rukaviciach alebo pod stresom nie je úplne jednoruché a intuitívne.
➡️ NAPÁJANIE
1x CR123A + "zámok". Jednoduchý prístup umožňuje rýchlu výmenu.
➡️ VÝKON
pre moje potreby musím bohužiaľ konštatovať, že je nedostatočný.
➡️ FUNKCIE
voľba IR, biele, červené svetlo... tu nie je čo vytknúť.
➡️ ODOLNOSŤ
telo SUREFIRE® Helmet Light je odolné a zvládne aj tvrdšie zaobcháduanie. Certifikát NSN: 6220-01-549-4203 😉

Nitecore MT10C

Vysoký výkon v malom tele. EDC svetlo na prilbu. 😅 K svetlu sa dá dokúpiť ARC rail, ktorý umožňuje svetlo pripevniť na prilbu. 920 lumenov sa nestratí ani v OSB priestore. 5 režimov podľa intenzity a červené svetlo bohate postačia aj v CQB priestore. Jediná nevýhoda je chýbajúce IR. Ale ak niekto hľadá kompromis a chce 1 svetlo ako EDC s možnosou ho použiť aj na prilbu, môže byť toto zaujímavá možnosť.

 

➡️ SYSTÉM UPÍNANIA
kladne hodnotím, že sa dá zhodiť samotné svietidlo s railom, ktorý ostáva napevno prichytený k svietidlu. Nevýhoda môže byť, že samotný ARC rail nie je súčasťou balenia. Náklon svietidla sa dá nastaviť len pomocou imbusu - napevno.
➡️ KONŠTRUKCIA
z testovaných svietidiel najväčšia váha a najširší profil. Avšak rozmery svetidla stále považujem za kompaktné. Ovládanie pri manipuláci v rukaviciach alebo pod stresom je pomerne intuitívne.
➡️ NAPÁJANIE
1x 1850 / 2x CR123. Jednoduchý prístup umožňuje rýchlu výmenu.
➡️ VÝKON
výkon je dostačujúci, avšak niekomu (ako mne) môže chýbať IR.
➡️ FUNKCIE
biele, červené svetlo... Strobo a SOS režim, Celkovo 10 režimov. Tu nie je čo vytknúť okrem chýbajúceho IR.
➡️ ODOLNOSŤ
telo Nitecore MT10C je odolné a zvládne aj tvrdšie zaobcháduanie.

SIDEWINDER STALK

Kompaktné taktické svietidlo na prilbu. Dobrý výkon, intuitívne ovládanie. Charakteristické číslo 3 😅. Biele svetlo a 3 farabné spektrá, 3 svetelné výkony, 3 možnosti uchytenia... Svetlo sa vždy zapne na najnižom výkone. IR prísvit a IR maják. Veľmi zaujímavý prvok je tzv. "husí krk", vďaka ktorému viete rýchlo nasmerovať svetlo tam kam potrebujete.

 

➡️ SYSTÉM UPÍNANIA
kladne hodnotím, že sa dá zhodiť samotné svietidlo s railom. Taktiež viacero možností uchytenia, či tzv. "husí krk", vďaka ktorému si môžete svetlo prispôsobiť voľnou rukou jodnotím 👍
➡️ KONŠTRUKCIA
úzky a kompaktný profil, ktorý nezavadzia pri bežnej manipulácii. Ovládanie pri manipuláci v rukaviciach alebo pod stresom je jednoduché a intuitívne. Prepínanie medzi jednotlivými farbami je až na "5 klikov", ale pokiaľ bude používať len biele a červené / zelené farebné spekrtum, je všetko na 1 klik. Zámok baterky a IR je dobre riešený, takže sa nestane, že by Vám samovoľne "povolila" baterka alebo by ste omylom spustili IR
➡️ NAPÁJANIE
1x CR123A/ 1x AA. Štandard zachovaný a vždy dostupný. 😉 Jednoduchý prístup umožňuje rýchlu výmenu.
➡️ VÝKON
výkon pre moje potreby je dostačujúci. Ako v OSB tak v CQB priestore.
➡️ FUNKCIE
biele, červené, zelené a modré svetlo... 3 svetelné výkony a IR prísvit/ maják. Tu nie je čo vytknúť.
➡️ ODOLNOS5
Telo SIDEWINDER STALK je odolné a zvládne aj tvrdšie zaobcháduanie. Som zvedavý na tzv. "husí krk", ale to ukáže až dlhší čas.

Aký je teda záver? Moje svetlo na prilbu bude...

Nič ideálne neexituje, pretože neexitujú ideálne podmienky. Každý z nás sa pohybuje v iných podmienkach, zamestnaniach a preto je veľmi dôležité stanoviť si správne kritéria. V neposlednom rade môže hrať úlohu aj samotná cena. "Kvalitnejšie" svetlo na prilbu sa dá dnes zohnať od 80 - 350 💶. Čo už nie je zanedbateľná suma za "sekundárne" svetlo (primárne svetlo býva na zbrani, prípadne v ruke)... V určitých prípadoch a pre určité situácie dokonca môže postačovať lepšia čelovka.

Pre vhodný výber vášho taktického svetla na prilbu si vopred špecifikujte vaše požiadavky a potreby, kedy sa vám výber svetiel znateľne zúži. Môže sa stať (a určite sa niektorým z vás stane), že budete potrebovať viac druhov svetiel (nexistuje jedno svetlo na všetko), čo je úplne v poriadku. Potom sa pokúste kombinovať ich vlastnosti a funkcie tak, aby sa vzájomne dopĺňali a neboli duplicitné, čím sa vaše použiteľné spektrum možnosti stane multifunkčným.

Každopádne pre moje podmienky a situácie v ktorých sa najčastejšie nachádzam sa mi najlepšie ukázal SIDEWINDER STALK od STREAMLIGHTu.

NA ZÁVER LEN 3X AK…

Ak ste to dočítali až sem, ĎAKUJEM.
Ak sa Vám môj blog páči a chceli by ste ma podporiť – dajte odber Facebook, Instagram, lajkujte, zdieľajte… Za každú podporu som Vám vďačný.
Ak by Vás ešte niečo zaujímalo, neváhajte a kľudne sa spýtajte… TU 

Upozornenie:

 

V nasledovnom obsahu sa môžu objaviť nezrovnalosti, nevhodne zvolené slovné spojenia alebo chybné vysvetlenia. Znalosti a informácie nemusia byť úplné, ani presné. V recenziách je vyjadrený subjektívny názor na základe doteraz získaných vedomostí, skúseností a informácií. Každopádne celý obsah je tvorený s najlepším vedomím a svedomím. Preto prosím komentujúcich a diskutujúcich o zachovanie slušnosti a úcty. Vyvarujte sa prosím vulgarizmom a nevhodným komentárom. Každý máme právo na názor a interpretáciu daného názoru. Pokiaľ s niečím nesúhlasíte, máte nato plné právo, tak ako druhá osoba má plné právo nesúhlasiť s Vašim názorom a interpretáciou.
Ako autor a tvorca obsahu nenesiem žiadnu právnu zodpovednosť za Vaše jednanie a činy po zhliadnutí predmetného obsahu. Pri tvorbe obsahu na sociálne siete som limitovaný časom, zákonmi a predpismi platnými pre autorov na danej sociálnej sieti a taktiež rešpektujem zákony a predpisy krajiny, v ktorej sa práve nachádzam.

Použitá literatúra:

Stupne ochrany IP

Pojmy