RED PROBLEM 2019 – KRV ZEME (MIL-SIM airsoft akcia)

Po minulom roku, kedy som airsoft zanedbal, som si povedal, že v tomto roku 2019 sa znovu zúčastním niekoľko akcií. Nie len preto, že mi výstroj doma stála nepovšimnutá, ale hlavne kvôli ľuďom. Ono totiž airsoft nie je pre mňa primárne o ,,zárezoch na pažbe“, ale o komunite ľudí, s ktorými sa vidím niekoľko krát do roka, práve na akciách. Je to o odreagovaní sa a vyčistení hlavy – myšlienok. Je to o priateľstvách a zábave,… Red Problem

Tento rok som si ako jednu z akcií vybral RED PROBLEM – KRV ZEME. Minulý rok ju na airsftovom portály RespawnSlovakia vyhodnotili za najlepšiu MIL-SIM akciu na Slovensku. Registrácia 300 účastníkov sa zaplnila za necelú hodinu. Tento ročník bol 9. pokračovanie tejto akcie, čiže už má nejakú tú históriu. Čo boli pre mňa silné lákadlá,…  Ale skutočne stála táto akcia za to?

Hneď na úvod musím ujasniť jednu základnú vec. Tento článok je môj subjektívny pohľad na danú akciu a odráža len moje pocity a dojmy. Akcie som sa zúčastnil na strane GDP, čata ALFA, ,,nedobrovoľný” veliteľ 2. družstva ?

RED PROBLEM – KRV ZEME (MIL-SIM airsoft akcia)

RED PROBLEM – KRV ZEME je MIL-SIM (Military Simulation) akcia organizovaná športovým klubom A.S.F. v lokalite Martin. Hlavnú úlohu zohrávajú dve bojujúce strany GDP (Global Defence Pact) a RF (Ruská federácia). Samozrejme nechýba ani LARP dedina so všetkým, čo k tomu patrí,… Viac TU. Akcia je trojdňová a začína sa tzv. ,,0“ večerom, kedy je okrem tvorenia a utužovania airsoft komunity príjemným spestrením aj prednáška ozbrojených síl SR.

1. Herný deň

Do priestoru sme prišli v piatok v prvý herný deň. Akcia začínala o 18:30. Zúčastnil som sa pod tímom Special Group (ďalej len SG). Po rýchlej registrácii (nečakali sme v rade ako to býva zvykom na takýchto akciách) sme sa išli ubytovať na OFF zónu. Navyše sme pri registrácii obdržali odznak, nálepku a mapu (chcelo by to ešte nášivku ?). Následne sme už o cca 17:30 boli na úvodnom nástupe na našej základni. Tam po úvodných slovách nášho veliteľa Matra nám bol predstavený veliteľ čaty ALFY – Fénix. Čata ALFA bola zložená z troch družstiev a to: 1.družstvo: Kerberos; 2.družstvo: Strikers, SG, CAT a 3. družstvo: CROW, M.A.K., S.W.L.F..

Prvé misie sa niesli v hľadaní a získavaní dominátorov. Nasledovali nočné misie. Prvú našu nočnú úlohu – získať nejakú bedňu, sme kvôli našej nedisciplinovanosti (neskorý nástup na misiu), riadne nestihli a RF nám ju zobrali pred očami,… a to doslovne. Z tejto chyby sme sa poučili a v druhej misii sme už dominovali. Lokalizovali sme artefakt a preniesli ho tzv. ,,haďou stezkou“ cez les na naše HQ. Následne sme sa zapojili do poslednej misie a to útoku na RF základňu. Našou úlohou bolo získanie ich vlajky, ktorá bola tesne pred bránou. S kľudným svedomím môžem povedať: ,,mali sme ju v ruke“, ale keďže RF boli prefíkaní a na jej koniec priviazali chemické svetlo, s čím sme nepočítali, zaplatili sme za to patričnú daň… Hra končila o 01:00.

2. Herný deň

Druhý deň sa niesol v podobnom duchu… Boje o dominátory striedali zaujímavé misie, napr. odmínovanie cesty, ktorú sme dokázali splniť bez výstrelu a navyše sme našli cestou aj zlato – hernú komoditu. Alebo napr. vyhľadať a zaistiť VIP osobu. Teda najprv sme mali získať dominátor, a následne sme pomohli inej čate pri ich úlohe s VIP osobou. Tu sa stala aj celkom komická situácia kedy VIP osoba mala ochrancu, ktorý v momente kedy som siahol na danú chránenú osobu na mňa vystrelil. Našťastie ochranca nemal BBčka a tak sme skončili bojom na zemi, kde sa mi podarilo vytiahnuť nôž a tento boj vyhrať. Mali sme aj riadne dynamickú misiu, napr. dobytie výškovej budovy. Tu si myslím, že kto chcel si zabojoval dostatočne v rámci tejto úlohy. V tento deň sa nám okrem boja o výškovú budovu páčila aj nočná misia.

Začínali sme ochranou dediny a získaním rakiet od starostu. Potom sme dostali voľnú ruku a tak sme sa vybrali opäť na RF bázu. Mal som tam mať odložený kúsok pizze, však Dubák? Podarilo sa nám zatlačiť na ich spodnú bránu, dokonca aj zobrať vlajku a dostať ju na okraj lesa. Mne sa podarilo dostať na RF bázu kde som spôsobil značný zmätok knife killmi. Po cca 15 zabití nožom si ma všimol Vlado z Pumy Senickej a spočítal mi to ?

