Novinka v mojom EDC – Kizlyar Straz

Hneď na úvod upozorňujem, že nie som žiadny nožiar ani odborník na nože a veci okolo nich. Som len náročný spotrebiteľ, ktorý by chcel svojím spôsobom opísať tento zaujímavý nožiarsky kúsok.

Po kurze s nožom (viac info TU), vystala u mňa otázka noža s pevnou čepeľou. Nosím jeden multitool – Leatherman Wave a jeden Cold Steel – American Lawman (ktorý som svojím nedopatrením trochu znehodnotil na nosenie…).

Dnes je na trhu veľmi veľa nožov a tak by nemal byť problém nájsť ten správny pre kohokoľvek. Opak však býva často pravdou… Čím viac možností, tým ťažšie rozhodovanie,… Nakoniec (ako pri všetkom) som si určil kritéria výberu, podľa ktorých som sa riadil a dospel som k môjmu víťazovi Kizlyar Straz.

Čo rozhodovalo?

Moje kritéria boli nasledovné: nôž s pevnou čepeľou, musí zapadnúť do koncepcie môjho EDC (everyday carry), čiže nemôže byť veľký a ťažký (aby sa pohodlne nosil), cena, materiál a tvrdosť ocele (niektorí ,,nožiari“ by namietali, že toto by malo byť na prvom mieste, ale ja nôž beriem ako nástroj – nechcem mať doma vystavený nôž za 300€), a v neposlednom rade puzdro – kydexové puzdro by bolo výhodou.

Začal som hľadať po rôznych fórach, e-shopoch, písať si s pár odborníkmi (tí mi dali myšlienku výroby noža ,,na mieru“, čo bolo tiež veľmi lákavé),… Nakoniec som sa rozhodoval medzi Kizlyar Straz – Krt – Urban/ Ontario RAT – Izulou a Cold Steelom…

Jeden nôž už od Kizlyaru mám a som s ním nadovšetko spokojný. Navyše jeden z kamarátov mi povedal, že ,,ruské nože majú dušu“, čo mu dávam svojím spôsobom za pravdu 🙂 Nakoniec som sa dostal ku Kizlyar Straz v kydexovom púzdre a moja voľba bola jasná. Ešte pred samotnou kúpou som si ho bol ,,omakať“ ,aby som zistil ako mi sedí v ruke, vyskúšal si ergonómiu noža. V momente, keď som ho chytil do ruky, vedel som, že ho chcem.

Nákup

Nechcem tu robiť reklamu jednému obchodu (na Slovensku v kydexe sa dá kúpiť iba v jednom  – aspoň čo som našiel). V objednávke bolo napísané, že ma budú telefonicky kontaktovať. Prvý deň nič a na druhý mi zvoní telefón, ozýva sa pán z daného obchodu. Nôž odosiela a zajtra mi príde, či potrebujem aj certifikát noža, ak by mi niečo nevyhovovalo, aby som sa naňho obrátil, ale to čím mi ,,vyrazil dych“ boli jeho slová – ,,nech vám dlho slúži a ochraňuje vás“. Ostal som v telefóne ticho, pán mal značný kľud a optimizmus v hlase a jeho slová zneli úprimne. Fakt ma tým dostal. Odpovedal som len tiché ,,ďakujem“.

Takže na tretí deň od objednávky mi prišiel môj nový Kizlyar Stráž. Nôž bol zabalený v masívnejšom plastovom obale, zo zadnej strany boli údaje o noži v azbuke a na čepeli bola ochranná známka Kizlyar. Naozaj si firma Kizlyar svoju kredibilitu u mňa zase zvýšila. Klobúk dole.

Cena noža: 87€

Charakteristika noža
 • Celková dĺžka:    198  mm
 • Dĺžka čepele:    92  mm
 • Hrúbka čepele:    3.6  mm
 • Šírka čepele:    35  mm
 • Geometria čepele:    kindžal
 • Materiál čepele:    oceľ 65Х13 alebo import analóg
 • Spracovanie čepele:    leštená
 • Tvrdosť:    56-58 HRC
 • Materiál rukoväte:    Elastron G
 • Hrúbka rukoväte:    18  mm
 • Puzdro:    ABS polymér – Kydex
 • Hmotnosť s puzdrom:    165  g
 • Hmotnosť bez puzdra:    120  g
Záver

Puzdro je tenké a predsa pevné, aj napriek prvotnej obave o ,,pevnosti“ spony na opasok ma milo prekvapilo. Drží super. Dobre sa ,,priľne“ k telu.

Momentálne ho už nosím nejaký ten čas a nôž nejaví žiadne známky opotrebenia (bežné používanie). Jediné opotrebenie je vidieť na trochu vyblednutých dvoch nitoch na púzdre od potu. Zatiaľ som nadmieru spokojný so svojou kúpou.