Stippling… Niečo, čo proste (ne) musíte mať!

Tak ako svet okolo nás, aj my ako jeho súčasť neustále napredujeme. Či už vedome alebo nevedome. Neustály vývoj technológií a informácií sa dennodenne dotýka každého z nás. V pracovnom aj v súkromnom živote. Ale nechajme tento všeobecný úvod tak a poďme k podstate dnešného článku. ? Aj vďaka týmto „moderným“ technológiám a vývoju sa snažíme napredovať. Každý z nás, kto „seriózne“ pracuje (na sebe, v práci,…) alebo sa venuje nejakému „koníčku“ sa snaží napredovať. Hľadá rôzne vychytávky a vylepšenia ako byť ešte úspešnejší, ešte efektívnejší vo svojom obore alebo koníčku. V tom mojom je jednou z takýchto vychytávok stippling, ktorý by som vám dnes rád predstavil… A myslím si, že na „predstavenie stipplingu“ nie je nik povolanejší ako STIPPLING NITRA. Preto som ho oslovil, a keďže ma má rád, nepovedal mi nie. ?

Stippling je povrchová úprava. Slúži nie len na estetické odlíšenie sa od ostatných, ale hlavne ako praktické zdrsnenie úchopu pre lepšiu manipuláciu. Takže ide v princípe o úpravu, ktorá je nielen vizuálna, ale aj praktická.

Stippling nám predstaví človek – firma, ktorá sa zaoberá stipplingom, už nejaký ten rok… Dovoľte mi, aby som vám dnes predstavil STIPPLING NITRA. Takú ?? „legendu“ a svojím spôsobom priekopníka v stipplingu. Myslím si, že streleckej komunite túto firmu moc predstavovať nemusím, ale rád by som ju predstavil aj ľuďom, ktorý ešte o firme nepočuli… Tak žačnem trošku „zoširoka„…

STIPPLING NITRA… NIEČO, ČO PROSTE (NE) MUSÍTE MAŤ!

Ako dlho sa stipplingu venuješ a ako si sa k tomu vlastne dostal?

Moje počiatky…? ? Tie siahajú do detstva, kedy som si vytvoril vzťah k zbraniam ako takým. Zaujímal som sa o ne dosť intenzívne a do hĺbky – nie len, či zbraň dobre strieľa alebo nie. A tak prišli na rad rôzne „vylepšenia“ – poznajú to všetci, ktorí sa venovali airsoftu, paintbolu, atď.. Teraz, keď denne používam zbrane, potreba dokonalosti v detailoch sa znásobila a pred pár rokmi som sa začal intenzívne venovať vylepšeniam. Hľadal som rôzne spôsoby ako si prispôsobiť zbraň, aby lepšie „sedela“ v ruke a tiež, aby aj dobre vyzerala ? Každý strelec uvíta, ak sa spojí spoľahlivosť aj s krásou. Začalo to ako hobby, ale tlakom okolia som sa začal tomu venovať viac a pre širší okruh ľudí, teraz už pre všetkých, ktorí majú záujem a sú ochotní si počkať.

Čo ťa na tejto práci baví najviac a čo naopak najmenej?

Toto je ťažká otázka. Ak by ma to nebavilo, asi by som ani nezačal… Nebaví ma asi iba ten časový stres, pretože v niektorých prípadoch mám naozaj veľmi málo času na realizáciu, ale je to vec dohody… Baví ma na tom možnosť sebarealizácie (pri voľnej ruke) a tiež byť účastný tej premeny a asi najviac ten výraz spokojného majiteľa pri preberaní. ?

Koľko zbraní resp. produktov ti už prešlo rukami? Máš aspoň nejaký odhad?

Nie. ?

 

Aké sú výhody stipplingu? A naopak, čo sú podľa teba nevýhody?

Výhody: sú jednoznačne v úchope, pri manipulácii. Treba však brať do úvahy rôzne iné faktory, ako napríklad, či pracujem so zbraňou v rukaviciach, ako často používam, atď. Podľa toho sa volí hĺbka stipplingu, miesto, kde je urobený, atď.. Nie menej hodnotnou prednosťou je odlíšenie sa ?

