Poznáte ten pocit, keď si naplánujete cez víkend výlet a počas týždňa netrpezlivo sledujete počasie? SHMU, Meteoblue, Yr, Weather, či Windy ,… Kde sledovať počasie? A čo vlastne sledovať? V minulých článkoch sme si povedali Čo je to počasie a Ako sa (ne) správať počas búrky? Dnes sa v tejto sérii o počasí zameriame na meteo portály. Čo ponúkajú? Ktoré sú relevantné? Spravil som menší test, aby sme si vybrané meteo portály porovnali a zistili, ktorý z nich je najrelevantnejší.
Meteo portály
V dnešnej dobe je na výber z nespočetného množstva meteo portálov, ktoré ponújakú rôzne možnosti sledovania počasia. Každý z nás preferuje ten svoj obľúbený a napriek ich ,,početnosti” všetky predpovedajú skoro rovnaké počasie. Väčšina z nich totiž vychádza z rovnakých, spoločných zdrojov.
SHMU
Začneme tým na Slovensku najznámejším – Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vznikol 1. januára 1969. Je špecializovaná organizácia vykonávajúca hydrologickú a meteorologickú službu na národnej aj medzinárodnej úrovni, ktorej činnosť sa riadi najmä zákonom 201/2009 Z.z. o štátnej hydrologickej službe a štátnej meteorologickej službe. V súčasnosti je SHMÚ organizáciou v pôsobnosti Ministerstva životného prostredia SR. Na monitorovanie a vyhodnocovanie stavu ovzdušia a vôd na území Slovenskej republiky využíva 3884 objektov meteorologickej siete (k roku 2016). Údaje, informácie a výsledky štúdií poskytuje užívateľom a verejnosti.
SHMU pre naše ,,lokálne” potreby prináša Model ALADIN. Ide o numerickú predpoveď počasia, ktorú v súčasnosti na Slovensku realizuje iba SHMÚ. Túto numerickú predpoveď počasia realizuje superpočítač. V súčasnosti sa na SHMÚ operatívne počíta predpoveď počasia modelom na ohraničenej oblasti ALADIN. Výpočet sa uskutočňuje na 10-tich výpočtových módoch IBM Power 755 (10 x 32 procesorov Power7) 4 x denne a počíta sa predpoveď na 72 (alebo 60) hodín dopredu. Počiatočné a okrajové podmienky sú preberané z globálneho modelu ARPEGE z METEO France. Pri používaní modelu ALADIN je potrebné vedieť, že udáva medzinárodný UTC čas, čo znamená, že pre jeho správne použitie musíte v letnom období pripočítať +2 hodiny a v zimnom +1 hodinu.
Pozn.: Prvá numerická predpoveď pomocou počítača sa datuje v roku 1950 na počítači ENIAC, ktorý zostrojil v prvých rokoch po druhej svetovej vojne Von Neumann. Momentálne najvýkonnejší počítač sveta, japonský Earth Simulator, je používaný na výskum v oblasti predpovede počasia a klimatického systému zeme. Najvýkonnejší počítač v Európe je v Európskom centre pre strednodobú predpoveď (ECMWF), kde sa na ňom počíta každý deň predpoveď počasia až na 10 dní dopredu.
Meteoblue
Je meteorologická služba vytvorená na Univerzite v Bazileji vo Švajčiarsku v spolupráci s americkou národnou správou pre oceány a atmosféru, a národnými strediskami pre environmentálnu predpoveď. Meteoblue po prechode na súkromnú meteorologickú spoločnosť bola prvou meteorologickou službou na svete, ktorá ponúkla predpoveď počasia v grafickej osnove pre ľubovoľné miesto na Zemi. Predpoveď počasia je založená na Non-hydrostatickom Mesoscale modely (NMM) a NOAA Environment Modeling System(NEMS), ktoré sa používajú na predpovedanie počasia. Meteorologická služba je verejne dostupná.
Yr
Je to nórska webová stránka na predpovede počasia a ďalšie meteorologické informácie. Oficiálne bola spustená 19. septembra 2007 a dosahuje vyše 30 miliónov stiahnutí denne. Táto webová stránka ponúka prognózy (ako grafy, symboly a mapy) pre viac ako 9 miliónov miest na svete. Predpovede sú doplnené textovými prognózami, radarmi počasia, satelitnými snímkami a širokou škálou špecializovaných prognóz. Predpovede sú založené na údajoch z Nórskeho meteorologického inštitútu a niekoľkých medzinárodných meteorologických organizácií (ECMWF, EUMETSAT atď.). Služby YR sú verejne dostupné v anglickom jazyku.
Windy
Je česká súkromná spoločnosť poskytujúca interaktívne predpovede počasia na celom svete. Portál založil Ivo Lukačovič v novembri 2014 s názom Windyty. V roku 2017 sa portál rozvíjal a zmenil názov Windy. V súčasnosti sú predpovede počasia založené na údajoch z modelov GFS , ECMWF a NEMS od švajčiarskej spoločnosti Meteoblue. Portál sa spočiatku zameriaval na animáciu vetra, v súčasnosti existujú ďalšie základné meteorologické parametre, ako sú teplota , tlak , relatívna vlhkosť, základňa oblačnosti a ďalšie panely s pokročilejšími údajmi. Animácia vetra je založená na projekte otvorených zdrojov zeme Cameron Beccario. V roku 2018 spustili nový európsky meteorologický radar, búrkovú predpoveď a mnoho ďalších významných inovácií, ktoré dopomohli k získavaniu komplexnejších informácií. Služby sú verejne dostupné v rôznych jazykoch.
