Nie je opasok ako opasok… 4 rady na čo si dať pozor pri výbere

Viete na aký doplnok sa zabúda pri kúpe zbraní a samotných puzdier (séria článkov o výbere správnych puzdier)? Na opasky! Áno, opasok by mal byť na treťom mieste vášho nákupného zoznamu. Správne zvolená zbraň, puzdro a opasok. To je nevyhnutná (materiálna) trojkombinácia pre efektívne použitie zbrane v krízovej situácii.
Samozrejme predpoklad dobre zvládnutej krízovej situácie závisí od ďalších faktorov (správny – funkčný tréning, psychologicko – taktická pripravenosť, prvá pomoc, či právne povedomie,…) Ale o tom niekedy inokedy ?

Prečo opasok?

Pretože opasok je jeden z doplnkov, ktorý neplní len ,,estetickú“ funkciu (aby vám nepadali nohavice rýchlo na kolená – áno občas to má výhody ?), ale hlavne praktickú funkciu. A veľmi dôležitú. Áno, naozaj záleží aj na opasku. Kvalitný a správne zvolený opasok vám zaručí nie len komfort pri nosení zbrane, ale hlavne zabezpečí správne nahmatnutie (so správne zvoleným puzdrom), pretože všetky veci nájdete tam, kde majú byť ? Dnes je na trhu veľké množstvo výrobcov opaskov. Od výrobcov módnych značiek, taktického príslušenstva ako napr. 5.11, Warrior Assault system, Falcohoslters, Giena Tactics, High Speed Gear,… po rôznych výrobcov na mieru.

“Jeden ideálny opasok na všetky situácie, či potreby neexistuje“

Nie je opasok ako opasok

Strelecko – taktické opasky sa vyznačujú niektorými vlastnosťami, ktoré u komerčných (módnych) opaskoch ľahko nenájdete:
Pevnosť
Strelecko – taktické opasky sú navrhnuté tak aby uniesli väčšiu váhu a neprehýbali sa. Sú viacnásobne prešité a častokrát sa do nich vkladajú plastové alebo kovové vložky.
Presnosť
Strelecké opasky sa vyrábajú zväčša v 40mm, 45mm alebo 50mm. Spony na IWB (vnútorných) a OWB (vonkajších) puzdrach sa robia štandardne v 40mm a 50mm prevedení, takže sa presne prispôsobia danému opasku.
Žiadne naťahovanie
Naťahovanie vzniká najmä u bežných kožených opaskoch, ktoré nie sú prispôsobené na nosenie väčšej záťaže.
Odolnosť
Väčšina strelecko – taktických opaskov je vybavená s povrchovou úpravou materiálu, ktoré zabraňujú poškodeniu, škrabancom, prasklinám,…

*50mm opasky sú zväčša výstrojové opasky pre silové zložky, zatiaľ čo 40mm opasky sa pohodlne zmestia do bežných nohavíc.

“Opasok musí perfektne sedieť“

Ideálny strelecko – taktický opasok neexistuje. Ja osobne mám viacero opaskov, ktoré prispôsobujem k daným úlohám, zamestnaniam či výcvikom. Pre lepší prehľad by sme ich mohli rozdeliť do 3 základných skupín podľa materiálu, konštrukcie a funkčnosti.

Kožené opasky

Kožené opasky na zbraň sú najstaršie a vo všeobecnosti najobľúbenejšie. Pokiaľ ide o kožený opasok na zbraň, existuje len jedno jednoduché pravidlo, čím hrubšia je koža, tým silnejší je opasok. Ľudia ich uprednostňujú, pretože sa pohodlne nosia a dajú sa ľahko kombinovať s vašim každodenným oblečením a rôznymi typmi puzdier.

