SCHEMEISSER A JA… II. časť

V minulom článku sme si predstavili Schmeisser ako firmu. Od jej histórie až po súčasnosť. Základná idea - slogan Schmeisser znie: THE FINAL EVOLUTION, ale  skutočne tomu tak je? Poďme to spolu zistiť v dnešnom článku...

 

Ako (poniektorí) viete, Schmeisser AR15 v .223 REM už používam viac ako rok, čo pokladám za dostatočne dlhú dobu, aby som sa mohol relevantne vyjadriť k samotnej zbrani. Pripravujem aj samostatný článok, ktorý bude zameraný na Schmeisser po roku používania - výhody a nevýhody v praxi, ale dnes sa zameriame ešte na pár vecí, na ktoré by som chcel upriamiť Vašu pozornosť...

SCHMEISSER... ČO SA OPLATÍ VEDIEŤ?

Plynový nadstavec - Gas Block

Jedna z hlavných odlišností a predností je nastaviteľný - klikateľný Gas Block s rozsahom 20tich pozícií a automatickou aretáciou. Vďaka tomu si môže každý užívateľ dokonale nastaviť svoju zbraň, podľa jeho individuálnych preferencií. Využívajú to hlavne strelci, ktorí si prebíjajú alebo používajú tlmič. Gas Block dodávany priamo firmou Schmeisser je vhodný aj na úzke predpažbia typu Slim. Vyrába sa z ušľachtilej ocele 42CrMo4, ktorá sa vyznačuje vysokou pevnosťou a naviac dobre odoláva negvatívnym vplyvom výstrelových plynov.  Dobre vyriešený je aj zaisťovací pin, ktorý je umiestenntný v dostatočnej vziadelonsti od plynového kanálika a tak obmedzuje nežiadúce hromadenie karbónu.

 

Samotný regulátor  na gas blocku sa dá jednoducho ovládať dlhným imbusovým kľúčom, ktorý je dodávaný priamo v základnej výbave. Pri 10,5“ vám stačí aj krátky imbus 😉

 

Každá poloha = klik je veľmi jasná. Na regulátore je aj znázorné + a smer, aby ste vedeli rýchlo identofikovať, či pridávate alebo uberáte plyn. Ak by ste náhodou zabudli, koľko klikov ste spravili, nie je nič jednoduchšie ako prekliklať na jednu z krajných polôh, následne 10 klikov späť (do pomyselného stredu) a gas block máte vynulovaný. Teda v základnej polohe.

 

Neoddeliteľnou súčasťou výrobného procesu je v prípade plynových nadstavcov značky Schmeisser podrobná a prísna kontrola kvality. Vďaka tomu sa na trh dostanú len výrobky, ktoré plnia svoju funkciu tak, ako majú. Každý kus je označený nálepkou výstupnej kontroly Schmeisser Quality Check. Za zmienku určite stojí aj plnenie armádnych štandardov. Vďaka precíznemu prevedeniu je zachovaná tá najvyššia možná tesnosť, brániaca úniku plynov. Praktické je tiež symetrické konštrukčné riešenie, ktoré zachováva všetky pozitíva voľne plávajúcich hlavní.

 

Schmeisser vyrába a dodáva na 🇸🇰 2 typy svoji Gas Blockov a to s priemerom 0,75“ (19,05mm) a 0,946“ (23,8mm). Oba môžete nájsť u 🇸🇰 dealera Zbrane Trnava - J&B Hunting alebo ich obchodných partnerov.

Spúšť a ovládacie prvky

Pravák, či ľavák? Pri puškách od Schmeisseru je to jedno. 😁 Zväčšené a obojstranné ovládacie prvky od naťahovacej páky, vypúšťanie zásobníka, či spúšťanie záveru až po veľmi dobrú dvojpolohovateľnú spúšť už v základe s krátkym chodom a odporom 2,5kg. Mne pri meraniach vyšiel priemer 2,29kg. Pri spúšti Drop - In (automaticky dodávaná pri modeloch Dynamic), ktorú si je možné kúpiť do ktoréhokoľvek modelu Schmeissru je to len 16N. Jedná sa o domčekovú spúšť TriggerTech, ktorá je robená priamo pre Schmeisser. Zbraň má obojstranné ovládanie - režim streľby s voliteľným chodom 45° alebo 90°.   Z výroby už chodí priamo so 45°, čo je za mňa dosť praktické.

Naťahovacia páka - tiahlo sa vďaka svojej premyslenej a obojstrannej konštrukcii dobre používa aj s optikou či tlmičom. Výhodou je, že už má priamo vyriešené kanáliky pre riadený rozptyl plynov mimo tvár strelca v základe, takže pri použití tlmiča nemusíte túto páku meniť.

