Ako? Prečo? A kde? 3 nevyhnutné otázky pri nosení zbrane (1. časť)

Rozmýšľate či nosiť alebo nenosiť zbraň? To je otázka, ktorú si musí každý zodpovedať sám. Moju odpoveď poznáte. Ale s rozhodnutím nosiť pri sebe zraň prichádzajú na rad ďalšie: Ako? Prečo? A kde? 3 stručné otázky, ktoré majú rozsiahlu odpoveď. Preto som sa tento článok rozhodol rozdeliť na dve časti, aby som vám ponúkol komplexnú odpoveď a pomohol vám zodpovedať na vaše otázky...

Ako teda nosiť zbraň?

Najčastejšie sú tri spôsoby nosenia krátkej zbrane. V puzdre, taške alebo bez puzdra. Každý typ má svoje výhody a nevýhody. Tak podľa čoho sa rozhodovať? Nosenie zbrane by malo spĺňať tri základné požiadavky – 1.Bezpečnosť 2. Efektivitu 3. Komfort.

,,Spôsob nosenia zbrane má zásadný vplyv na efektívnosť jej použitia...“

Puzdra – ide o najbežnejší a najobľúbenejší typ nosenia zbrane. Existuje niekoľko typov puzdier, vzorov a materiálov, ktorým sa budeme venovať v ďalšej časti tohto článku.
a) bezpečnosť – pri zvolení správneho typu puzdra máte zbraň stále pod plnou kontrolou, či už pri pohybe, tasení alebo zapuzdrení.
b) efektivita – rýchlosť tasenia a pevnosť úchopu je vecou tréningu. Každopádne tasenia z puzdra je najefektívnejší spôsob z pohľadu času, ktorý tvorí veľmi významnú časť úspešnej sebaobrany.
c) komfort – pri správnom výbere puzdra vám nebude zbraň prekážať a stane sa vašou ,,súčasťou“. Samozrejme záleží aj na materiály a kvalite prevedenia.


Tašky, kapsičky, ľadvinky – celkom obľúbený typ nosenia zbrane. Má však svoje výhody aj nevýhody. Sám kapsičky využívam v prípade špeciálnych udalostí alebo občas na turistike. Je to kompromis medzi ,,mať zbraň niekde a nemať zbraň vôbec“.
a) bezpečnosť – Zbraň máte pod kontrolou len v obmedzenom rozsahu. Navyše tu existuje možnosť straty alebo odcudzenia. Taktiež je možné, že budete mať kapsičku so zbraňou ,,od ruky“ v prípade, že ju reálne budete potrebovať.
b) efektivita – zbraň nemáte ,,priamo na tele“, ale máte ju v dosahu. To však zvyšuje čas potrebný na rýchlu reakciu. Tasenie zbrane z kapsičky či tašky vyžaduje dlhší tréning ako pri klasických puzdrách. Navyše pri kapsičkách záleží na kvalitnom a funkčnom spracovaní, aby boli účinné.
c) komfort – Tým, že máte zbraň ,,od ruky“ komfort nosenia je daný komfortom samotnej kapsičky, či tašky.


Bez puzdra – najčastejšie je tento typ nosia k videniu v Mexiku alebo Brazílii. Z môjho uhľa pohľadu však ide o najhoršiu možnú variantu nosenia zbrane a to hneď z niekoľkých dôvodov:
a) bezpečnosť - zbraň nemáte plne pod kontrolou ani pri pohybe, ani pri tasení zbrane v prípade potreby
b) efektivita – rýchlosť tasenia a pevnosť úchopu je značne limitovaná danou situáciou.
c) komfort – pri dlhom nosení zbrane bez puzdra vzniká značný diskomfort

Puzdra a ich možnosti...

