Kurz lezenia ľadopádov BASIC

Jeden z mojich cieľov je, že sa každý rok zúčastním niekoľkých zdokonaľovacio – vzdelávacích kurzov. Tento rok som začal spolu s Patrikom kurzom lezenia ľadopádov. Všetko to začalo ešte minulý rok, keď ma Patrik oslovil či by som sa k nemu nepridal na daný kurz. Minulý rok sme spolu absolvovali lavínový kurz ADVANCE. Vzhľadom k mojim skúsenostiam som mal z tohto kurzu obavy a rešpekt, ale keďže sme už chalanov z Moutain Addiction poznali, vedel som, že sa nemám čoho obávať, ba naopak.

Hneď na úvod tohto článku, by som rád poďakoval Paťovi, že ma na tento kurz ,,namotal“. Na Patrikovi sa mi páči, že sa snaží neustále posúvať vpred a navštevuje aj kurzy, ktoré už v minulosti absolvoval. Niekto sa niečo naučí a snaží sa z toho ťažiť dlhú dobu. Bohužiaľ to už v dnešnom svete podľa mňa neplatí. Teda nechápte ma zle, rôzne zásady a princípy budú platiť vždy. Ale málokto si uvedomuje, že hlavne v dnešnej dobe rozvoja technológii a materiálov či informácií všetko veľmi rýchlo napreduje. Či už sú to metodické postupy alebo materiály a vybavenie. Všetko začína byť dostupnejšie a snahou ľudí je veci zefektívňovať (či sa jedná o poskytnutie prvej pomoci, či o materiál a váhu napr. cepínu, proste všetko napreduje). A to sa mi páči, keď sa ľudia snažia držať krok s dobou a novými informáciami.

Začiatok kurzu

Piatok po práci som vyrazil po Patrika a spolu sme išli do Popradu na prednášku. Cestou sme stihli ešte dobrú kávu a čaj u priateľov pána a pani G. a nakúpiť potraviny na víkend. Prednáška začínala v kaviarni obchodu Sport Rysy, kde nás už čakali traja parťáci – ďalší kurzanti. Po príchode sa nás ujal Michal Gerčák so Zuzkou. Počas prednášky nám bola zároveň prezentovaná aj vhodná výbava na lezenie ľadopádov. Od rôznych typov lezeckých mačiek, rukavíc po cepíny,… Následne sme sa vybrali ubytovať do penziónu u Gerčáka kúsok od Popradu. Po ubytovaní sme sa nachystali na ráno a trochu pokecali.

Prvý deň

Cesta hore

Ráno sme začínali na Hrebienku. Tu sa k nám pridal i Jožko Janiga (riaditeľ HZS), čo mňa osobne potešilo, keďže som s ním už niekoľko kurzov absolvoval. Samozrejme ako vždy som z penziónu odchádzal posledný. Ale všetko sme stihli na čas. Keďže cieľom bolo prísť na ľadopád pri Zamkovského chate medzi prvými, tak sme nečakali na lanovku, ale išli sme z Hrebienka pešo. Po chvíľke sme sa riadne zahriali. Cestou sme rozoberali lavínovú situáciu a rôzne nástrahy zimných Tatier. Michalov časový plán vyšiel a prišli sme na ľadopád ako prvý. Takže sme sa prezliekli, nasadili sedáky, prilby, mačky a hor sa do praktickej časti kurzu.

Teória v praxi

Začínali sme od jednoduchších vecí a postupovali k zložitejším. Učili sme sa ako sa zasekáva a prechytáva cepín, či ako sa chodí v mačkách. Následne sme sa rozdelili na dve skupiny. Ja, Patrik a Slavo sme tvorili jednu skupinu a Arpi s Lukášom druhú. Naviazali sme sa na laná a začalo učenie praxou. Ako povedal B.Franklin ,,povedz mi to a ja zabudnem, ukáž mi to a ja si zapamätám, nechaj ma to urobiť a ja to pochopím“. Tak som mal tú česť ísť liezť ako prvý. Keď som spravil dva, tri kroky stres so mňa opadol a nahradil ho adrenalín a nadšenie. Zo začiatku som nemal žiadnu sebadôveru, keď som bol v určitých pozíciách odklonený od ľadu a mal som sa spoľahnúť len na mačky či cepíny. Ale s každým ďalším úspešne zdolaným ľadopádom táto dôvera v seba a vybavenie narastala. Prestal som mať obavy, či ma mačky na hrotoch udržia, alebo či je cepín dobre chytený v ľade a udrží ma. Okrem lezenia som sa zdokonaľoval aj v istení. Doteraz som istil cez osmu, teraz som sa učil pomocou ,,istítka“.