A áno, týmto sa ospravedlňujem všetkým, koho som ,,podrezal“, nevedel som, že nemôžem vstúpiť na vašu bázu (nabudúce si preštudujem podrobnejšie pravidlá). Ale chcel som tú sľúbenú pizzu ? Aj týmto spôsobom ďakujem chalanom z Pumy, Freedomu a BWSA (dúfam, že som na nikoho nezabudol), za pohostenie. Krásny a dlhý boj v lese ešte zviedli chalani zo Strikers, kde naplno využili technickú prevahu a boj si náležite užívali.

3. Herný deň

Ráno sme zabrali jeden dominátor a križovatku. Celkom dobre sme si o križovatku zabojovali a udržali sme ju až do odvolania misie. Následne sme sa presunuli smerom na Heliport, kde sa schyľovalo k veľkému konečnému boju. Išli sme RF od chrbta, čo sa nášmu družstvu vypomstilo a ,,odrezali“ nás od zvyšku čaty. Po chvíľke nás niekoľko padlo, ale niektorí z nás sa prebojovali z obkľúčenia. Následne sme sa zhodli, že nepôjdeme bojovať o dané dominátory priamo, ale najprv pomôžeme našim ľuďom, ktorí mali stále RF v chrbte. Vybrali sme sa ,,haďou stezkou“ cez les a obišli sme bojisko, aby sme sa zase dostali RF do tyla. Vyšlo nám to. Priblížili sme sa k dominátoru a zviedli oň slušný boj. Nakoniec prežili len dvaja členovia, ktorí vydržali v boji dokonca a daný dominátor nakoniec získali. Nasledovalo oficiálne ukončenie akcie a záverečná tombola, ktorá bola príjemným spestrením.

Klady

 • Ľudia – veľmi príjemná atmosféra, minimálne hádky, vždy sa dalo dohodnúť. Platí, že akciu si robia sami hráči
 • Organizácia – organizátor vzniknuté problémy hneď riešil
 • Nočné hry (možno do budúcna vyčleniť jeden dva body alebo nejakú dlhšiu misiu kde by sa dalo bojovať až do rána)
 • LARP – dedina, dedinčania,…
 • Medik kity
 • Vydávanie novín – človek sa aspoň dozvie o širšom dianí a priebehu hry
 • V3S – jazdy podľa potreby
 • Osobné LARP úlohy – dobré spestrenie, len treba dať hráčom čas na ich splnenie. My sme boli skoro stále v bojoch mimo dedinu. Keby sme si ,,nevytvorili“ príležitosť ísť do dediny, nemali by sme ich kedy splniť

Priestor na zlepšenie?

 • Dresscode – pekná myšlienka, ale z môjho pohľadu trochu nedoriešená – pokrývka hlavy. Prilba – striktne zakázať druhej strane. To či je na prilbe poťah, alebo aký je na nej nástrek maskovacieho vzoru nie je na určitú vzdialenosť už vidieť, nehovorím o tom, že zväčša jediné, čo si človek všimne je hlava… a pokiaľ je daný človek v tieni, či v lese nie je to rozoznateľné
 • Výšková budova – buď tam povoliť vstup s pyrom, alebo dohodnúť misiu na striktne sekundárne zbrane (vzhľadom k jedinému vstupu do budovy)
 • PYRO – chápem, že bolo sucho, ale na oživenie by aspoň organizátor mohol sem – tam použiť dym na asfaltkách (nie len pri poslednom boji). Dotvorilo by to fajn atmosféru
 • Bázy – pokiaľ sa má útočiť na bázy, musia byť hrateľné a nemôžu byť len dva vstupy. Páska hlavne v noci nie je vidieť, a tak sa stávalo, že sa strieľalo aj cez pásky. Ak má byť dedina IN GAME, odporúčam vybudovanie napr. veží, či oplotenia s celtami,… Kľudne do budovania báz sa môžu zapojiť hráči počas ,,0“ večera. Ak ide len o vlajky, tak ju stačí vysunúť napr. 30m pred bázu a bude o to viac možností na manévrovanie a získavanie vlajok.
 • Dynamika pri určitých misiách, aj keď to podľa mňa záleží primárne na veliteľovi – čatárovi, či na hráčoch samotných
 • Čatár – jedna z najdôležitejších postáv tvorenia hry a zážitku. Treba dobre vyberať,…
 • Dominátory – veľmi dobré riešené elektronické dominátory, ale odporúčam aby ste z toho tie vlajky vynechali, a dali do svetla silnejšiu LEDku, aby bola vidieť aj cez deň. Nie jeden krát sme narazili na dominátor, kde čas bežal pre RF, ale vlajka hore bola GPD (RF žáškodníci ? alebo GDP flákači, čo to neskontrolovali ?)

Záver

Chalani z A.S.F. ukázali, že vedia organizovať veľké a dobré akcie. Akciu vrelo doporučujem a určite sa zúčastním aj budúceho ročníka ? Super práca páni, super akcia, dobre som si zahral! Ďakujem za zorganizovanie takejto akcie, keďže akcií tohto formátu už veľa na SK nebýva. Viem, že to stojí veľa času, energie a financií a preto ešte raz veľká vďaka.

Strana GDP RF
Misie 19/19 17/19
Vlajky 0 0
Dominátory cca. 57 hod. cca 98 hod.
Osobné LARP úlohy cca 40 cca 60

A aby som nezabudol, gratulujem RF k výhre ? a ďakujem všetkým svojím spolubojvníkom, zvlášť čate ALFA a špeciálne 2.družstvu (Special Group, Strikers a CAT).