Weather Channel
The Weather Company je spoločnosť zameraná na predpovedanie počasia a informačné technológie, ktorá vlastní a prevádzkuje Weather.com a Weather Underground . Spoločnosť Weather Company je dcérskou spoločnosťou obchodnej jednotky Watson & Cloud Platform spoločnosti IBM od roku 2016. Pod touto značkou sa nachádza aj The Weather Channel – americký platený televízny kanál, ktorý sleduje viac ako 126 miliónov návštevníkov mesačne. Pokiaľ sledujete počasie na iPhone, nejakom Androide, Windowse, Facebooku, či Twitteri, sledujete predpoveď počasia prostredníctvom The Weather Channel. Využíva niekoľko modulov na predpovedanie numerickej predpovede počasia.
Enjoy Excellent
Netradičná ,,excelovská” meteostanica Šarlatán, ktorá vychádza z modelu Aladin na stránkach SHMU. Ako píše tvorca meteostanice Slavo, chcel mať lepší a hlavne aktuálnejší prehľad o predpovedi počasia. Všimol si, že v istom období sa na modeli Aladin znížila frekvenciu aktualizácií. Keďže chcel mať lepší prehľad o počasí na najbližších 7-8 dní a výstup Aladin je obyčajný graf, začal hľadať vhodné zdroje dát. Prešiel viacero slovenských i svetových stránok o počasí, kde nutnou podmienkou bolo dáta dostať z ich webovej stránky prepojením do excelu a zároveň export do excelu musí spĺňať tabuľkovú formu (práve toto splniť chvíľu trvalo). Záverom je automatická aktualizácia, ktorá sa uskutoční vždy po otvorení súboru, prípadne aj manuálne priamo v súbore. Zdrojom dát sú tri stránky – www.meteo.sk, Norwegian meteorological institute www.yr.no (NMI), www.freemeteo.com. Výsledkom sú 3 výstupy za najnižšie a najvyššie teploty na každý deň, ich aritmetický priemer a údaj o oblačnosti a množstve zrážok z NMI pre 4 časti dňa – 00:00-6:00, 06:00-12:00, 12:00-18:00, 18:00-24:00. Po porovnávaní s Aladinom dosiahol veľmi nízke odchýlky, do +/-2°C za najbližšie 4 dni.
Malý domáci test
Nejednalo sa o žiadny kvalifikovaný laboratórny test. Výsledky preto môžu byť skreslené a nepresné oproti regulárnym kvalifikovaným meraniam. Úlohou tohto testu nebolo poškodiť žiadny meteo portál ani nič podobné. Jeho výsledky slúžia len ako ilustrácia predmetnej problematiky.
Metodika
Každý deň po dobu 7 dní som meral teplotu (presne o 16:00) a celkový denný úhrn zrážok. Keďže som meral v intraviláne (zastavanej oblasti), rýchlosť vetra by nebola relevantná. Pravidelne som sťahoval a aktualizoval zber údajov nielen na meteo portáloch ale aj v ,,teréne”. Za každý presný údaj som pridelil bod (napr. SHMU predpoveď z 1.10. na 2.10. – model ALADIN teplota o 16:00 – 8°C; realita 2.10. 8°C = 1 bod). Maximálny počet bodov spolu je 14 (7 za presnú teplotu a 7 za zrážky)
Vyhodnotenie
SHMU
Teplota: 6
Zrážky: 5
Výsledok: 11
Meteoblue
Teplota: 6
Zrážky: 5
Výsledok: 11
YR
Teplota: 5
Zrážky: 4
Výsledok: 9
Windy
Teplota: 6
Zrážky: 5
Výsledok: 11
TWCH
Teplota: 5
Zrážky: 4
Výsledok: 9
Šarlatán
Teplota: 6
Zrážky: 4
Výsledok: 10
Záver
Ako môžte vidieť, najlepšie výsledky dosiahli meteo portály, ktoré používajú numerické predpovede počasia a taktiež európske zdrojové modely. Celkom zaujímavé bolo sledovať presnosť začiatku zrážok, kde boli určité odchýlky. S kľudným svedomím však môžem povedať, že všetky meteo portály obstáli veľmi dobre. Veľmi milo ma prekvapil aj excelovský Šarlatán.
Moje odporúčanie pri plánovaní turistiky:
Nesledujte 4, či 5 meteo portálov (áno, na poslednej #6 Turistike bez výhovoriek som sa pri jednom rozhovore dopočul, že niektorí ľudia sledujú 5 meteo portálov. Na otázku, čo všetko tam sledujú bola odpoveď – teplotu ?. Sledovanie väčšieho počtu meteo portálov je zbytočné (navyše ak na niektorom objavíte dážď, zneistí vás to). Taktiež nepodceňujte počasie a sledujte ho už v prípravnej fáze vašej turistiky. Zamerajte sa na jeden – dva meteo portály, ktoré vám budú vyhovovať. Zistite, čo vám ponúkajú a naučte sa ich používať. Dnes je možné sledovať nie len už spomínanú teplotu, zrážky, či silu vetra (najpodstanejšie ukazovatele počas turistiky), ale aj smer vetra (v zime užitočný údaj pri lavínovom nebezpečentsve), tlak vzduchu, oblačnosť a pod. Dokonca si môžete naplánovať trasy a meteo portály vám vypočítajú ,,presnú” predpoveď teploty, či silu vetra v danom bode nadmorskej výšky a pod. Naozaj dnes je už široké spektrum možností. Stačí si len vybrať, čo vám bude vyhovovať. A v neposlednom rade dajte občas aj na intuíciu počas túry a sledujte atmosferické a prírodné javy okolo seba (nájdete v tomto článku).
Našiel som aj toto zaujímavé video: