Chceš byť čo najvšestrannejší? LPVO môže byť cesta…

...LPVO sú populárne nie len medzi strelcami, ale už aj medzi poľovníkmi, ktorí potrebujú univerzálnu optiku, ktorá je schopná rýchleho zamerania na blízke ciele a zároveň poskytuje v prípade potreby aj dostatočné zväčšenie pre streľbu na stredné vzdialenosti. 

 

Tí, ktorí ma sledujete na sociálnych sieťach viete, že momentálne najviac používam na mojich puškách kolimátor Eotech a Falke. Avšak už dlhšie som špekuloval, že by som sa rád naučil pracovať aj s LPVO (Low Power Variable Optic). Pre tých, čo nepoznáte tento pojem, dnes ho spoznáte. 😎 A nie len ten! Ale pekne po poriadku… Mám veľa myšlienok, tak nech sa v nich nestratíme (teda hlavne ja 😅).

V prvom rade sa za dnešný článok chcem poďakovať Peťovi a BLACKAREA, pretože mi poskytol jedno LPVO na testovanie a učenie sa…  Takže sa máte na čo tešiť. Áno, teda hlavne ja 😜, ale budem tieto pocity, emócie a informácie s vami poctivo zdieľať. Nie, aby ste mi “závideli”, ale aby ste sa možno niečo zaujímavé dozvedeli… Tak poďme na to 😉

Čo je LPVO?

Jedná sa o optiku, ktorá má zvyčajne veľmi výrazný vzhľad s väčšou očnou šošovkou a okulárom na jednej strane a úzkou šošovkou na druhej strane tubusu. LPVO boli vytvorené ako “most” medzi červeným bodovým zameriavačom - kolimátorom a plnohodnotným puškohľadom. V podstate vznikol zo snahy o dosiahnutie rovnováhy medzi dobrým zväčšením a pevným očným reliéfom. Najbežnejšie sú LPVO s priblížením 1-4x, 1-6x a 1-8x. 

 

Účelom zväčšenia LPVO je dosiahnuť presnejšiu streľbu aj na väčšiu vzdialenosť - v rýchlo meniacich sa podmienkach, situáciách podľa aktuálnej potreby. Pri malom zväčení majú dostatočne široké zorné pole a výbornú svetelnosť, kde využívajú podsvietený bod - osnovu. Niektoré LPVO majú už aj PARALAXU, kde dokážete lepšie zaostriť obraz na rôzne vzdialené ciele pri rôzne nastavenom zväčšení. Samotnej paralaxe sa ale dnes nebudem venovať, lebo by to bol veľmi dlhý článok. A kým by ste ho dočítali (ak vôbec 😉), vychladla by Vám aj druhá ☕️, alebo by 🍺 dostiahlo izbovú teplotu.

 

 

 

“LPVO pridáva všestrannosť vašej karabíne, či puške”

 

 

 

Tak teraz, keď už viete, čo je to LPVO, môžeme prejsť na druhú - podstatnejšiu polovicu dnešného článku. Asi viacerích z vás bude zaujímať akú LPVO som si vybral. Nie Nightforce NX8 to ešte nie je (nemám taký budget 😅), ale hlavne sa chcem učiť. Neviem ešte, čo mi bude viac vyhovavať MRAD, MOA, atď. Preto som zvolil zlatú strednú cestu. A víťazom sa stáva... Primary Arms 1-8 X 24mm ACSS Grif X Mil FFP.

Poznáte značku PRIMARY ARMS?

🇺🇸 spoločnosť Primary Arms Optics vznikla v roku 2007 na základe jednoduchej myšlienky: Poskytovať nadšencom strelných zbraní, profesionálnym strelcom a vojakom najvyššiu kvalitu za dostupné - prijateľné ceny. Ušľachtilá myšlienka, hlavne tá časť - kvalita za prijateľnú cenu, nakoľko ceny v tomto segmente stále rastú. 😅 Ako som sa dočítal, tak poslaním spoločnosti Primary Arms je poskytovať svetu čo najlepší zážitok z nakupovania tým, že ponúkajú kvalitné výrobky, správne vyvážený sortiment tovaru a prvotriedny zákaznícky servis. Znie to celkom dobre 👌, či?

 

Samotná optika Primary Arms využíva osvedčenú a patentovanú osnovu ACSS®, ktorá sa môže pochváliť vysokou presnosťou a prispôsobivosťou na dosiahnutie vynikajúceho výkonu na rôzne vzdialenosti. Vďaka štyrom dostupným úrovniam produktov (Classic, SLx, GLx, PLx) si každý môže dovoliť vybaviť sa najnovšou technológiou optiky za prijateľný rozpočet.

