Silvestrovský výstup na Marhát…tradícia dodržaná
Silvestrovský výstup na Marhát…tradícia dodržaná

Tento rok sa konal 46. ročník silvestrovského výstupu na Marhát (748,2 m.n.m.), ktorý bol venovaný spomienke na Jaroslava Böhma (turistu, a dlhoročného značkára). Tento ročník bol môj 6. v poradí.

Sobotu večer začalo snežiť a tak zaspávam s optimizmom, že zajtrajšia predpoveď plná dažďa nebude aktuálna. Nedeľné ráno ma hneď presvedčilo o opaku a potvrdilo, že ,,Dr. Iľko“ sa nemýlil. Dážď ma však neodradil, trochu som preskladal výstroj a išiel som ju znova otestovať do vlhkého a mokrého lesa… Išiel som na Marhát.

Výstup na Marhát

Parkujem na Výtokoch pri detskom tábore. Sú tu zaparkované 3-4 autá, čo značí, že dnes to bude slabá účasť. Minulý rok nebolo vôbec kde parkovať (minulého ročníka sa zúčastnilo približne 1000 ľudí).  Postupne sa vydávam hore smerom k rozhľadni na Marháte. Cesta nie je ideálna, keďže prší na nedávno napadaný sneh a miestami sa značne šmýka. Na určitých úsekoch vďaka mokrému snehu na kríkoch a stromoch to bol skôr tréning crossfitu, keďže som robil tzv. kačáky, drepy, preskoky,… Napriek tomu som si udržal pomerne rýchle tempo – 5,34km (prevýšenie cez +500m a nestabilný terén) sa mi podarilo prekonať za hodinku. Hore pri rozhľadni som sa zaregistroval, dostal som pamätný dukát, vypil som čaj a pobral som sa naspäť. Cestou dole som stretol ešte značné množstvo ľudí, ale celkovo účasť tohto ročníku tipujem do maximálne 250 ľudí. Každopádne koho neodradilo počasie a kto sa nebál použiť svoju výstroj, toho odmenil dobrý pocit z ďalšieho úspešne zdolaného silvestrovského výstupu na Marhát.

Takže premočený, ale spokojný sa už teším na ďalší ročník ?

,,Najväčšou vašou výzvou nie je niekto iný. Je to bolesť v nohách a vnútorný hlas, ktorí kričí, ale nemôžete ho počúvať. Práve vtedy zaberte a zistíte, že ľudská myseľ zvádza zápas medzi ľahkým a správnym.“
Neznámy autor
,,Ak žiješ v súlade s prírodou, nikdy nebudeš chudobný, ak žiješ podľa mienky ľudí, nikdy nebudeš bohatý."
Seneca
,,Prvé a najväčšie víťazstvo spočíva v ovládnutí seba samého."
Platón
„Sila nepochádza z fyzickej kapacity. Pochádza z nezlomnej vôle.“
Móhandás Karamčand Gándhí
„Každý človek je od prírody obdarený určitými schopnosťami a kým ich nevyskúšame, ani nevieme, aké možnosti sú v našom dosahu.“
Ralph Waldo Emerson
„Príroda nikdy neporuší vlastné pravidlá.“
Leonardo Da Vinci
,,Toto je život, a nič iného nebude."
Kazma
,,Národ, ktorý zabudne svoju minulosť, nemá žiadnu budúcnosť."
W. Churchill
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial