Festival letectva Piešťany 2019

Trochu neskôr, ale predsa ? Je tomu už nejaký ten deň, týždeň, ba aj mesiac, kedy sa v Piešťanoch uskutočnil Festival letectva. Takže je načase, si ho trošku pripomenúť, zaspomínať…

Na SIAF 2018 (Medzinárodné letecké dni) sme získali kladné referencie a všetci zainteresovaní organizátori boli s naším prístupom spokojný. A keďže sme boli spokojní aj my (ja a ľudia zo Special Group, rozhodli sme sa podieľať aj na tejto akcii – Festival letectva Piešťany. Po našich skúsenostiach sme mali opäť na starosti zabezpečovanie VIP sektoru a veci s tým súvisiace.

Na úvod…

… by som rád spomenul, že letisko Piešťany aj napriek svojej dlhej histórii (vojenské letisko od roku 1926) malo v posledných rokoch existenčné problémy a som rád, že sa ho podarilo zachrániť. Teda práce na záchrane stále pokračujú, ale všetko je na dobrej ceste. Aj vďaka Festivalu letectva, Festivalu Grape, či už rozbehnutým komerčným letom,…

Festival letectva Piešťany

Hlavným organizátorom Festivalu letectva Piešťany 2019 bola Slovenská letecká agentúra (SLA), Trnavský samosprávny kraj (TSK) a mesto Piešťany. Festival bol venovaný M.R. Štefánikovi (100. výročie úmrtia), ale o tom neskôr. Zaujímavý (pre mňa nový) koncept leteckej šou a zábavy. Na návštevníkov čakalo okrem leteckej šou aj divadlo, bohatý detský program, stacionárne a dynamické ukážky PZ, OSSR, KVH a veľa ďalšieho. Bola to namiešaná zmes histórie a súčasnosti. Na jednej strane ste mohli vidieť dynamické historické ukážky a na druhej ukážku zo zásahu colníkov… Pri porovnaní zo SIAF 2018 bol využitý celý potenciál plochy letiska. Aby som, ale nekrivdil – SIAF sa koná na letisku Sliač, ktoré má štatút vojenského letiska a podlieha iným bezpečnostným pravidlám a štandardom.

K najväčším lákadlám na oblohe patrili mená ako Martin Šonka (ČR, majster sveta Red Bull Air Race 2018), Zoltán Veres (HU), akrobatické skupiny Baltic Bees (LAT), Flying Bulls ČR),či výnimočné kúsky ako Jakovlev JAK-3, P-51 D Mustang a Supermarine Spitfire. Za zmienku stojí aj krásny kombinovaný prelet skupiny IT, FR, CZ a SR ako pocta krajín, v ktorých pôsobil M.R. Štefánik.

Milan Rastislav Štefánik (1880 – 1919)

,,Ja sa prebijem, lebo sa prebiť chcem”

Narodil sa 21.7. 1881 neďaleko Piešťan v obci Košariská. Považuje sa za zakladateľa slovenskej štátnosti. Bol vedec, cestovateľ, vojak, letec, astronóm, fotograf, brig. generál Ozbrojených síl Francúzska, diplomat a politik… Toto všetko predstavoval M.R. Štefánik. Počas prvej svetovej vojny mal najväčšiu zásluhu na formovaní česko – slovenského zahraničného odboja. Veľmi dôležitú úlohu zohral pri formovaní česko – slovenských légií. Vďaka pobytu a zásluhám vo Francúzsku ,,otváral dvere” – sprostredkovával kontakty na francúzskych štátnych funkcionárov. Spolu s T.G. Masarykom a E. Benešom bol kľúčovou osobou pri založení ČSR. Štefánik sa stal podpredsedom národnej rady a ministrom vojny v Dočasnej vláde československej a následne novovzniknutej Československej republiky. 4. mája 1919 sa z talianskeho Galarete letecky vracal domov do Československa. Jeho lietadlo sa zrútilo v Ivanke pri Dunaji. Pochovaný je v mohyle pod Bradlom. O jeho smrti sa dodnes vedú špekulácie a nepriame dôkazy naznačujú geopolitické záujmy, či mocenský záujem E. Beneša.

Na tomto mieste by som rád poďakoval priateľom z SG (za 100% výkon a nasadenie) a všetkým organizátorom, s ktorými sme spolupracovali.

Pozn. Úvodný obraz patrí Mestskej knižnici Piešťany