Nevýhody: stippling sa nedá robiť na zbrani, zásobníkoch, pažbách… do nekonečna, preto je to ako s tetovaním, treba si zvážiť motív a miesta, ktoré sa ostipplujú – je to trvalé. Jedinečné a trvalé. Jedinú praktickú nevýhodu možno vidím v údržbe – aj keď ja osobne nemám problém si zbraň vyčistiť.

Na čo všetko sa dá aplikovať stippling?

Stippling je technika, preto nie je definované na čo by sa mala použiť… ale viem, čo ťa zaujíma, preto to zhrniem takto – je to o konkrétnych možnostiach jednotlivca a prístrojov, ktoré používa a má k dispozícii. Ja mám možnosť robiť na polymérové časti zbrane – telo, zásobníky, pätky, chrbátiky a kovy ako je záver, atď. Je pravda, že je rozdiel polymér a polymér. Rôzne generácie a typy tiel zbraní majú aj rôzne zloženie a inak sa správajú pri práci.

Ak sa rozhodne človek pre stippling, čo musí zvážiť? Musí mať konkrétnu predstavu, alebo ho dokážeš naviesť.

Mal by mať aspoň predstavu, čo vlastne chce. Detaily veľa krát dotiahneme na mieste – je fajn ak si ľudia nechajú poradiť, ale nie je to podmienka. Tiež by mal vedieť, že zvolením nevhodného motívu sa môže stať táto konkrétna zbraň „nepredajná“… no tiež, naopak, stippling a zaujímavá, nadčasová grafika + stippling môže hodnotu zbrane iba zvýšiť.

Niektorí skúšajú stippling aj svojpomocne doma. Keď nie sú so svojím vývtvorom spokojní, hľadajú riešenia. Stáva sa ti, že ťa zákazníci kontaktujú, že by chceli opraviť nejaké nepodarky?

K otázke svojpomocného stipplovania – neodporúčam „kutilom“, aby si to doma skúšali na kolene bez nejakých predchádzajúcich skúšobných pokusoch, lebo vo väčšine prípadov sa to nepodarí a potom mi nešťastný chlap prinesie nepodarok na opravu a ja musím zachrániť čo sa dá a je to veľmi náročné, veľakrát sa už ani nedajú schovať všetky chyby. Takže s pokusmi opatrne! Mal som zopár tiel na opravu, ale je to veľmi nevďačná práca a veľakrát to potrebuje oveľa viac času, ktorý treba zaplatiť. ?

Dnes sa stretávam často aj s nalepovacím gripom. Je to podľa teba cesta? Aké sú podľa teba nevýhody vs Stippling?

Nalepovací grip sme zažili asi všetci ako prvotnú možnosť zdrsnenia za malú investíciu. Tí, čo ich používajú, vedia o ich výhodách – preto si ich aplikovali ? Ich nevýhodou je, že nie je možnosť si ich prispôsobiť na konkrétne potreby, čo sa pri ručnom stipplingu povedať nedá. Hĺbka zdrsnenia, hrubosť zdrsnenia na konkrétnych častiach zbrane je vždy prispôsobená majiteľovi a podmienok ako a ako často používa zbraň.

Ako by mal postupovať človek, ktorý by sa rozhodol pre Tvoje služby? Kde ťa môže kontaktovať a aký je ďalší postup? Ako vyzerá celý proces?

Postup? Veľmi jednoduchý ? Na FACEBOOKU aj INSTAGRAME máme profily „Stippling Nitra“, kde si môžete pozrieť našu prácu a zároveň nás kontaktovať správou. Tú si nájdem hneď ako situácia dovolí a následne odpovedám.

Stačí, ak sa rozhodneš pre takúto možnosť úpravy, kontaktuješ nás a začne sa okruh otázok a odpovedí. Aký stippling, či aj grafika, či iba na telo alebo aj záver, strelec príležitostný alebo športový, či bude undercut alebo nie…? …a tak sa dopracujeme k nejakej vízii, ktorú by majiteľ chcel a potom už iba dohodneme termín.

