Extreme Fight 2019 (MIL-SIM airsoft akcia)

Extreme Fight je jedinečná airsoftová MIL – SIM akcia na Slovensku a to vďaka hernému priestoru – Vojenský Obvod (VO – bývalý VVP) Lešť. Táto akcia je známa už tradičným bojom primárne v CQB (Close Quarters Battle – boj v mestskej aglomerácii) a nízkym počtom účastníkov (počet limituje povolenie MO a OSSR). Za zmienku stojí aj vynikajúce organizačné zázemie, dobrá logistika či organizácia,… Akciu Extreme Fight 2019 organizoval tím Kerberos v spolupráci s neziskovou organizáciou Slovak Camp o.z.

Tento report akcie píšem ako veliteľ regulárnej armády B.O.P.A. (Brigáda občianskej pravicovej armády – modrá). Chcem Vám ponúknuť môj pohľad, ako veliteľa armády, aby ste lepšie pochopili určité situácie, ktoré sa udiali. A následné rozhodnutia, či opatrenia, ktoré som vykonal. Ešte by som rád upozornil, že nebudem nikoho priamo menovať, pretože by Vás bolo veľa a nik by to nedočítal do konca ?

Extreme Fight 2019

Herný scenár v skratke

Hralo sa o zdroje, ktoré mali k dispozícii všetky herné strany (Armáda B.O.P.A., Armáda N.O.A., Vláda a banka, Podsvetie – mafia, Podnikatelia – oligarchovia a Lekári bez hraníc). Tieto zdroje a artefakty sa získavali za prácu, v boji alebo tzv. larpovým spôsobom (LARP tj. live-action-role-play, čiže hranie ,,nejakej” role naživo). Vyhrať mohla akákoľvek strana (6 herných strán), ktorá by ako prvá poskladala zo zdrojov a artefaktov vodíkovú bombu. Jediná strana, ktorá vyhrať nemohla boli dedinčania – nájomní žoldnieri. Strana, ktorá by získala 10 presne vyšpecifikovaných artefaktov a herných zdrojov zavolá na kontrolu a zostrojenie pyrotechnika, ktorý potvrdí artefakty a zostrojí BOMBU. Ak ani jedna strana počas doby hry nezíska potrebné zdroje, vyhrá strana, ktorá bude mať najviac potrebných zdrojov a artefaktov.

Organizácia armády B.O.P.A.

Keďže sa akcie mohlo zúčastniť len 100 hráčov, bola daná akcia striktne na pozvánky, t.j. VIP. Na začiatok som mal povolených 15 – 17 hráčov. Oslovil som tímy, s ktorými mám najviac ,,odbojované“ a hlavne, vedel som, že sa na chalanov môžem spoľahnúť i v ťažkých situáciách, či bojoch. A tak som oslovil Crosbow Assalut Team (CAT), Strikers, Special Groups (SG) a Pumu Senickú. Hneď v úvode hry ma prišli podporiť i tímy ako Guerilla Resistance či C.H.A.O.S.. Upozorňujem – neboli sme dopredu dohodnutý! Takže skoro od úvodu som mal 22 hráčov v mojej armáde. Na akciu som sa začal pripravovať už týždeň popredu, kedy som si pripravoval, mapy, organizačnú štruktúru a pod. Misie, úlohy a všetko, čo sa týkalo priamo hry, som sa dozvedel až na mieste, keď sa začala hra.

1.   HERNÝ DEŇ

Po príchode do priestoru VO sme sa spoločne registrovali, odparkovali autá na OFF zóne a išiel som na veliteľský briefing doladiť podrobnosti. O 12:30 sa začala hra. Prvý ,,šok“ ma čakal, keď som zistil, že armáda nás nepustila do 3 budov (jedna z nich malo byť moje HQ – Headquarters – základňa). Takže stratégiu hry som musel prerobiť za pochodu. Hold Murphyho zákony platia ?  Druhý šok bol, keď som zbadal našu provizórnu základňu. Malo pršať, a dostali sme k dispozícii len 3 malé altánkové prístrešky. Našťastie to chalani zobrali s humorom a základňu sme ešte vybavili stolmi, stoličkami či elektrikou. Dalo by sa povedať, že sme sa tam celkom udomácnili.