Ďalšie zaujímavosti z dieľne Schmeisser

Hlavne z renomovanej dieľne Lothar Walther a stúpaním (Twist) 1:9*, či Buffer s váhou 81 gramov a dvojitou progresívne vynututou strunou odvádzajú spoľahlivú prácu, takže bežné strelivo .223 Rem nie je problém (55-69 grainové)... Taktiež niektoré pušky sú komoravané aj na 5,56×45 NATO, keďže Shmeisser dodáva ako jedna zo štyroch licencovaných dodávateľov ručných strelných zbraní NATO a Bundeswehru. M-LOCK SLIM predpažbie  je už neodmysliteľným štandardom s dlhou picatiny lištou až k hornému puzdru záveru. Dnes sa už dajú voliť aj rôzne športové predpažbia. Čo sa týka pažby je možnosť 3 alebo 6 polohovateľnej a s trojnásobnou možnosťou uchytenia QD na popruh, tak aby vyhovovala, čo najširšiemu spektru užívateľov.

*Pozn. neplatí pri všetkých modeloch

Krátke zhrnutie...

Made in Germany. Ak nerátame hlavne od Lothar Walther (čo určite odpustíme 😅), tak všetky hlavné a dôležité súčiastky sa vyrábajú priamo v zbrojovke v Krefelde. Niekoľko drobných súčiastok sa dodáva od licencovaných ďalších firiem.

Schmeisser AR15 je veľmi kvalitná samonabíjacia puška, kde za priaznivú cenu, dostane zákazník hotovú pušku, ktorú stačí už len osadiť kolimátorm alebo optikou. Je presná, spoľahlivá a tiež veľmi univerzálna. SCHMEISSER má v produktovej koncepci  riešenie skoro na všetko. Navyše, náhradné diely sú neni problém. Value for money...

Ešte stále to nie je všetko...

Okrem samotnej pušky, ktorá chodí v odolnom plastovom uzamykateľnom kufri, dostane človek aj sadu na čistenie, potrebné imbusové kľúče, boresnake, jeden krátky Picatiny rail na Mlock, BUS – sklomé mechanické mieridlá a 10 ranový zásobník. Celkom slušné, nie? 😎

Hmotnosť:

3,15 kg

Dĺžka:

72 /79 cm 

Kaliber:

.223 Rem / 5,56×45 NATO

Kapacita zásobníka:

10

Druh zbrane podľa zákona:

Krátka samonabíjacia zbraň 

Hlaveň:

Lothar Walther, 15 000 výstrelov

Dĺžka hlavne:

10,5" (26,5 cm), free float

Stúpanie:

1:9

Spúšťový mechanizmus:

Dvojpolohová spúšť Schmeisser, 16N

Závit:

1/2×28 UNEF

Úsťovka:

A2 flash hider

Gas Block:

20 polohový, klikateľný 

Iné:

100% MilSpec, M-Lock Slim, BUS sklopné mieridlá, Naťahovacia páka s odvodom plynov, odolný kufor, 3x QD

NA ZÁVER LEN 3X AK…

Ak ste to dočítali až sem, ĎAKUJEM.
Ak sa Vám môj blog páči a chceli by ste ma chceli podporiť – lajkujte, zdielajte… Za každú podporu som Vám vďačný.
Ak by Vás ešte niečo zaujímalo, neváhajte a kľudne sa spýtajte… FB alebo IG som stále aktívny...

Upozornenie:
V nasledovnom obsahu sa môžu objaviť nezrovnalosti, nevhodne zvolené slovné spojenia alebo chybné vysvetlenia. Znalosti a informácie nemusia byť úplné, ani presné. V recenziách je vyjadrený subjektívny názor na základe doteraz získaných vedomostí, skúseností a informácií. Každopádne celý obsah je tvorený s najlepším vedomím a svedomím. Preto prosím komentujúcich a diskutujúcich o zachovanie slušnosti a úcty. Vyvarujte sa prosím vulgarizmom a nevhodným komentárom. Každý máme právo na názor a interpretáciu daného názoru. Pokiaľ s niečím nesúhlasíte, máte nato plné právo, tak ako druhá osoba má plné právo nesúhlasiť s Vašim názorom a interpretáciou.

Ako autor a tvorca obsahu nenesiem žiadnu právnu zodpovednosť za Vaše jednanie a činy po zhliadnutí predmetného obsahu. Pri tvorbe obsahu na sociálne siete som limitovaný časom, zákonmi a predpismi platnými pre autorov na danej sociálnej sieti