Predstavujem Vám Canik TP9 Elite Combat…

Ako sa hovorí koleso je vymyslené. A pištole Canik sú toho dôkazom. Vznikli (podľa mňa) spojením Glocku a Walthra P99. Z každého si niečo vybrali a spojili to do celkom zaujímavej série Canik TP9. Táto modelová séria ponúka zbrane od základnej konfigurácie na každodenné nosenie až po športovo ladené zbrane s tzv. „optik ready“ – prípravou na kolimátor. Ja sa dnes zameriam konkrétne na jeden model, ktorý sám používam od januára tohto roka a to Canik TP9 Elite Combat. Celkovo má vystrelených zhruba 7 – 8000 nábojov. Myslím si, že to už môžeme považovať za relevantnú vzorku hodnú tohto článku ?

 

Canik TP9 Elite Combat…

Tento konkrétny model sa vyrába v ??, spolu za účasti ?? Salient Arms International. Áno, globalizácia dorazila aj do tohto segmentu – výroby zbraní. ? Táto turecko – americká spolupráca podľa mňa nastavila nový smer pre značku Canik ako takú. O samotnej značke som písal už v predchádzajúcom článku – TU. My sa dnes zameriame na Canik TP9 Elite Combat, ktorý obsahuje celkom šikovné a technické vylepšenia, ktoré si postupne predstavíme…

Ako už z názvu vyplýva TP9 Elite Combat zaraďujeme medzi tzv. compacty (stredne veľké zbrane). Rám je vyrábaný z polyméru. Tento konkrétny model, ktorý používam je vo farbe FDE (tan) s povrchovou keramickou úpravou Cerakote. Na tele zbrane sa nachádza aj tzv. picatiny lišta pre montáž svetla alebo iných taktických doplnkov. Záver zbrane je povrchovo upravený technológiu Tenifer. Športové mieridlá so svetlovodným vláknom už len dotvárajú príjemný „look“ celej zbrane.

Čo zaujme na Canik TP9 Elite Combat ako prvé je hlaveň so závitom 13,5×1 mm a s chráničom závitu. Tu by som rád upozornil, že sa jedná o ľavotočivý závit. Nie, neviem prečo ľavotočivý ?. Samotná hlaveň je nitridovaná s dĺžkou 120mm. Pochádza z dielne už zmienenej USA Salient Arms International. Za zmienku tiež stojí, že samotná hlaveň je zaujímavo odľahčená a tým prispieva k dobrému vyváženiu celej zbrane…

Canik TP9 Elite Combat je oficiálne zaradený v IPSC do divízie Production…

Jedna z najpodstatnejších vecí, čím sa Canik TP9 Elite Combat líši od konkurencie je samotná spúšť s krátkym a plynulým chodom a ešte kratším športovým resetom. Spúšť je frézovaná z kvalitného hliníka s plochým jazýčkom, ktorý umožňuje aj príjemné ovládanie v rukaviciach. Odpor spúšte je 2kg. Spúšť je široká 11mm. Celkový rozsah je 19 mm, reset spúšte iba 7 mm. Okrem spúšte má zbraň všetky ovládacie prvky zväčšené (napr. záchyt záveru, vypúšťač zásobníka a pod.). A taktiež obojstranné

Ďalšia vec, ktorá je „zaujímavá“ na pohľad je tzv. Magwell, ktorý rozširuje zásobníkovú šachtu a tým umožňuje rýchlejšie prebíjanie, prípadne zlepšuje úchop (ak máte „správnu veľkosť ruky ?). V neposlednom rade je Canik TP9 Elite Combat vybavený drážkovaním v prednej a zadnej časti záveru, indikátorom natiahnutého úderníka vrátane indikátora náboja v komore. Čo sa týka vnútorných komponentov, tak všetky sú poniklované pre bezchybný hladký chod.

čo všetko nájdete v kufríku?

Canik TP9 Elite Combat je dodávaný v plastovom kufríku s bohatým príslušentsvom. Náhradný chrbát na rozšírenie rukoväte, základné čistenia a zásobník na 15 rán býva v štandardom v balení i u iných výrobcov. U Caniku však nájdete aj zásobník s predĺžením na 18 nábojov, plastové vonkajšie puzdro so zámkom s retenčnou skrutkou či 4 kovové platničky pod kolimátor ako „optik ready.“ Taktiež tu nájdete aj kľúč na chránič závituči rýchlonabíjač.

 

– plastový prepravný kufrík
– výmenný grip rukoväte väčšej veľkosti
– vonkajšie plastové puzdro na opasok (pre praváka) s retenčnou skrutkou
– dva zásobníky, jeden s kapacitou 15 nábojov a druhý s kapacitou 18 nábojov
– rýchlonabíjač zásobníkov
– kľúč na chránič závitu
– 4x montážnu platničku pre kolimátor
– 3 veľkosti záchytu zásobníka (S, M, L)
– pomocnú napínaciu páku záveru pre platničky
– náhradné svetlovodné vlákno do prednej mušky (červené + zelené)
– náhradné skrutky
– základné čistenie

Ktorá platnička na ktorý kolimátor?