Denné misie

Prvá naša misia bola dobudovať naše HQ – základňu. Vzhľadom k nedostatku času, keď už o 13:00 za mnou chodili LARPisti – dedinčania a my sme ešte pripravovali HQ a veci ohľadne velenia, tak som na nich nemal čas, kým som si nenachystal základňu…. Spravil som veliteľský briefing, rozdelil ľudí do družstiev… Nasledoval príchod už vyššie spomínaných tímov, ktorí nás doplnili v počtoch.

Druhou našou misiou bolo preskúmanie okolia. Mali sme lokalizovať, získať a udržať dominátor. Prišlo tam k čiastočnému nedorozumeniu, kedy niekto od nás daný dominátor premiestnil. Všetko sa našťastie vyriešilo. Medzitým ma na HQ navštívil starosta. Keďže jeho úrad a banka boli v mojej sfére vplyvu, oznámil mi, že sa necíti bezpečne, lebo už niekto stihol vylúpiť banku (behom 1 hernej hodiny!). A tak sme sa rovno dohodli na dlhodobej spolupráci, zaručil som mu bezpečnosť, len som potreboval čas. Dohodli na nejakých počiatočných úlohách. Dedinčania už veselo LARPovali. Moje úlohy pre nich boli jednoduché. Chcel som artefakty. Mojim LARP cieľom bolo získať v prvý herný deň 80% artefaktov. A hlavným cieľom počas celej hry bolo aby si chalani dobre zabojovali. Prioritné boje, na ktoré som sa sústredil, boli boje o artefakty k bombe.

Tretia naša misia počas prvého dňa bola obsadiť a udržať dedinu arabského typu. Chalani obsadili dedinu a čakali na nepriateľa. Nasledovali húževnaté boje, ktoré nakoniec skončili nerozhodne… Nikto nezískal celkovú prevahu nad dedinou. Medzitým sa mi darilo celkom v LARPovaní a získal som podstatné zdroje a artefakty k bombe.

Nasledovala misia, kde sme mohli získať artefakt z výškovej budovy. Nato, že sme mali výškovú budovu vo svojej sfére vplyvu, ostal som prekvapený, keď nás nepriateľ skoro uzavrel na našom HQ. Keďže chalani sú bojovníci, po chvíľke sa prebojovali do budovy a tam následne získali daný artefakt. Medzitým som získal už prevažnú časť artefaktov a založili sme fiktívny účet v banke cez LARP. Na tento účet prispievali všetci členovia našej armády. Pri tomto boji ma trošku sklamalo, že armáda N.O.A. miesto bojov s nami, viac LARPovala (napr. v banke,…). Ale i tak sme mali kvalitný OP Force (Opposite Force),… Pri tejto misii som zaznamenal i dobré PYRO efekty.

Nočné misie

Zotmelo sa, dali sme si krátky oddych na HQ a išli sme plniť ďalšiu misiu. Mali sme spraviť konvoj do predmetnej dediny. Predpokladal som na ceste tam alebo odtiaľ pascu. Ale nebál som sa toho, keďže sme boli na noc celkom dobre technologicky vybavený (niekoľko termovízií a lepších nočných videní)… Môj predpoklad sa potvrdil a do pasce sme vďaka technologickej výhode nepadli. Túto misiu sme zvládni pomerne rýchlo, avšak z priestoru sme zobrali zlý artefakt,… Čím ma moc chalani nepotešili, ale bol som rád, že si dobre zabojovali.