Nylonové opasky

Nylonové opasky sú zložené z jednej alebo viacerých vrstiev tkaných alebo syntetických materiálov. Mohli by sme ich ešte rozdeliť na vnútorné a vonkajšie. Vnútorné nylonové opasky sú zväčša ,,mäkšie“ a pokryté suchým zipsom bez plastovej alebo kovovej pracky. Sú určené priamo do nohavíc. Kdežto vonkajšie opasky sú ,,tvrdšie“ a slúžia priamo na umiestnenie streleckej alebo služobnej výstroje. Výhoda takejto kombinácie je, že pokiaľ potrebujete ,,odložiť“ výstroj, nemusíte kvôli tomu vyvliecť všetko príslušenstvo, ktoré máte na opasku. Jednoducho odopnete len vonkajší opasok a môžete pokračovať v činnosti. Tieto opasky, resp. túto kombináciu vnútorných a vonkajších opaskov využívajú hlavne silové zložky (prípadne s tzv. battlebeltom), a nie sú moc praktické pre každodenné skryté nosenie.

Hybridné opasky – vystužené

Jedná sa o opasky, ktoré sú vystužené ABS plastovou alebo kovovou výstužou. Najčastejšie sa jedná o taktické opasky alebo IPSC opasky. U týchto opaskov býva často využívaná pevná plastová pracka alebo kovová spona (napr. Cobra). Využívajú sa aj ako vonkajšie opasky k vnútorným nylonovým opaskom.

Ako správne odmerať veľkosť opasku?

Jednoduchá vec? Áno, ak viete ako na to ? V prvom rade však musím povedať, že univerzálny návod neexistuje. Každý výrobca, každá značka si stanovuje svoje vlastné podmienky, za akých je možné určiť správnu dĺžku opasku. Pokiaľ ste niekedy googlili návod ako správne odmerať veľkosť opasku viete, že možností je veľa. Veľmi veľa,…

“Najčastejšia chyba pri meraní opasku je, že ľudia merajú celú dĺžku opasku. Preto sa často stáva, že si objednávajú zbytočne dlhý opask“

Mne sa však osvedčili dva jednoduché a praktické návody a o ktoré sa s vami rád podelím.

1. Krajčírsky meter a nohavice

Oblečte si vaše nohavice, na ktoré potrebujete opasok. Ak chcete jeden opasok na všetky nohavice, tak ideálne na tie, ktoré budete nosiť najčastejšie.  Následne si pripravte krajčírsky meter, ktorý prevlečte pútkami v nohaviciach. Zmerajte obvod v mieste, kde by vám nohavice mali perfektne sedieť. Obvod v tomto mieste = obvod pásu. Už stačí pozrieť len veľkostnú jednotlivých výrobcov, či značiek.

2. Zmeranie vášho aktuálneho opasku

Ak nemáte po ruke nohavice, ale máte starý alebo nevyhovujúci opasok, žiadny problém. Rozviňte váš starý opasok na čistú a hlavne pevnú plochu. Priložte meter k začiatku opasku bez spony a zmerajte veľkosť k dierke, ktorú momentálne používate. Takto opäť získate hodnotu v cm, ktorá predstavuje ,,obvod pásu“. A rovnako ako v predchádzajúcom prípade už stačí len nahliadnuť do veľkostných tabuliek daného výrobcu či značky.

Toto sú dva spôsoby, ktoré sa mi v praxi osvedčili. Samozrejme spôsobov je oveľa viac, takže je len na vás, aký spôsob si zvolíte. Väčšina výrobcov ,,počíta“ veľkosť opasku podľa strednej dierky na opasku.

Na záver

Dúfam, že vám tento článok aspoň trochu pomohol sa zorientovať a uľahčiť vám výber správneho opasku. A čo tie 4 rady pri výbere opasku? V zásade jedno, či si kupujete strelecko – taktický, outdoorový opasok či na bežné nosenie, vždy si dávajte pozor na:
• správnu dĺžku
• tuhosť opasku
• samotnú hrúbku
• šitie a spracovanie opasku

To by bolo na dnes všetko. V nasledujúcom článku si ešte niečo povieme o sklone puzdier, pretože dostávam časté otázky či ÁNO alebo NIE. A to by bol jeden z posledných článkov mojej série o Výbere správneho puzdra

Kto ste to dočítal až sem, úprimne ďakujem. Ak by ste chceli oceniť túto moju snahu o malej osvete, prípadne mi spraviť radosť môžete tento článok prezdieľať na sociálnych sieťach, poteší ma to ??