#15 Turistika bez výhovoriek…… Tatranské plesá 2021

Minulý víkend sa konala #15 Turistika bez výhovoriek…, ktorá nás po dlhšej dobe zaviedla znova do Tatier ?. Boli sme preskúmať legendu o „morských okách“ – Tatranských plesách. A konkrétne sme sa zamerali na Batizovské a Velické pleso. 15,68km odhodlania, dobrej nálady, krásnych výhľadov, trefných poznámok, či náhodných a príjemných stretnutí, – nie žiadny ?? (týmto ešte raz pozdravujem J.Janigu ?). Tím, ktorí nesedeli doma a rozhodli sa ukázať, čo sa v nich skrýva (okrem šomrania aj veľký kus odhodlania a dobrej nálady ?) – úprimne ďakujem za vydarenú akciu ?

Takto by sa dala stručne opísať naša posledná akcia. Ale, to by som nebol ja, keby som sa nerozpísal… Takže ak chcete vedieť, ako si „pohodlne“ naplánovať stredne náročnú túru na Batizovské a Velické pleso, prípadne, čo sa oplatí vidieť a čomu sa vyvarovať čítajte ďalej.

 

#15 Turistika bez výhovoriek… Tatranské plesá 2021

 

 

Vyšné Hágy

Hodinky ukazujú 5:50 a my parkujeme vo Výšných Hágoch pred liečebným ústavom…

Významná tatranská liečebná osada 8 km na východ od Štrbského Plesa. Začiatky Vyšných Hágov siahajú do r.1890, keď tu postavili prvú budovu, neveľkú turistickú chatu. Okolo nej sa zoskupili ďalšie skromné ubytovacie a stravovacie zariadenia. V roku 1927 stal sa majiteľom osady štát a určil jej ďalšiu perspektívu ako liečebného miesta. Roku 1941 dali do prevádzky sanatórium robotníckej poisťovne, v tých časoch najväčšiu liečebňu tuberkulózy v strednej Európe. Všeobecný ústup tuberkulózy umožnil rozšíriť liečebný program ústavu na respiračné choroby. Vybavenie ústavu umožňuje zložité chirurgické zákroky aj vedeckú činnosť lekárskeho personálu.

Batizovské pleso

Pobrali sme sa po žltej turistickej značke poza železničnú stanicu priamo hore, až k Batozovskému plesu. Toto bola najnáročnejšia časť túry, ale keďže som ju naplnánoval hneď na „uvítanie“ – kým sme mali dostatok energie ?, zvládli sme to celkom hravo. Cestou sme sa zastavili v turistickom prístrešku na krátky odpočinok, prešli sme cez potok Malý Šum, a v pásme kosodreviny sa nám „otvorili“ panoramatické výhľady, ktoré nás dobili energiou, až kým sme sa nedostali na Batizovské pleso…

Batizovské pleso je jediné väčšie pleso v Batizovskej doline, pod úpätím Gerlachovského štítu (2655 m.n.m.), ktorý sa nachádza po jeho pravej strane. Po jeho ľavej strane, na západe, sa nachádza Končistá (2538 m.n.m.), na severe je Popradský Ľadový štít (2396 m.n.m.), Kostolík (2 262 m.n.m.), Batizovský štít (2448 m.n.m.) a Zadný Gerlach. Nachádza sa v nadmorskej výške 1884,2 m.n.m., s rozlohou 3,48 ha a hĺbkou 8,7 m. Pleso vzniklo po skončení doby ľadovej. Uzatvára ho skalnatý prah, ktorý je vysoký 11 metrov. Z plesa vyteká Batizovský potok, ktorý tvorí kaskády Batizovských vodopádov. Pleso dostalo meno podľa Batizovskej doliny a tá podľa podtatranskej obce Batizovce, ktorú založil v polovici 13. storočia komes Batyza.