Posledná nočná misia bol boj o dominátor. Tu sme po chvíľke získali prevahu a jasne sme dominovali až do konca misie. Keďže som nechcel byť ako veliteľ zavretý len na svojom HQ, ale chcel som ísť príkladom, pridal som sa do bojov. Dohodol som sa so starostovou ochrankou a chalani ma veľmi dobre podporili. Zabojovali sme si myslím všetci dobre. V tomto momente nám už chýbali len 3 artefakty. Za túto misiu sme získali miesto lokalizácie jedného artefaktu, ktorý sme prehliadli pri predchádzajúcej misii. Jeho vyzdvihnutie dalo bodku za prvým herným dňom.

2.   HERNÝ DEŇ

Ranné misie

Ráno sa začalo celkom svižne. Hneď ráno som mal stretnutie so starostom a bankárom, kde sme sa dohodli, že uzavriem a vyčistím našu oblasť vplyvu. Keďže nám spôsoboval veľké problémy mafiánsky boss (hlavný člen podsvetia) a oligarchovia, rozhodol som sa ich dať uniesť a zavrieť na našom HQ. Vybudoval som im kvôli tomu aj väzenie ? Veľmi rýchlo sme následne dokázali kontrolovať všetky dôležité udalosti. Potrebovali sme peniaze na účet a tak Oligarcha našiel spôsob ako sa vyplatiť. Samozrejme zaplatil i za obchodného partnera – bossa mafie. Týmto pádom mi bolo jasné, že s obchodovaním s Mafiou a Oligarchami sme skončili.

Chýbali nám ešte 2 artefakty. Vedel som, že jeden ešte máme možnosť získať v boji, druhý iba LARPom. Keďže všetkým chýbal Urán, ktorý som mohol ťažiť iba ja, mal som dobrú vyjednávaciu pozíciu…

Nasledovala misia na dobíjanie dediny arabského typu, kde sa nachádzal na námestí posledný bojový artefakt. Keďže o tomto artefakte som bol presvedčený, že je naozaj jediný, nasadil som všetku naši ,,živú silu“ na získanie tohto artefaktu. Išiel som si zabojovať aj ja. A stálo to zato. Naozaj som si dobre zabojoval. PYRO dotváralo super atmosféru. Boje boli dobré,  nepriateľa sme vytlačili z priestoru a artefakt získali.

Denné misie

Po návrate na naše HQ sme zistili, že nám niekto ukradol veci (herné predmety a peniaze). Moja chyba, že som nechal strážil len Vládu. Našťastie sme mali artefakty schované a tie zlodeji nenašli. Čo mňa osobne nahnevalo, že nám ukradli veci k ťažbe uránu, takže som stratil vyjednávaciu schopnosť (mal som vyťažený urán len pre naše potreby). Týmto pádom som prešiel na taktiku, za ktorú sa Vám teraz priatelia ospravedlňujem: ,,To čo som Vám ja  sľúbil, Vám nik nemohol dať“. A začal som hľadať vinníka,… Viaceré zdroje potvrdili, že to bol ,,arabáč Rado – Abdul“,… (či sa na tom dohodli ostatný hráči, neviem,…). Tak sme si ho počkali v budove Vlády pred bankou. Neber to osobne ?

Každopádne som uzavrel banku a vládu, kým ma organizátor nestopol… Kontroloval som územie a snažil sa získať posledný artefakt. Prišli za mnou dedinčania s nápadom ako vybabrať s mafiou. Chceli predať mafii Maljutku (jeden z našich artefaktov)… Nemal som z toho dobrý pocit a do prepravnej bedne sme v tichosti vložili kladivo (váha ostala, len bez obsahu),…  Dedinčania o tom nevedeli. Plán mali, že odovzdajú Maljutku bossovi mafie a vyplatia ma na mieste. Keď prišli na jednanie s bossom, videl som, že už je zle. Za 5 minút cca. 3x popravili bossa a vyhodili jeho budovu do vzduchu… V tomto momente nik nevedel, kto je s kým a proti komu.

