Puzdra… Nie je materiál ako materiál (3. časť)

Jedným z významných faktorov dobrého puzdra je materiál, ktorý ovplyvňuje nie len komfort nosenia či bezpečnosť, ale aj efektívnosť použitia. V neposlednom rade má veľký vplyv na ochranu samotnej zbrane. Ako som už spomínal, najčastejšie sa puzdrá vyrábajú z kože, kydexu a nylonu. A o týchto materiáloch si dnes povieme viac...

Nie je materiál ako materiál...


Kydex ako materiál...

Prvýkrát bol vyrobený v roku 1965, kedy ho predstavila chemická spoločnosť Rohm and Haas. Primárne bol tento materiál určený na použitie v interiéroch lietadiel. Netrvalo dlho a kydex našiel široké uplatnenie v predmetoch každodenného života. V roku 1987 produktovú radu Kydex prevzala spoločnosť Kydex, LLC, ktorá materiál vyrába v Bloomsburgu v americkej Pennsylvánii. Spoločnosť je teraz súčasťou skupiny SEKISUI SPI.

Technicky je Kydex zliatina plastov extrudovaná zo špeciálnej zmesi akrylového PVC (polyvinylchloridu). Je to termoplastický materiál, ktorý po zahriatí zmäkne, ale nestráca svoju formu a ľahko sa tvaruje. Ide o kompozitný materiál, ktorý z akrylu získava pevnosť a tvárnosť, z PVC potom húževnatosť a odolnosť voči mnohým chemikáliám. Vďaka svojej relatívne veľkej tvrdosti („R“ 90 podľa Rockwellovi stupnice tvrdosti) a zrnitému povrchu je oderu odolný a vykazuje vysokú odolnosť voči nárazom a samotnému poškriabaniu. Je teplotne stály, dobre tvarovateľný ťahom aj lisovaním. Jeho veľká výhoda je aj v druhotnom spracovaní, ľahko sa brúsi a dá sa do neho bez problémov vŕtať. V bežných podmienkach sa vlastnosti kydexu nemenia (nerozťahuje sa a ani nezmenšuje), čo z neho robí ideálny materiál na samosvorné puzdrá. Dnes ponúka Kydex pestré možnosti vzorov.

Základné výhody kydexu ako materiálu by sa dali zhrnúť nasledovne:
• Ľahko sa čistí
• Chemická stálosť
• Oderu odolnosť
• Vodeodolnosť
• Mrazuvzdornosť
• Tvarová stálosť

Koža ako materiál...

So vznikom prvých zbraní, vznikli aj prvé puzdrá – z kože. Od vzniku puzdier je hovädzia koža primárnym materiálom pre ich výrobu. V tých časoch to bol jediný dostupný materiál na výrobu puzdier a dodnes je veľmi žiadaný. Koža ako materiál má vynikajúce vlastnosti a zabezpečuje vysoký komfort a trvácnosť. Kožené puzdra sú aj o estetike. Ponúkajú širokú škálu možností od kontrastného šitia, razenia iniciálov alebo farbenia samotných hrán. Pre zvýšenú ochranu zbrane býva aj možnosť semišovej podšívky. V koženej podobe nájdete prakticky každý typ puzdra. Výrobný proces je náročný pretože sa skladá z viacerých častí ako rezanie kože, vytvarovanie, sušenie, farbenie, nastavenie a vyhladenie. To je aj dôvod, prečo výroba kožených puzdier chvíľku trvá. Samozrejme nie je koža ako koža a dnes sa pri puzdrách môžete najčastejšie stretnúť so 4 typmi:

1. Základná - štiepaná koža
Puzdrá sú vyrobené z tvrdej štiepanej kože, ktorá je k dispozícii najčastejšie v čiernej farbe. Táto rada puzdier je určená pre tých, ktorí hľadajú lacné funkčné puzdro. Tento typ má len základné konštrukčné požiadavky.
2. Semiš
Puzdrá sú vyrobené z príjemného mäkkého semišu v kombinácii s tvrdou kožou, ktorá sa používa na spevnenie najdôležitejších častí puzdra, ako sú bezpečnostné popruhy, pútka na opasok a horná časť puzdier. Tento druh kože je veľmi pohodlný pre nosenie spôsobom IWB a dáva puzdrám pekný vzhľad.
3. Klasická koža
Puzdrá z klasickej kože bývajú vyrobené z prvotriednej kože. Zväčša je táto koža už farbená a lakovaná v koželužniach, takže ich výrobcovia len ručne vytvarujú a zošijú. Pomer cena = kvalita, je v tomto prípade odpodstatnená.
4. Prémiová koža
U niektorých výrobcov sa stretnete s pojmom ,,prémiová“ koža. Pri tomto type puzdier ide celý výrobný proces ,,za výrobcom“. Dodávajú sa prvotriedne nefarbené kože, ktoré následne výrobca ručne farbí, olejuje, ošetruje a lakuje. Výsledný efekt je teda puzdro, ktoré má tým pádom aj svoju charakteristickú vôňu. Napr. spoločnosť Falco používa v rade Premium 2,8-3,0 mm hrubú výberovú useň (v priemere spĺňa náročné požiadavky 1 z 4 usní)

