V predchádzajúcom článku sme si povedali prečo je nosenie zbrane v puzdre najvhodnejšia voľba. Rozobrali sme si 3 základné požiadavky - bezpečnosť, efektívnosť a komfort nosenia. Rozdelili sme si puzdra do základných kategórií IWB, OWB, SHOULDER a LEG HOLSTER. Dnes sa posunieme o krok ďalej a povieme si, čo ďalšie treba zohľadniť pri výbere správneho puzdra?
3 malé, ale dôležité otázky...
Takže si to ešte raz zhrňme... Rozhodli ste sa nosiť zbraň v puzdre. Viete, že sa puzdra rozdeľujú podľa spôsobu nosenia na IWB, OWB, SHOULDER a LEG HOLSTER. Čo ďalšie treba zohľadniť pri výbere správneho puzdra? Je to sklon voči opasku, pozícia puzdra na opasku voči ruke tasenia a v neposlednom rade strih – vzor. Dnes sa zameriame na tieto atribúty...
Pozícia puzdra
Konkrétne pozícia puzdra na opasku voči ruke tasenia. Pre lepšiu predstavu použijeme hodinový ciferník - pozícia 12 hodín predstavuje pracku opasku, 3 hodiny predstavujú pravý bok u pravákov a podobne. Najbežnejšími pozície pre nosenie puzdra na opasku sú:- 1 hodina (nosenie pri slepom čreve – tzv. Appendix)
- 2 hodiny (pravý bok vpredu)
- 3 hodiny (pravý bok)
- 4 hodiny (pravý bok vzadu)
- 5 hodín (nosenie na krížoch)
- 6 hodín (nosenie na krížoch – tzv. Small Of the Back)
- 11 hodín (ľavý bok vpredu - krížové tasenie – tzv. Cross draw)
,,Každá pozícia puzdra predstavuje rôznu kombináciu faktorov z pohľadu bezpečnosti, efektívnosti a komfortu nosenia"...
Výhody a nevýhody jednotlivých pozícií
12 – 1 hod. Používa sa prevažne pri IWB puzdrách - tzv. apendixové nosenie. Ide o veľmi vhodnú pozíciu pokiaľ veľa sedíte alebo šoférujete. Tasenie je veľmi rýchle. Navyše vám v aute pri tasení nezavadzia bezpečnostný pás. Zároveň, ale treba dodať, že toto nosenie odporúčam iba ľuďom, ktorý majú zvládnuté dobré návyky a bezpečnú manipuláciu so zbraňou. Počas nosenia vám totiž hlaveň zbrane mieri na vaše nohy. Ideálny sklon puzdra v tomto prípade nosenia je +/- 90°.2 hod.
Veľmi vhodná pozícia, ktorá umožňuje rýchle a efektívne tasenie. Táto pozícia môže byť ale nepríjemná pre ľudí so zavalitejšou postavou. Rukoväť zbrane môže tlačiť na brucho hlavne v sede. Toto nepohodlie sa dá odstrániť nastavením uhla tak, aby bolo puzdro skôr horizontálne ako vertikálne. Používa sa prevažne pri IWB puzdrách.3 hod.
Najpohodlnejšia poloha z pohľadu dlhodobého nosenia a taktiež veľmi vhodná z pohľadu efektivity tasenia. Jedná sa o najuniverzálnejšiu polohu, ktorá je obľúbená ako pri IWB tak i OWB puzdrách. Puzdro je umiestnené na boku a po čase sa stane ,,vašou súčasťou“. Sklon puzdra býva najčastejšie 90°, alebo s malými odchýlkami, kvôli lepšiemu nahmatnutiu. Do tejto skupiny patrí aj nosenie Belly bandov (gumenných pásov).5 hod.
Najväčšia výhoda tejto pozície spočíva v tom, že o čosi lepšie skrýva vašu zbraň ako na 3 hod. Nosenie je celkom pohodlné v stoji, pri sedení už moc veľmi nie. Ak je puzdro z tvrdšieho materiálu, táto poloha môže byť mierne ,,diskomfortná“. Pri tasení robí váš pohyb ,,oblúk“, ktorý nie je úplne efektívny z pohľadu rýchlosti tasenia. Používa sa prevažne pri OWB puzdrách.6 hod.
OWB puzdra zahŕňajú aj Small of the back – alebo nosenie zbrane v oblasti krížov. Pokiaľ nutne potrebuje, aby vaša zbraň bola čo najviac skrytá je aj takáto možnosť. Osobne je to pre mňa najhoršie možné riešenie. V prvom rade je tasenie zbrane neefektívne ako z pohľadu času tak z pohľadu sebaobrany. Ak by som bol vystavený situácii, keby by som sa musel brániť, nedovolil by som si ruku spustiť za chrbát aby som dokázal efektívne tasiť – použiť zbraň. Navyše väčšina ,,šarvátok“ končí na zemi, takže k zbrani by som ani nemal prístup, alebo by mi ju mohol útočník zobrať. Z pohľadu denného nosenia to nie je veľmi pohodlný spôsob. Navyše sedenie, či šoférovanie je veľmi limitujúce s týmto typom nosenia.11 hod.
Jedná sa o tzv. Cross draw – tasenie do kríža. Primárne sa týka OWB puzdier. U praváka je to na ľavej strane brucha a tasenie je vedené cez telo. Samotné tasenie je však dlhé – neefektívne. Je to možná alternatíva pre ľudí, ktorý veľa sedia alebo šoférujú. Nosenie je síce dosť viditeľné, ale pohodlné.,,V lete dokážu obrys zbrane ideálne zakryť až 2 - 3 vrstvy oblečenia"...
Sklon
Na samotný sklon majú najväčší vplyv dva faktory. Prvým je samotná pozícia puzdra a druhým vaša biomechanika. Nad týmto pojmom si nelámte hlavu. Zjednodušene povedané ide o mechaniku vášho pohybu – konkrétne správneho nahmatnutia zbrane, ktoré ovplyvňuje plnohodnotné tasenie zbrane. Pri opaskových puzdrách IWB a OWB sa najčastejšie sa používa klasický 90° (kolmo dole) alebo pozitívny / negatívny 5°-20° sklon. Aby bola zaručená efektívnosť, tak pri určitých typoch puzdier sa môžete stretnúť aj so sklonom 45°. Pri Shoulder (podpažných) sa najčastejšie používa horizontálny alebo vertikálny smer.Strih – vzor
Veľmi individuálna záležitosť, ktorú ovplyvňuje niekoľko faktorov. Prvým a najväčším je materiál, z ktorého je puzdro vyrobené. Najčastejšie sa používa nylon, koža a kydex. Materiálom sa však budeme venovať zvlášť v ďalšom článku. Druhým faktorom je, či chcete nosiť len samotnú zbraň alebo aj nejaké príslušenstvo. Zbraň s baterkou alebo ďalší zásobník... Od toho sa odvíja veľkosť a komfort puzdra. Ako tretiu vec si musíte si určiť čo od daného puzdra potrebujete. Chcete len puzdro na strelnicu alebo na denné nosenie? Chodíte športovo oblečený alebo v ,,business casual“? Samozrejme svoju úlohu zohráva aj estetická stránka. Každému sa páči niečo iné...Na záver...
Výber puzdra by ste mali starostlivo zvážiť. Zvážte svoj osobný životný štýl, spôsob obliekania, potreby – denné alebo len občasné nosenie na strelnicu...,,Spôsob nosenia zbrane má zásadný vplyv na efektívnosť jej použitia...“