Lavínový kurz ADVENCE

Na poslednom spoločnom víkende s priateľmi na skalách mi chalani navrhli, či by som sa k nim nepripojil na lavínový kurz a nerozšíril si svoje vedomosti. Po počiatočnom váhaní som sa nakoniec rozhodol, že sa pridám,…A neľutujem… Lavínovej problematike som sa doteraz venoval len okrajovo, takže skoro všetko bolo pre mňa nové.

Lavínový kurz pod záštitou Michala Gerčáka a firmy Mountain Addiction

Piatok poobede som cestou do Tatier vyzdvihol Utona a tak mi aspoň spríjemnil piatkovú cestu v dopravnej špičke. V Poprade sme sa stretli s Patrikom, ktorý nás už netrpezlivo očakával ? Dali sme si kávu a večeru, trochu pokecali a pobrali sme sa do kaviarne v obchode Sportrysy, kde nás čakal Michal a Lukáš. A tak sa začal lavínový kurz. Celkovo sme sa kurzu zúčastnili 8. Po krátkom zvítaní a predstavení sa, začala prvá prednáška.

Prvý deň…

Zaoberala sa komplexnou problematikou lavínového nebezpečenstva (od bezpečnosti, kamarátskej pomoci,…). Na konci prednášky bolo malé obohatenie v podobe vyskúšania si lavínového batohu. Michal nám ešte porozdával lavínovú výstroj, ktorú sme mali zapožičanú. Odprevadil nás na penzión a rozdal pokyny k zajtrajšiemu dňu. Večer sme ešte dlho debatovali o rôznych problematikách,…

Druhý deň…

Sobotu sme začínali na Hrebienku. Pred lanovkou nás čakal Lukáš a Jožko Janiga – riaditeľ HZS (hneď som si spomenul Gerlach, kde sme sa stretli minulý rok). Následne sme sa lanovkou vyviezli hore, kde sme sa rozdelili do dvoch skupín (ja a Uton sme boli bez lyží) a vyrazili sme do Veľkej studenej doliny.

Primárne sme sa učili pracovať s lavínovými vyhľadávačmi (PIEPSami) a sondovať. Veľmi pozitívne hodnotím prístup inštruktorov Lukáša a Joža, ktorí kládli veľký dôraz na to, aby sme všetko riešili individuálne, resp. spoločná ukážka a výklad, následne individuálne sme si skúšali všetky zručnosti. Každý vyhľadával, sondoval. Učili sme sa ako je pod snehom ,,cítiť“ zem, kosodrevina, človek, lyža, skala,…ako správne vyhľadávať a dohľadávať, ako fungujú jednotlivé lavínové vyhľadávače…

Nasledoval spoločný obed a znova prednáška s prekvapením v podobe domácej bábovky a koláča. Večer zase debatný krúžok, avšak už podstatne kratší, keďže každý toho mal po prvom dni dosť,…

Tretí deň…

Tretí deň bola stretávka pred hotelom FIS na Štrbskom plese pri skokanských mostíkoch. Ranná káva nemohla samozrejme chýbať ? Následne sme sa vybrali do Mlyneckej doliny k vodopádu Skok. Už od úvodu sme boli zodpovední sami za seba,…teda za skupinu. Od kontroly PIEPSov (lav. vyhľadávačov) až po určovanie trasy. Cestou hore sme videli niekoľko ľadolezcov, či pár kamzíkov. Proste zimná idylka. Keď sme prišli na ,,miesto“ nasledovalo kopanie a skúšanie snehových profilov, kompresných testov,… Následne sme sa stiahli späť na Štrbské pleso, kde sa náš kurz ukončil. Medzitým bolo hlásenie o páde lavíny v Žiarskej doline, kde zomrel jeden z dvojice poľských skialpinistov.

Touto cestou by som ešte raz rád poďakoval Michalovi, Lukášovi, Jožovi a firme Mountain Addiction za skvelý kurz a celej partii za super víkend.

Dúfam, že sa opäť čoskoro uvidíme…

Pár postrehov z kurzu,…

  • Základná lavínová výstroj obsahuje lopatku (kovovú), sondu, lavínový vyhľadávač ale aj mobil. Pokročilá výstroj obsahuje lavínový batoh, pílku na sneh,… Keďže pri páde lavíny ide naozaj o sekundy resp. minúty, na výstroji sa neoplatí šetriť, keďže v prvých 15 min. máte cca 93% šancu na prežitie. Treba si uvedomiť, že pokiaľ vy máte kvalitnú lavínovú výbavu, ale Váš parťák má najstarší model lavínového vyhľadávača, tak v prípade zasypania lavínou, to bude pravdepodobne práve on, ktorý Vás bude musieť lokalizovať a vyhrabať. Takže pokiaľ ho vy dokážete so svojím troj-anténovým vyhľadávačom relatívne rýchlo lokalizovať, on sa patrične so svojim jedno-anténovým ,,vytrápi“.
  • Samozrejme za predpokladu, že lavínový vyhľadávač vie používať, ale predpokladám, že pokiaľ už jazdíte alebo chodíte do lavínového terénu, mali by ste svoju výstroj vedieť použiť! Taktiež platí, že pokiaľ vy máte všetko ok, ale Váš buddy (parťák), má napr. baterky na 40%, treba sa radšej otočiť, ako zbytočne riskovať. Pokiaľ by sa prepol do vyhľadávacieho režimu, veľmi rýchlo by mu klesla výdrž batérie (odporúča sa min. 70% stav batérii pred samotnou túrou)
  • Zodpovednosť vs ego – Michal to krásne spomenul na jednom grafe, a ja som si vtedy uvedomil, že to naozaj platí. Nie len pri mne, ale aj pri kamarátoch, s ktorými často chodím do hôr.

  • Lavínové sondy a kompresné testy by ste mali robiť vždy, radšej sa pol hodinu zdržať ako…
  • Stalo sa mi, že som podceňoval pílku na sneh, kým som si prakticky nevyskúšal, koľko času a hlavne energie dokáže ušetriť.

Ale, aby som toho veľa neprezradil, viac sa dozviete na lavínovom kurze ADVENCE ?

A ešte krátke ,,motivačné video na záver 🙂