Základné výhody kože ako materiálu by sa dali zhrnúť nasledovne:
• skutočne rokmi overený materiál
• estetický zážitok
• komfortné nosenie
• tvarová stálosť
• ľahkého roztiahnutie

Pri správnom zaobchádzaní je životný cyklus kožených puzdier rovnaký ako životný cyklus samotnej zbrane.
NYLON AKO MATERIÁL...

Prvýkrát sa Nylon objavil v roku 1930 v laboratóriu firmy DuPont v USA. Nylon bol pôvodne obchodné označenie polyamidu 6.6, ale neskôr sa týmto názvom začala označovať celá skupina polymérov. V podstate je to syntetické vlákno založené na polyamidoch - makromolekulách, ktoré sa nekonečne opakujú. Vyrobené je z uhlia, vody a vzduchu. Dôležitým znakom nylonu je termoplasticita – schopnosť tavenia vlákien. To umožňuje zdanlivo nekonečné možnosti tvarov a veľkostí. Je to materiál, ktorý sa využíva v mnohých oblastiach. Vzhľadom k neustálemu vývoju bol nylon v posledných rokoch značne vylepšený. Po pridaní ďalších vlákien do zmesí ako bavlna, polyester, spandex vznikla Cordura. Cordura je vysoko kvalitný materiál, ktorý zvyšuje tvarovú stálosť. Dnes sa pri puzdrách z nylonu najčastejšie stretávame s 3 typmi, ktoré nie sú rozdielne len v hrúbke a v pevnosti peny, ale aj v type a kvalite vrchného materiálu:

1. Základný nylon
U týchto výrobkov sa zväčša jedná o ten najzákladnejší druh nylonu. Býva veľmi jednoduché. Je síce funkčné z pohľadu nosenia a efektívnosti, no na celodenné nosenie nie úplne ideálne. Jeho výhodou je nízka cena. najčastejšie sa kupuje k lacnejším plynovkám.
2. Klasický nylon
Puzdrá sú vyrobené zo prevažne z Cordura 1000, ktorá je v podstate ako vrchná vrstva. Majú odolnú a hustú penu v strede, ktorá je uzavretá mäkkým priedušným nylonom. Zväčša majú sendvičový materiál.
3. Kombinovaný nylon
Dnes môžeme nájsť aj puzdrá z tzv. kombinovaného nylonu označovaného aj ako prémionvý nylon. V podstate sa jedná o spojenie nylonu, kože a plastu. Spojením týchto materiálov si puzdrá dokážu zachovať svoj tvar, čo v praxi znamená, že umožňujú ľahšie a rýchlejšie zapuzdrenie. Navyše ponúkajú aj integrovanú plastovú vodiacu lištu na ochranu mieridiel. Z osobných skúseností má najviac prepracovaný Premium nylon spoločnosť Falco. Tieto puzdrá sa vyrovnali vlastnosťami koženno – kydexovým puzdrám, pretože v sebe spájajú pohodlie kože a pevnosť kydexu.

Základné výhody nylonu ako materiálu...
Nylonové puzdrá v komunite strelcov majú tendenciu pomyselne zaostávať za puzdrami z kydexu a kože. Často bývajú terčom vtipov. Avšak kvalitné nylonové puzdra poskytujú jedinečné vlastnosti, pre ktoré stoja určite za zváženie...
• Nízka váha
• Teplotná odolnosť
• Cestovná prívetivosť
• Všestrannosť
• Priedušnosť
• Jednoduchosť
• Kombinácia rôznych možností
• Rozmanitosť strihov a tvarov

Na záver...


Dlho som rozmýšľal aké negatíva by som mohol napísať k jednotlivým materiálom. V konečnom dôsledku by som vo všeobecnosti ale povedal, že negatíva začínajú samotným výberom nesprávneho puzdra. Pokiaľ viete na čo konkrétny typ puzdra potrebujete, vyhnete sa negatívam. Preto (budem sa opakovať) je ideálne vlastniť niekoľko typov puzdier k zbrani. Budete tak mať možnosť si vybrať správne puzdro pre danú situáciu...

,,Každá vec, na ktorú sa chcete 100% spoľahnúť, si vyžaduje starostlivosť“

Ak sa chcete na vaše puzdro správne fungovalo musíte mu občas venovať pozornosť. Spraviť údržbu. Vyčistiť, podoťahovať skrutky, naolejovať, vysušiť... A je jedno či preferujete kydex, kožu alebo nylon.