#2 Po stopách histórie… Kalište 2018

Kalište 2018

Tento rok sa konal už 6. ročník nášho spomienkového pochodu na Kalište, kde si chodíme uctiť pamiatku obetiam vojny a obyvateľov tejto obce. Kalište teda jeho pozostatky bola horská obec na úpätí južných svahov Nízkych Tatier, ktorú Nemci dňa 18. Marca 1945 za pomoc partizánom vypálili. Dnes je toto miesto čiastočne zrekonštruované na múzeum a zapísané ako Národná kultúrna pamiatka.

Z histórie…

Dnes by sme márne hľadali nejaké stopy a údaje o jej povojnovom vývoji. Iba základy zbúraných a vypálených domov, cintorín, dva domčeky s kaplnkou a osamotený, dopoly zbúraný strom nad hrobom padlých partizánov sú svedkami tragických udalostí. Dňa 18. marca 1945 bola osada vypálená. Obyvateľstvo, ktoré zostalo nažive, sa vysťahovalo. Kdesi v nacistických archívoch sa azda nachádza rozkaz, kde vedľa názvu Kalište stojí osudné slovo “liquidieren”.Na základe poslednej hodnovernej informácie z roku 1940 ich bolo v osade 209. Údaje o počte postavených domov sú síce iba torzovité, no aj na základe nich sa dá vyčítať, že v roku 1900 bolo vybudovaných 22 domov a v roku 1940 ich už bolo 42. (zdroj)

Pre bližšiu predstavu o živote v obci a o jej ,,konci“ prikladám aj dve videá.

Vyrazili sme piatok večer za mierneho mrholenia z Donovalov. Nad Donovalmi sa ešte držalo pomerne dosť mokrého snehu, čo vytváralo peknú nočnú scenériu. Zhruba za hodinu a pol sme boli na mieste, kde sme sa ,,ubytovali“, založili oheň a príjemne sa porozprávali. Ráno sme zapálili sviečky, v tichosti sme si uctili obete vojny a obyvateľov Kališťa.

Kto by mal záujem navštíviť toto miesto…

Na Kalište vedú dve značené turistické cesty. Dostanete sa sem buď po žltej alebo po modrej turistickej značke. Žltá značka vedie smerom z Donoval, prípadne z obce Baláže. Ak idete z Donoval tak je potrebné najprv ísť červenou značkou smerom na juh, z červenej potom na zelenú, ktorá sa napokon napojí na žltú značku. Z obce Baláže vedie žltá turistická značka priamo. Ďalšou možnosťou ako sa sem dostať, je spraviť si výlet z obce Podkonice, odkiaľ vedie modrá turistická značka.

Pre tých, ktorí neradi chodia pešo, tak je možnosť navštíviť Kalište aj autom. Z obce Moštenica (odbočte smerom na Lučatín z hlavnej cesty zo smeru Banská Bystrica – Podbrezová). Nečakajte však diaľnicu D1 🙂 Takže opatrne…

A kto by mal záujem, takto vyzeral náš trip minulý rok – nech sa páči TU.