Ako som už vyššie spomínal, teraz vám predstavím najbežnejšie a najobľúbenejšie typy nosenia zbrane v puzdrách. V dnešnom svete existuje veľké množstvo puzdier, ktoré sa delia do základných kategórií - typov podľa spôsobu nosenia:

IWB
IWB je zaužívaná skratka z angl. Inside the Waist Band, čiže ,,vo vnútri pása“. Predstavuje vnútorný systém nosenia zbrane – puzdro sa nachádza medzi spodným prádlom a nohavicami. Zväčša je pripevnené o opasok sponou alebo klipom. Puzdra IWB patria k najobľúbenejším typom. Najčastejšie sa IWB puzdra vyrábajú z kože, nylonu alebo kydexu. Veľmi zaujímavý spôsob, ktorý patrí do tejto skupiny sú aj tzv. Belly bands – gumenné pásy. Jedná sa o puzdro – gumenný pás okolo pása, ktorý je dobrým riešením na leto pri nosení voľnej košele, alebo ak nemáte k dispozícií nohavice s opaskom.

OWB
OWB je zaužívaná skratka z angl. Outside the Waist Band, čiže ,,mimo pása“. Predstavuje vonkajší systém nosenia zbrane – puzdro je na opasku pripevnené zvonku pomocou prevlečky, klipu alebo pádla. OWB puzdra spolu s IWB patrili, patria a budú patriť k najobľúbenejším typom puzdier. Najčastejšie sa OWB puzdra vyrábajú z kože, nylonu a kydexu. Oproti IWB puzdrám ponúkajú väčšiu rozmanitosť - variabilitu strihov.


Shoulder
Ako už názov napovedá jedná sa o ramenné - podpažné puzdrá. Aj keď ja osobne nie som ich zástancom, určite si tieto puzdra nájdu opodstatnenie u ľudí, ktorí potrebujú mať ,,voľný“ opasok. Tento typ je veľmi žiadaný najmä v ozbrojených zložkách. Pri podpažných puzdrách rozlišujeme medzi vertikálnym, horizontálnym alebo kombinovaným nosením. Pri tomto štýle nosenia, netreba zabúdať na tzv. protiváhu. Či už ju bude tvoriť zásobník, nôž alebo spona na opasku, záleží len od vašich potrieb. Medzi najčastejšie materiály z ktorých sa tieto puzdrá vyrábajú sú koža a nylon.

Leg holster
Kategória stehenných puzdier je primárne určená ozbrojeným a bezpečnostným zložkám. Vzhľadom k zákonom, je použitie týchto puzdier pre bežného používateľa veľmi obmedzené. Tieto typy puzdier sa vyrábajú na rôznych platforomách podľa individuálnych špecifikácií. Ponúkajú širokú škálu možností od upínania, poistiek, či rôznych doplnkov. Medzi najčastejšie materiály z ktorých sa tieto puzdrá vyrábajú sú nylon a kydex.



Puzdra a ich možnosti...

Concealed carry bags
Tašky na skryté nosenie zbrane – tvoria samostatnú kategóriu, ktorej sa budem venovať zvlášť. Ako som už spomínal je to kompromis medzi ,,mať zbraň niekde a nemať zbraň vôbec“. Existujú rôzne tašky cez plece, opasok či ľadvinky. Najčastejšie sú vyrábané z pevných materiálov. Kapsičky nie sú vyrábané len ako priestor pre širšie EDC (everyday carry – veci každodenného nosenie), ale aj ako rôzne bussines tašky. Majú zväčša dva typy otvárania - tzv. trhací systém pre rýchlejší prístup k zbrani alebo klasický – pomocou zipsu.

,,Ak sa dostanete do situácie, kedy budete reálne potrebovať zbraň na sebaobranu, máte iba sekundy na reakciu.“

Na záver...

Nezabudnite, že ,,spôsob nosenia zbrane má zásadný vplyv na efektívnosť jej použitia“. Optimálne puzdro však neexistuje, pretože život nám prináša rôzne situácie. Z tohto dôvodu odporúčam mať niekoľko typov puzdier k jednej zbrani (1x IWB, 1x OWB a 1x tašku alebo belly band), aby ste si v prípade potreby mohli vybrať to správne puzdro.

Dúfam, že som vám dnes pomohol zodpovedať aspoň na niektoré vaše otázky. Budúci týždeň si niečo povieme o jednotlivých pozíciách puzdier, materiáloch a pod.