 

Kvalitná optika bez kvalitnej montáže nemá zmysel, preto Primary Arms Optics pracuje a vyvíja aj svoje montáže. Vďaka použitiu kvalitného “hardvéru” a "inovatívnemu prístupu v inžinierstve” tieto montáže umožnia dosiahnuť vyššie hodnoty krútiaceho momentu a zároveň zabrániť korózii, ktorá by mohla ohroziť spoľahlivosť vašej optiky.

Doživotná záruka Primary Arms!

Na produkty poskytuje spoločnosť Primary Arms doživotnú záruku. Záruka sa vzťahuje na výrobné vady, ktoré sa prejavili pri bežnom používaní. Medzi tieto vady patrí napríklad nefunkčnosť prísvitu, nedržanie nástrelu, zaseknutie mechaniky optiky alebo orosenie vnútorného skla. Spoločnost Primary Arms vám opraví, alebo vymení chybný produkt za nový. Pozor, záruka sa však nevzťahuje na nesprávnu montáž, viditeľné poškodenie skla alebo tubusu, nevhodnú údržbu, úmyselné poškodenie, či nepovolenú úpravu produktu. 

Primary Arms 1-8 X 24mm ACSS Grif X Mil FFP

Čo to všetko zanamená? Pre tých, čo sa v optike moc neorientujete (sám sa stále za takého pokladám 😅), 1-8 udáva zväčšenie, 24 je priemer objektívu, ACSS Grif X Mil je označenie osnovy a FFP je označenie prvej fokálnej roviny. Tento model vyšiel v roku 2019 a za tú dobu sa veľmi dobre osvedčil v praxi. 

 

Čo sa týka tohto samotného modelu má jemné a zreteľné klikanie. Navyše podporuje prísvit na nočné videnie. Prvé dve pozície puškohľadu sú označené ako NV1 a NV2. A posledné dve pozície sú označené ako DB1 a DB2. Jedná sa o pozície maximálneho jasu. Ako som niekde videl, memotechnické - pracovné označenie by mohlo byť aj DB1 - dopoludnia a DB2 odpoludnia 😁.

 

Bližšie o osnove a nejakých “odborných záležitostiach” si povieme v ďaľšom pokračovaní, nakoľko by z tejto eseje vznikol skôr román (a teraz ruku na srdce, kto si zapomínal na školské časy, čo to vôbec esej je 😂). 

 

POZITÍVA

NEGATÍVA

jemné a zreteľné klikanie

ukáže čas ✌️

cena

možno zväčšia zoomovacia páčka, ale to ukáže prax 😉

podporuje prísvit na nočné videnie

doživotná záruka od výrobcu

Typ batérie: 

1X CR2032 3V

Dĺžka:

26,5 cm

Výška:

4,2 cm

Hmotnosť:

520 g

Zväčšenie:

1 - 8x

Osnova: 

ACSS GRIFFIN X MIL

Priemer tubusu:

30 mm

Priemer objektívu:

24 mm

Fokálna rovina:

prvá

Hodnota kliku:

0.1 MIL (1/10) / 0.25 MOA (1/4)

Nastavenie strana/ výška:

≥130 MOA/ 37.82 MIL

Zorné pole (nízke/ vysoké)

105/ 14,3 ft. (30,6/ 4,4 m)

na 100yds (91,44m) 

Podsvietenie:

Áno, 11 pozícií, červená farba

Vodeodolnosť:

Áno

Určené pre kalibre:

5,56 NATO, 5,45x39, .308WIN

Iné:

Podpora NV, samostatné pozície s max. jasom

Záruka:

Doživotná

NA ZÁVER LEN 3X AK…

Ak ste to dočítali až sem, ĎAKUJEM.
Ak sa Vám môj blog páči a chceli by ste ma chceli podporiť – lajkujte, zdielajte… Za každú podporu som Vám vďačný.
Ak by Vás ešte niečo zaujímalo, neváhajte a kľudne sa spýtajte… FB alebo IG som stále aktívny...

 

Upozornenie:
V nasledovnom obsahu sa môžu objaviť nezrovnalosti, nevhodne zvolené slovné spojenia alebo chybné vysvetlenia. Znalosti a informácie nemusia byť úplné, ani presné. V recenziách je vyjadrený subjektívny názor na základe doteraz získaných vedomostí, skúseností a informácií. Každopádne celý obsah je tvorený s najlepším vedomím a svedomím. Preto prosím komentujúcich a diskutujúcich o zachovanie slušnosti a úcty. Vyvarujte sa prosím vulgarizmom a nevhodným komentárom. Každý máme právo na názor a interpretáciu daného názoru. Pokiaľ s niečím nesúhlasíte, máte nato plné právo, tak ako druhá osoba má plné právo nesúhlasiť s Vašim názorom a interpretáciou.

Ako autor a tvorca obsahu nenesiem žiadnu právnu zodpovednosť za Vaše jednanie a činy po zhliadnutí predmetného obsahu. Pri tvorbe obsahu na sociálne siete som limitovaný časom, zákonmi a predpismi platnými pre autorov na danej sociálnej sieti