Na základe toho sme sa do poslednej misie priamo nezapojili. Keďže veľa ľudí disponovalo leteckými útokmi a každý už bojoval za seba, nechcel som aby chalani boli na respawne častejšie ako v hre. Navyše každý na nás začínal útočiť a mali sme vôbec problém dostať sa ďalej od HQ bez strát. Preto sme aj nedopatrením zastrelili chalanov, ktorí mali reálne náš posledný artefakt. Mali smolu, že 2 min. pred tým nám leteckým útokom zničili základňu iný dedinčania. Chalanov som ešte LARPovo posla skúsiť ukradnúť chýbajúci artefakt armáde N.O.A., ale tá už bola vykradnutá pred nami… Potom sa to miestami LARPovo zvrhlo, keďže letecké útoky sa používali na všetko (HQ, Vláda, Banka, Lekári bez hraníc,…)

Klady
 • Herný priestor – veľký potenciál
 • Zvuky boja a pyrotechnika
 • dedina arabského typu
 • Tombola a tričko (potešilo)
 • Herné zázemie
 • Ľudia – priatelia – super atmosféra
 • Každý si našiel to svoje – boje, LARP
 • Armáda BOPA – prekvapili ste ma disciplinovanosťou, odhodlaním, vytrvalosťou a vzájomnou podporou.
Priestor na zlepšenie?
 • Bola to 21 hod.  VIP MIL-SIM akcia, ktorá bola prerušená v noci prestávkou, keďže nebolo dosť hráčov (myslím si, že na VIP akciách by sa to nemalo stávať)
 • Chýbali mi noviny, informačný bulletin… – hlavne v druhej polovici hry, sa už ťažko orientovalo, kto s kým, proti komu, prečo, začo,…
 • LARP – páni keď LARP, tak LARP,… rešpektujte hrozbu namierenej zbrane (nikdy nie je cieľom armády do vás strieľať, tak to prosím zohľadňujte), prehliadky (keď vás Larpovo prehľadávame, buďte fér a priznajte kontraband, nevyšlo 1x vyjde 2x,…) a pod. ? Ako LARP – dedinčania ste mali úplne voľnú ruku, čo viedlo napr. k leteckým útokom na ,,neherné“ budovy (HQ, Vláda)… Vytvorilo sa veľa malých dobre organizovaných skupiniek, kde bojoval každý s každým. Každý na každého vypisoval odmeny a pod.. Potom ako armáda sme nebojovali so 6 hernými stranami, ale možno s 12,… Najmem si 6 kontraktorov, ktorí nás strelia do chrbta…. Mojou odpoveďou by bolo, že už by nik cez nás ,,neprešiel“ (napr. do banky), ale bolo by to nehrateľné,… A cieľom bolo aby ste si zahrali… Takže trochu organizovanosti alebo rešpektovania širších súvislostí ? Vy si tvoríte hru, nie organizátor.

Záver

Bolo mi cťou veliť armáde BOPA v tom zložení, v akom sme sa streli. Verím že všetci si to užili ako my. Čo sa týka bojov tak tie boli na vysokej úrovni ako vždy. Ďakujem všetkým od Lekárov, po Oligarchov,… LARP mal doslova voľnú ruku a tak si mohol každý vyskúšať všetko, čo bolo na jednu stranu super, no na druhú – pri konci na škodu hrateľnosti pre moju hernú stranu. I tak verím, že každý si na Extreme Fight 2019 našiel to, čo hľadal. A to je podľa mňa to najdôležitejšie. Kto si chcel zabojavať – bojoval, kto larpovať – larpoval.

Takže ešte raz veľká vďaka organizátorom Kerberos a OZ Slovak Camp, taktiež sponzorom Catus, RespawnSlovakia a Armyorginal. Ďakujem za možnosť, že som znovu stretol veľa priateľov, aj keď som nemal moc času sa s vami porozprávať (čo u mňa nie je zvykom, však?) ? Bol to ďalší vydarený ročník a už teraz sa teším na ďalší Extreme Fight. Takže ešte raz ĎAKUJEM

VO Lešť