– Platnička 01: pre Kolimátory typo Mechanik, Vortex Viper/Venom, Docter, Burris Fast Fire, Meopta, Insight a pod.
– Platnička 02: pre Kolimátory typu Trijicon RMR, Holosun 407C, 507C, 508C & 508T pod.
– Platnička 03: pre Kolimátory typu C-More STS/STS2/RTS2 Original Footprint a pod.
– Platnička 04: pre Kolimátory typu Leupold Delta Point Pro, RMS Shield, JP JPoint a pod.

Canik TP9 Elite Combat je kompromis medzi taktickou a špotrovou zbraňou…

Dojmy z praxe…

Canik TP9 Elite Combat má príjemnú ergonómiu a dobre sedí v ruke (za predpokladu, že nemáte väčšiu ruku ?). Záver sa vďaka drážkovaniu obťahuje veľmi príjemne. Všetky ovládacie prvky sú zväčšené a dobre dostupné pri samotnej streľbe. Nikde nič ,,nezavadzia“… Mucha s optickým vláknom v kombinácii so zadnými mieridlami poskytuje pekný ostrý obraz. Indikátor natiahnutého úderníka, či náboja v komore je dobrý doplnok, hlavne pre ľudí, ktorý strieľajú, resp. nosia zbraň len občasne – príležitostne. Pretože ako sa vraví, zbraň je vždy nabitá! ? To, čo sa mi najviac páči je samotná spúšť a krátky reset.  Tým, že je spúšť široká, tak sa s ňou dobre pracuje a reset spúšte je naozaj minimálny… Magwell je dobrý doplnok, ktorý Vám dokáže zrýchliť prebíjanie.

Celkovo môžem povedať, že Canik TP9 Elite Combat používam od januára tohto roku, a má za sebou cca 7 – 8000 rán. Samotná streľba je príjemná, minimálny spätný ráz, pekný plynulý chod spúšte s krátkym resetom. Streľba jednou rukou je veľmi dobrá vďaka vyváženiu. A čo je najpodstatnejšie? Je spoľahlivá! Skúšal som od prebíjaného a sériového streliva, subsonicov, HP, od 105 – do 165 grainov, dokonca nebolo problém používať strelivo 2. kategórie. Menší problém nastal iba pri strelách Black Mamba od Fiocchi, kde na 50 rán pripadla jedna zádržka. Či to spôsobovala nábehová hrana, alebo „vadná“ séria neviem momentálne posúdiť, keďže s nábojmi je stále problém (dostupnosť a cena) a testovanie som robil na vlastné náklady… Každpádne bude časom edit tohto článku ? Aby ste mali relevantné informácie na jednom mieste.

Technické paramertne:

Výrobca: Canik Arms
Importér ??: J&B Hunting
Kaliber: 9x19mm
Kapacita: 15 (+1) – 18 nábojov (+1)
Spúšťový mechanizmus: SA (Single-Action) / striker-fired
Povrchová úprava: FDE Cerakote rám, feritická nitrokarbonizácia (Tenifer) záver
Mieridlá: kovové SAI, muška s červeným alebo zeleným svetlovodným vláknom

Dĺžka: 200mm
Výška: 134mm
Šírka: 38mm
Dĺžka hlavne so závitom: 120mm / závit M13,5×1 LH
Hmotnosť (s prázdnym zásobníkom): 845g
Odpor spúšte: 2kg

NA ZÁVER LEN 3X AK…

Ak ste to dočítali až sem, ĎAKUJEM.
Ak sa Vám môj blog páči a chceli by ste ma chceli podporiť – lajkujte, zdielajte… Za každú podporu som Vám vďačný.
Ak by Vás ešte niečo zaujímalo, neváhajte a kľudne sa spýtajte… Všade tu som aktívny ?

Upozornenie:
V nasledovnom obsahu sa môžu objaviť nezrovnalosti, nevhodne zvolené slovné spojenia alebo chybné vysvetlenia. Znalosti a informácie nemusia byť úplné, ani presné. V recenziách je vyjadrený subjektívny názor na základe doteraz získaných vedomostí, skúseností a informácií. Každopádne celý obsah je tvorený s najlepším vedomím a svedomím. Preto prosím komentujúcich a diskutujúcich o zachovanie slušnosti a úcty. Vyvarujte sa prosím vulgarizmom a nevhodným komentárom. Každý máme právo na názor a interpretáciu daného názoru. Pokiaľ s niečím nesúhlasíte, máte nato plné právo, tak ako druhá osoba má plné právo nesúhlasiť s Vašim názorom a interpretáciou.

Ako autor a tvorca obsahu nenesiem žiadnu právnu zodpovednosť za Vaše jednanie a činy po zhliadnutí predmetného obsahu. Pri tvorbe obsahu na sociálne siete som limitovaný časom, zákonmi a predpismi platnými pre autorov na danej sociálnej sieti a taktiež rešpektujem zákony a predpisy krajiny, v ktorej sa práve nachádzam.