Velické pleso

Po príchode na Batizovské pleso som ostal prekvapený. Chvíľku sme tam boli úplne sami, kým sa pri plese nezastavili dve partie zostupujúce z Gerlachu. Naposledy, keď som bol na Batizovskom plese sa to hemžilo turistami v oboch smeroch… Každopádne sme si dopriali zaslúžený oddych, vychutnali si čerstvo namletú kávu, jedno chladené pivko a pokračovali sme po červenej turistickej značke – Tatranskej Magistrále, až na Sliezky dom k Velickému plesu. Na Sliezkom dome som bol naposledy v 2017, keď som bol s Jannym na Gerlachu. Táto časť trasy, už bola príjemná „prechádzka“ s krásnym výhľadom na doliny, aj keď občas ?. (Pozn. pre účastníkov… Veštiť viem aj bez gule ? – predpovedal som, že v okolí Sielzkeho domu bude veľa turistov)

Velické pleso je najäčšie a najznámejšie pleso vo Velickej doline. Má rozlohu 2,241 ha a nachádza v nadmorská výške 1663 m.n.m. Hĺbku dosahuje 4,5 m. V blízkosti sa nachádza horský hotel Sliezsky dom, o ktorom si povieme neskôr. Z plesa vyteká Velický potok, ktorý nad ním vytvára Velické vodopády ľadovcového pôvodu vysoké približne 15 m. Vývoj názvu, ktorého korene siahajú do 13. storočia je nepochybne slovenského pôvodu. Názov „Velický“ súvisí s bývalou expanziou bývalého mesta Veľká (dnes mestskej časti Popradu) na tatranskej pôde. Toto územie pôvodne patrilo do gerlachovského a veľkoslavkovského chotára, ale meno dostalo po Veľkej. Novoustálená forma adjektíva (podľa Slovníka slovenského jazyka) je „veľčianske“ (pleso), ale aj napriek tomu plesu, doline i štítu ostalo meno „Velické“.

Sliezky Dom

Sliezsky dom (1670 m.n.m.) leží priamo na brehu Velického plesa. Prvá kamenná chatka z roku 1871 stála na východnom brehu Velického plesa. V marci 1874 ju zmietla snehová lavína. Roku 1878 postavili na juhovýchod od plesa menšiu drevenú útulňu. Ostala v prevádzke ako nocľaháreň pre nosičov a horských vodcov aj po roku 1895, keď sliezska sekcia Uhorského karpatského spolku postavila na západnom brehu plesa prvý Sliezsky dom, pôvodne ako prízemnú drevenú budovu. Počas prvej svetovej vojny sa na chate cvičili a trénovali horské jednotky. Chatu neskôr opätovne rozširovali a modernizovali. Zvlášť získala veľkou adaptáciou z rokov 1957-1960, ale už r. 1962 celkom vyhorela. Od r. 1968 je na jej mieste moderný horský hotel rovnakého mena. Sliezsky dom prešiel v rokoch 2009 až 2011 kompletnou rekonštrukciou do takej podoby, ako ho poznáme dnes. Za zmienku stojí, že v roku 1995 ho navštívil aj pápež Ján Pavol II., ktorý počas svojej návštevy vysvätil drevený kríž. Ten je na jeho počesť osadený nad Sliezskym domom dodnes.

 

A ČO DODAŤ NA ZÁVER NAŠEJ #15 TURISTIKA BEZ VÝHOVORIEK…?

Našu #15 Turistiku bez výhovoriek… Batizovské a Velické pleso sme oficiálne ukončili v Tatrasnkej Polianke v Digitálnej galérii ? Odtiaľ sme sa vlakom presunuli späť do Vyšných Hágov.

V prvom rade ďakujem všetkým účastníkom Turistiky bez výhovoriek… Tatranské plesá 2021 ?. Super partia, super atmosféra a super počasie. Slovo BEZ VÝHOVORIEK Vám nie je cudzie.
V druhom rade úprimne ďakujem všetkým Vám, čo ste to dočítali až sem. Snažil som sa Vám sprostredkovať nie len informácie, čo dokáže ponúknuť Batizovské a Velické pleso, ale aj inšpirovať Vás k návšteve týchto miest. A kto si chce overiť, čo všetko o týchto miestach vie, nech sa páči. Malý kvíz na záver ? (hold učiteľská choroba ?)

POUŽITÁ LITERATÚRA

Sliezky dom
Slovenský cestovateľ
Tatry

Užitočné infornácie

➡️ vo Vyšných Hágoch sa dá parkovať zadarmo na parkovisku pred liečebným ústavom, alebo nižšie pri vlakovej stanici
➡️ chodník z Vyšných Hágov býva uzavretý od 1.11. do 14.6. Prevýšenie z Vyšných Hágov nám uázalo 858 m.
➡️ velický vodopád je možné navštíviť len od 16. júna do 31. októbra.