Keď sme doliezli a pobrali sa späť na Hrebienok, nevynechali sme TATRY ICE MASTER. S Patrikom sme sa išli pozrieť ako jednotlivé tímy tvoria svoje diela. TATRY ICE MASTER – počas dvoch dní ľadoví sochári z desiatich krajín sveta vdýchnu život 50-tim tonám ľadu a premenia ich na 35 unikátnych ľadových sôch. Z prvého dňa som bol nadšený. Keď sme zišli z Hrebienka išli sme sa spoločne najesť a večer nasledovala znova prednáška. Na prednáške tak ako minulý rok nechýbala tradičná bábovka. Koláč s aperitívom bol však milé prekvapenie.

 

 

 

 

 

 

Druhý deň

Druhý deň sme sa pobrali do Slovenského Raja. Našim cieľom boli ľadopády v Kláštornej rokline. Cestou sme prešli Prielom Hornádu. Oživilo to vo mne niekoľkoročné spomienky, kedy som túto trasu absolvoval so spolužiakmi z VŠ. Týmto vás Fifíkovci pozdravujem,… Avšak v zime má Prielom Hornádu svoje ,,šmykľavé čaro“. Škoda, že nebol Hornád dostatočne zamrznutý a nedalo sa ísť priamo po ňom. Možno niekedy nabudúce. Tento deň sme zdokonaľovali chôdzu v mačkách a lezenia ľadopádov. Učili sme sa už aj zložitejšie techniky, aby sme ich v prípade potreby vedeli použiť. Koniec sa niesol v lezení ľadopádu s batohom. Prešli sme okolo Kláštoriska späť na Podlesok, kde sme kurz zakončili v reštaurácii.

Záver a hodnotenie

Tento kurz mi osobne veľa dal. Na začiatku kurzu som mal pred lezením ľadopádu veľký rešpekt a obavy. Nakoniec obavy zmizli a ostal iba zdravý rešpekt. Naučil som sa chôdzu v mačkách a prácu s cepínmi. Veľmi sa mi páčila možnosť vyskúšania si značného počtu cepínov (získal som skúsenosť, ako sa s ktorým pracuje). Zdokonalil som sa v istení na lane ako aj lezeckých technikách. Takže ešte raz ďakujem Michalovi, Zuzke a Jožovi z Moutain Addiction a hlavne Paťovi a ostatným chalanom za super partiu a nezabudnuteľnú atmosféru.

Tento kurz vrelo doporučujem všetkým záujemcom (so skúsenosťami i bez nich), ktorí by sa chceli naučiť liezť ľadopády.

 

Názov kurzu: Kurz lezenia ľadopádov BASIC

Organizárot kurzu: Michal Gerčák, Moutain Addiction

Cena kurzu: 170€

Cena ubytovania: 10€/noc (U Gerčáka vo Veľkej Lomnici )

Výstroj: Povinný výstroj na kurz lezenia ľadopádov BASIC:

  • vhodné oblečenie do zimných podmienok
  • 2 páry rukavíc (tenké, hrubé)
  • čiapka
  • vhodná obuv pre upevnenie mačiek (ukážka zimnej obuvi)
  • izolačná bunda (pérové, resp. primaloft)
  • vrchná vrstva s membránou odolná voči snehu a vetru
  • sedací úväz
  • HMS karabína a istítko
  • prilba
  • stúpacie železá (mačky)

Možnosť zapožičania chýbajúceho výstroja (stúpacie železá – mačky, prilba, karabína, istítko) za poplatok 10 EUR.

Daný kurz si môžete objednať TU