Prvé použitie LPVO od Primary Arms v praxi: Skúsenosti, výhody a výzvy…

Od chvíle, kedy som poprvý krát držal v ruke moje LPVO (Low Power Variable Optic) - Primary Arms 1-8 X 24mm ACSS Grif X Mil FFP som sa tešil na príležitosť, kedy ho vyskúšam v reálnych podmienkach. Práca, zdravie, počasie, zimný prevádzkový režim na strelniciach… všetko hralo proti mne, vždy keď sa mi naskytol čas “pre seba”… Ako sa občas vraví, obuvník chodí bosý a krajčír nahý 😅. Či "slobodnícke výhovorky?" 😂 Každopádne tá chvíľa konečne prišla… A rád by som sa o ňu s vami podelil, keďže si myslím, že to stojí za to!

Prvé dojmy z Primary Arms 1-8 X 24mm ACSS Grif X Mil FFP

Samotnú značku Primary Arms a aj konkrétne tento model sme si už predstavili v minulom článku. Dnes sa zameriame na prvé dojmy a pocity z “praxe”… Lebo obrázky a teória sú vždy pekné. Ale ako raz povedal Murphy - všetko vždy funguje len do prvého výstrelu (ak niečo funguje aj do druhého - funguje to?). 🧐

 

Už v zime som vyskúšal prechod z vyhriatej miestonosti a z vyhriateho auta do chladnejšieho vlhkého počasia (-5/ -7 stupňov). Bol som zvedavý, ako si poradí so zahmlievaním. A Primary Arms obstála na výbornú. Takže 1 bod u mňa značka získala bez výstrelu 😅 (áno, píše to skoro každý výrobca, ale nie všetko, co je psnáno je dáno… papier znesie 😜)

 

Už samotné nastrelenie bolo veľmi príjemné, klikanie bolo jasné a pohľad cez optiku veľmi čistý, čo ma ešte viac lákalo na prvé “ostré testovanie”…  Z môjho prvého zoznámenia s Primary Arms 1-8 X 24mm ACSS Grif X Mil FFP som bol milo prekvapený flexibilitou a “výkonom”. Doteraz som strieľal s LPVO resp. celkovo s puškohľadmi len okrajovo.

Prvý test v praxi...

Vyskúšal som papierové terče vo vzdialenosti 25 a 75 metrov a popre medzi nimi na 50 a 100 metrov. Tento “parkour” mi ukázal, prečo LVPO môže byť “univerzálna cesta”. Schopnosť sa pomerne rýchlo prispôsobiť rôznym situáciám je veľkým benefitom. Vďaka rozsahu priblíženia 1-8 nie je problém používať LPVO aj na krátke vzdialenosti, ale do budúcna to pravdepodobne nakombinujem ešte s malým otvoreným kolimátorom pod uhlom 45 stupňov. Teraz som strieľal na 100 metrov, ale hneď pri prvej možnsoti sa teším na vyskúšanie na 300, či 500 metrov… Chcem násjť “hranice”. 😅 Je možné, že skôr nájdem svoje hranice ako optiky 😂

 

Pozn. zaujíma ma "veľkosť zámernej osnovy" pri väčších vzdialenostiach nakoľko sa jedná o prvú fokálnu rovinu. Fokálna rovina F1 a F2 - Tento parameter udáva, či má nastavené zväčšenie vplyv na veľkosť zámerného kríža - osnovy. Puškohľadové kríže v druhej ohniskovej rovine zostávajú rovnaké bez ohľadu na zvolené zväčšenie, zatiaľ čo puškohľadové kríže v prvej ohniskovej rovine sa zväčšujú spolu s rastúcim zoomom.

 

Jedným z kľúčových faktorov, ktorým som bol pri prvom použití LPVO milo prekvapený, bola schopnosť udržať ostrsoť obrazu a konzistentný výkon i pri rôznych svetelných podmienkach. Bez ohľadu či mi svietilo slnko, alebo som bol v tieni, či za “podvečerného” šera. LPVO od Primary Arms poskytovala stále jasný a ostrý obraz, čo mi dodávalo istotu pri streľbe. Teším sa, keď budem mať možnosť niekedy na večerných streľbách ostestovať aj viac možností s podsvietením, či režimom pre NV.

 

Samozrejme LVPO je to pre mňa niečo nové, takže som čelil niekoľkým výzvam. Pri streľbe som mal tendenciu viac vymeriavať, takže som bol “pomalší.” Taktiež mi miestami robilo problém rýchlo zmeniť zväčšenie, čo môže byť problematické pri intuitívnej streľbe na krátku vzdialenosť. Preto, ako som vyššie spomínal ešte uvažujem nad možnosťou s malým kolimátorom, ktorý by mi mohol vyriešiť tento problém. 😅  Tým pádom môžem nechať LPVO univerzálnejšie nastavené napr. na zväčšenie 3-4… Ale to sú len moje hlasné úvahy. Čaká ma ešte veľa učenia a pokusov…. Každopádne si dovolím parafrázovať môjho kamaráta a kolegu p. Miklánka, najprv sa nauč používať to, čo máš a až následne špekuluj. 

Zhodnotenie prvej ostrej skúšky

Primary Arms 1-8 X 24mm ACSS Grif X Mil FFP zatiaľvyhovel na výbornú. Odniesol som si pozitívne a príjemné pocity (aj keď som celkovo vystrieľal cca 250 rán a chcelo sa mi plakať pri cene dnešného streliva 😅). Schopnosť prispôsobiť sa rôznym situáciám a poskytnúť konzistentný výkon v rôznych svetelných podmienkach ma presvedčili o hodnote tejto LPVO. Myslím si, že nie len "etablované a budgetovo prijateľné značky na 🇸🇰 trhnu" ako Delta, Vector, Falke, Holosun, či Vortex etc. majú odteraz silnú konkurenciu. Celkovo Primary Arms prináša veľmi zaujimávé produkty za za priaznivý budget. V tomto prípade to vyzerá, že hodnota za peniaze… Značku Primary Arms na Slovensko dováža Black Area, kde vám aj ochodtne poradia a pomôžu s výberom.

NA ZÁVER LEN 3X AK…

Ak ste to dočítali až sem, ĎAKUJEM.
Ak sa Vám môj blog páči a chceli by ste ma chceli podporiť – lajkujte, zdielajte… Za každú podporu som Vám vďačný.
Ak by Vás ešte niečo zaujímalo, neváhajte a kľudne sa spýtajte… FB alebo IG som stále aktívny...

 

Upozornenie:
V nasledovnom obsahu sa môžu objaviť nezrovnalosti, nevhodne zvolené slovné spojenia alebo chybné vysvetlenia. Znalosti a informácie nemusia byť úplné, ani presné. V recenziách je vyjadrený subjektívny názor na základe doteraz získaných vedomostí, skúseností a informácií. Každopádne celý obsah je tvorený s najlepším vedomím a svedomím. Preto prosím komentujúcich a diskutujúcich o zachovanie slušnosti a úcty. Vyvarujte sa prosím vulgarizmom a nevhodným komentárom. Každý máme právo na názor a interpretáciu daného názoru. Pokiaľ s niečím nesúhlasíte, máte nato plné právo, tak ako druhá osoba má plné právo nesúhlasiť s Vašim názorom a interpretáciou.

Ako autor a tvorca obsahu nenesiem žiadnu právnu zodpovednosť za Vaše jednanie a činy po zhliadnutí predmetného obsahu. Pri tvorbe obsahu na sociálne siete som limitovaný časom, zákonmi a predpismi platnými pre autorov na danej sociálnej sieti