Dosť často dostávam otázku, čo by to stálo. Každému odpovedám, že cena je veľmi individuálna, lebo je v „hre“ veľa faktorov… Mohol by si uviesť aspoň pár faktorov, od ktorých závisí cena?

Máš pravdu. Cenová hladina je veľmi individuálna – tak ako stippling je jedinečný, tak asi aj cena. Je to v závislosti od hodín, ktoré nad tým strávim, tiež od veľkosti a typu zbrane. Netreba zabudnúť ani na skutočnosť, či je záujem iba o stippling, či aj o línie, či grafiku, výbrus, atď… Možností je veľmi veľa. S každým, kto má záujem si „sadnem a dohodnem“ všetky detaily a tiež cenu. No myslím, že cenu máme skôr v tej nižšej kategórii.

Všetko na svete napreduje. Niečo pomalšie, niečo rýchlejšie. Ako si na tom ty? Máš nejaké plány, vízie, ktoré by si mohol prezradiť?

Samozrejme. Nespíme na vavrínoch a začali sme prácou s novým laserom, aby sme držali krok so svetovými trendami a mali možnosť kombinovať rôzne štýly. Máme tak možnosť prenesenia motívu z tela zbrane aj na kovové časti. Stále testujeme rôzne materiály a verím, že ich budeme môcť preniesť aj do praxe. Teším sa na to! ?

A ako hodnotím stippling na svojich zbraniach ja? Získal som unikát – funkčné umelecké dielo podľa mojich požiadaviek ?

V prvom rade, ĎAKUJEM, že si si našiel čas a zodpovedal si mi niekoľko otázok. V druhom rade ma osobne veľmi teší, že aj u nás na ?? máme šikovných ľudí (firmy), ktoré robia resp. vytvárajú produkty na svetovej úrovni. Nevýhoda „malého“ Slovenska, malej miestami nesúdržnej komunity je, že o takýchto firmách vie stále málo ľudí. Preto som veľmi rád, že aspoň svojou troškou dokážem nielen pomôcť strelcom, ktorí hľadajú nejaké vychytávky na svoje zbrane, ale aj Stippling Nitra… Drž sa bro! ?? Nech tvoje diela môžeme ešte dlho vídavať na strelniciach! ?

NA ZÁVER LEN 3X AK…

Ak ste to dočítali až sem, ĎAKUJEM.
Ak sa Vám môj blog páči a chceli by ste ma podporiť – dajte odber Facebook, Instagram, lajkujte, zdieľajte… Za každú podporu som Vám vďačný.
Ak by Vás ešte niečo zaujímalo, neváhajte a kľudne sa spýtajte… Všade TU som aktívny ?

Upozornenie:
V nasledovnom obsahu sa môžu objaviť nezrovnalosti, nevhodne zvolené slovné spojenia alebo chybné vysvetlenia. Znalosti a informácie nemusia byť úplné, ani presné. V recenziách je vyjadrený subjektívny názor na základe doteraz získaných vedomostí, skúseností a informácií. Každopádne celý obsah je tvorený s najlepším vedomím a svedomím. Preto prosím komentujúcich a diskutujúcich o zachovanie slušnosti a úcty. Vyvarujte sa prosím vulgarizmom a nevhodným komentárom. Každý máme právo na názor a interpretáciu daného názoru. Pokiaľ s niečím nesúhlasíte, máte nato plné právo, tak ako druhá osoba má plné právo nesúhlasiť s Vašim názorom a interpretáciou.

Ako autor a tvorca obsahu nenesiem žiadnu právnu zodpovednosť za Vaše jednanie a činy po zhliadnutí predmetného obsahu. Pri tvorbe obsahu na sociálne siete som limitovaný časom, zákonmi a predpismi platnými pre autorov na danej sociálnej sieti a taktiež rešpektujem zákony a predpisy krajiny, v ktorej sa práve nachádzam.