Drievkač Wolf

Drievkač… Čo to vlastne drievkač je? Zjednodušene povedané – je to varič. Varič na tuhé palivo. Zväčša sa skladá z jedného alebo viacero do seba zapadajúcich častí. A čím sa tento typ variču odlišuje od iných?

Existuje veľa varičov (plynové, liehové, benzínové,…) a myslím, že každý by si mal pred kúpou akéhokoľvek variča najprv zodpovedať, na čo konkrétne daný varič chce, alebo čo od variča potrebuje (rýchlosť, výkon, univerzálnosť,…). Každý typ variča má svoje výhody aj nevýhody. Tak prečo som sa rozhodol pre drievkač aj napriek tomu, že vlastním niekoľko typov varičov (Primus Multifuel, BioLite CampStove,…)? To je otázka na ktorú Vám odpoviem v nasledovných riadkoch….

Už dlhšiu dobu pokiaľ chodím do lesa sám alebo s menšou skupinou ľudí používam najmä drievkač. Hlavne na jar – leto – jeseň, kedy je palivo ,,všadeprítomné”. Jeho výhoda pre mňa spočíva najmä vo výkone a šetrení energie – čo je jedna zo zásad prežitia v prírode. Na varenie potrebujete málo paliva oproti otvorenému ohnisku, oheň v drievkači skoro nevidieť, efektivita varenia je veľmi vysoká a viete ho použiť skoro kdekoľvek. Ďalšia pre mňa nesporná výhoda drievkača je bezpečnosť – oheň mám viac pod ,,kontrolou“. Takže zatiaľ čo varím, môžem sa venovať inej aktivite, napr. stavaniu prístrešku…

…Môj prvý drievkač som si spravil zo starého ešusu, druhý trochu sofistikovanejší som mal vyrobený z nejakého druhu antikory. Je síce šikovný, ale má pár nevýhod, ktoré sú u tohto nového drievkača Wolf vychytané. Ale o tom, potom ?

Moje základné priority pri výbere drievkača alebo aj iných varičov sú: univerzálnosť, praktickosť/ spoľahlivosť, váha, kvalita materiálu a údržba.

Drievkač WOLF (od firmy Armytrainig)

Ako som už spomínal doteraz som používal jeden starší typ drievkača, ktorý sa skladal z 5 častí a bol podobný ako Wolf, ale nebol tak dôkladne premyslený. Nevýhody, ktoré mal, sú na Wolfovi vychytané (hlavne zadná časť je v celku, čiže sa nemusím báť vypadnutia horiacich častí dreva). Wolf má aj iné vychytávky oproti môjmu staršiemu modelu a to v prednej časti prieduchy v podobe vlčích labiek a možnosť grilovania resp. viacej variácii varenia aj na menších ešusoch či iných nádobách. Takže keď som zbadal obrázky drievkača Wolf od Armytraingu, hneď som sa preň rozhodol. A túto voľbu neľutujem. Veď posúďte sami… (viac foto na konci článku v galérii).

Unboxing a charakteristika

Wolf mi prišiel domov zabalený v kartónovej krabici s logom vlčej labky. Po rozbalení som našiel návod na obsluhu, zloženie drievkača, záručné podmienky, odkaz na prípadnú pomoc a bavlneno – polyesterový obal s logom. Vo vnútri sa nachádzal samotný drievkač (5 častí) a 4 stanové kolíky. Rozmery drievkača v  (šírka x výška x hĺbka ) v rozloženom stave 15x18x15 cm a najväčší spodný rozmer v zloženom stave je 15x15cm. Hrúbka materiálu je 1mm nerez 1.4301 (AISI 304). Hmotnosť zloženého drievkača je 791g, so 4 stanovými kolíkmi 872g a obal 57g. Čiže celková hmotnosť 929g

Prvý test

Čo sa výkonu týka, tak 1l vody som dostal do varu za necelých 5 minút a 2,5l za približne za 7 minút. Zapálenie ohňa v drievkači vyžaduje trochu skill (odporúčam tím, ktorí s drievkačmi začínajú, zapáliť práchno mimo drievkač a následne ho preniesť do drievkača). Čo sa mi na Wolfovi páči je možnosť zaistenia drievkača istiacim stanovým kolíkom, a taktiež možnosť grilovania alebo varenia na menších nádobách. Stačí ak zvyšné kolíky dáte krížom.

Svoje čaro pre mňa majú aj Wolfove labky – prieduchy (oheň v nočnej atmosfére) a hlavne ,,made in Slovakia“.

Záver

Drievkač WOLF je naozaj premyslený, praktický, jednoduchý a univerzálny varič, ktorý si myslím, že nesklame ani v náročných podmienkach (ak odmyslíme zlyhanie ľudského faktoru). Odporúčam ho tým, ktorí trávia viac času v lese osamote a nechcú míňať energiou na udržiavanie otvoreného ohniska. Taktiež je to bezpečný spôsob varenia, takže máte viac času na iné záležitosti a hlavne na vychutnávanie prírody.

Tento drievkač sa dá zakúpiť TU. Jeho cena je 48,50€ (Momentálne v akcii 39€)