Silvestrovský výstup na Marhát…tradícia dodržaná

Tento rok sa konal 46. ročník silvestrovského výstupu na Marhát (748,2 m.n.m.), ktorý bol venovaný spomienke na Jaroslava Böhma (turistu, a dlhoročného značkára). Tento ročník bol môj 6. v poradí.

Sobotu večer začalo snežiť a tak zaspávam s optimizmom, že zajtrajšia predpoveď plná dažďa nebude aktuálna. Nedeľné ráno ma hneď presvedčilo o opaku a potvrdilo, že ,,Dr. Iľko“ sa nemýlil. Dážď ma však neodradil, trochu som preskladal výstroj a išiel som ju znova otestovať do vlhkého a mokrého lesa… Išiel som na Marhát.

Výstup na Marhát

Parkujem na Výtokoch pri detskom tábore. Sú tu zaparkované 3-4 autá, čo značí, že dnes to bude slabá účasť. Minulý rok nebolo vôbec kde parkovať (minulého ročníka sa zúčastnilo približne 1000 ľudí).  Postupne sa vydávam hore smerom k rozhľadni na Marháte. Cesta nie je ideálna, keďže prší na nedávno napadaný sneh a miestami sa značne šmýka. Na určitých úsekoch vďaka mokrému snehu na kríkoch a stromoch to bol skôr tréning crossfitu, keďže som robil tzv. kačáky, drepy, preskoky,… Napriek tomu som si udržal pomerne rýchle tempo – 5,34km (prevýšenie cez +500m a nestabilný terén) sa mi podarilo prekonať za hodinku. Hore pri rozhľadni som sa zaregistroval, dostal som pamätný dukát, vypil som čaj a pobral som sa naspäť. Cestou dole som stretol ešte značné množstvo ľudí, ale celkovo účasť tohto ročníku tipujem do maximálne 250 ľudí. Každopádne koho neodradilo počasie a kto sa nebál použiť svoju výstroj, toho odmenil dobrý pocit z ďalšieho úspešne zdolaného silvestrovského výstupu na Marhát.

Takže premočený, ale spokojný sa už teším na ďalší ročník ?