Prak TTF Trojan PE cerakote oliv
Prak TTF Trojan PE cerakote oliv

Prak… Kto z nás s ním ešte neprišiel do kontaktu? Myslím, že väčšina z nás v detstve vlastnila alebo strieľala z praku alebo gumy pušky. Či už boli praky podomácky vyrobené z dreva alebo nejakého kovu, o zábavu bolo vždy postarané (a sem tam o nejaké to rozbité okno 😀 ). Dnes sú praky všestranného zamerania (lovecké, športové, desingové,…). Myslím, že každý kto hľadá nejaký prak si v dnešnej dobe vyberie so širokej ponuky prakov.

…Hľadal som nejaký spôsob, metódu, niečo čo by mi zlepšilo môj skill v prežití. Teda niečo, čo by mi dokázalo zvýšiť šancu na prežitie v prírode. Keďže nad lukostreľbou uvažujem už dlhšie, ale nemám momentálne dostatok času na efektívny tréning, hľadal som niečo jednoduchšie, čo sa dokážem relatívne rýchlo naučiť. V tom som si spomenul na prak,… Strieľal som z neho ako dieťa a celkom to bola zábava. Tak prečo to nevyskúšať znova?

A tak som začal hľadať… Praky s opierkou, bez opierky, drevené, plastové, kovové… Ostal som trochu milo prekvapený, že výber bol spočiatku veľký (skoro v každom armyshope), ale keď som si zadal kritéria ako praktickosť, výkon, presnosť, odolnosť,… výber sa hneď zúžil. Prestal som pozerať na armyshopy a pozrel som sa na špecializovanejšie predajne, prípadne na samotných výrobcov. A tak som našiel Jána Nowaka a jeho Hunting – catapults. Jeho úvodné motto: ,,Presnosť sa kúpiť nedá, prak áno“ ma oslovilo. A tak som začal skúmať jeho stránky, články, recenzie,… A rozhodol som sa…

Prak TTF Trojan PE cerakote oliv

Unboxing a charakteristika

Unboxing vám tentokrát neukážem, keďže už niekoľko týždňov daný prak používam a k recenzii som sa dostal až teraz. K praku som si objednal aj sadu náhradných gúm a 2000 ks streliva. Balenie tých gúm ma  veľmi príjemne prekvapilo. Každá guma je zabalená zvlášť a s už naviazaným koženým lôžkom.

Skôr ako sa dostanem k samotnému praku by som vás ešte rád oboznámil so skratkami OTT a TTF, keďže ich pri prakoch často uvidíte.

TTP (angl. skratka ,,through the fork“) – je skratka pre označenie prakov, ktoré sa držia výhradne vo vodorovnej pozícii a uchytenie gúm je na ramenách praku. Sú ideálnejšie pre presnejšiu streľbu.

OTT (angl. skratka ,,over the top“) – je skratka pre klasické praky tvaru písmena Y a gumy sú uchytené zhora. Sú ideálnejšie pre inštinktívnu streľbu.

Začnem jednou z dvoch pre mňa najzákladnejších vecí u praku a to sú gumy a telo praku. Gumy sú osadené latexovou gumou – slingshot (ako deti sme používali leteckú gumu), vďaka ktorým dosahujú dané praky zaujímavé výkony.

Slingshot – latexové gumy

Správna dĺžka gúm vplýva hlavne na životnosť daných gúm a výkon. Guma by mala vydržať cca 400-500 rán. Mne prvá drží už viac ako 400 rán aj keď je už badateľné opotrebenie. Čo ma veľmi potešilo bolo to, že som našiel kompletné video o postupe na výmenu gúm TU. V ponuke má pán Nowak rôzne typy a sily gúm ako aj návod na správne zmeranie dĺžky gúm.

Telo praku a ergonómia držania

Ako si môžete na fotkách všimnúť telo je prispôsobené na prirodzenejšie držanie a je celkovo väčšie. Cerakote – keramické povlakovanie zabezpečuje dlhšiu životnosť tela praku ako takého. Samotné telo je vyrobené z plastu (polyethylen LDPE). Prak váži 103g a guľa 3g. Na dĺžku má 13,5cm a na šírku 10,8 cm. Priemer gule je 9,5mm.

Výkon

Často ,,najzáľudnejšia“ otázka, ktorú ovplyvňuje veľa faktorov (materiál a tvar gumy, dĺžka náťahu, veľkosť a s ňou spojená hmotnosť koženého lôžka, strelecká technika,…). Čo som sa dočítal na stránkach Jana Nowaka tak rýchlosť strely je až približne 120 m/s (430km/h) a viac. Pri hmotnosti strely 3,55g (oceľová gulička 9,5 mm), sa dostaneme u 120 m/s na nejakých 30 J energie strely. Čo je veľmi slušné.

Prax

Ako som už vyššie spomínal prak sa drží pohodlne, vo vodorovnej polohe (ruka je chrbtom k nebu). Prak má na ramenách žliabok, ktorý slúži ako muška pre presnú streľbu. Ale ubezpečujem vás, že to ,,strieľať presne“ chce trochu praxe… Ja mám vystrieľaných už cca 500 gulí. A až teraz začínam mať pocit, že sa ,,zžívam“ s daným prakom a mierenie i presnosť začínajú byť viac intuitívne. Teraz sa snažím triafať plechovku na 10m – 15m na prvú ranu.

Prekvapila ma sila. Nie je problém naskrz prestreliť 8 cm styrodur, plechovku, 0,4cm latu,… Aj z tohto dôvodu odporúčam pri streľbe vždy používať ochranné okuliare. Na praku je už aj vidieť klasické opotrebovanie a ,,daň za učenie“- jednou guľou som trafil rameno praku… Techniku streľby sa dočítate taktiež na stránkach hunting-catapuls.cz

Záver

Svoju kúpu praku neľutujem, ba naopak, každému kto hľadá ,,netradičné“ spôsoby na núdzové prežitie vrelo odporúčam.  Minimálne si s prakom užijete kus zábavy ? Prak má radu výhod ako jednoduchosť, skladnosť, rozmery a váha, improvizácia v rámci streliva, tichosť… Ešte by som rád upozornil, že vo svete sa s prakmi loví zver a v UK sa štandardne loví malá zver, ale u nás je lov s prakom zakázaný!

Cena tohto praku bola 45€ a rád by som vyzdvihol komunikáciu s p. Nowakom, ktorý bol veľmi nápomocný pri výbere.

,,Najväčšou vašou výzvou nie je niekto iný. Je to bolesť v nohách a vnútorný hlas, ktorí kričí, ale nemôžete ho počúvať. Práve vtedy zaberte a zistíte, že ľudská myseľ zvádza zápas medzi ľahkým a správnym.“
Neznámy autor
,,Ak žiješ v súlade s prírodou, nikdy nebudeš chudobný, ak žiješ podľa mienky ľudí, nikdy nebudeš bohatý."
Seneca
,,Prvé a najväčšie víťazstvo spočíva v ovládnutí seba samého."
Platón
„Sila nepochádza z fyzickej kapacity. Pochádza z nezlomnej vôle.“
Móhandás Karamčand Gándhí
„Každý človek je od prírody obdarený určitými schopnosťami a kým ich nevyskúšame, ani nevieme, aké možnosti sú v našom dosahu.“
Ralph Waldo Emerson
„Príroda nikdy neporuší vlastné pravidlá.“
Leonardo Da Vinci
,,Toto je život, a nič iného nebude."
Kazma
,,Národ, ktorý zabudne svoju minulosť, nemá žiadnu budúcnosť."
W. Churchill
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial