Seminár Wing Chun and Spectar with B. Šegvičom

V minulosti som sa chvíľku venoval K1, ale počas štúdia na vysokej škole som zistil, že to nie je to, čo by som chcel robiť dlhodobo. Potom som hľadal niečo, čo by mi dávalo ,,zmysel“ a našiel som Wing Chun. Venujem sa tomuto bojovému umeniu už skoro štyri roky (s viac menej ročnou pauzou). Ale skôr ako budem písať ďalej, rád by som Vás v krátkosti oboznámil s Wing Chunom ako takým.

Wing Chun

Wing Chun (prekl. Večná jar) je juhočínske bojové umenie, ktoré najviac na ,,západe“ spopularizoval Yip Man a Bruce Lee. Ja by som Wing Chun charakterizoval ako jedno z najkomplexnejších bojových umení, kde využívate všetky fyzikálne a biomechanické predispozície tela, na odklonenie a presmerovanie útočníkovej sily proti nemu. Takto je aj fyzicky slabším osobám (potenciálny útočník je zväčša silnejší) umožnené sa efektívne brániť.

Wing Chun učí chovať sa podľa princípov, aby vo vážnej situácií odpadlo rozhodovanie, ktorú techniku je potrebné použiť. Pretože pri násilnom útoku má intuitívne jednanie väčšiu rýchlosť a šancu na úspech.
História Wing Chun je dosť tajuplná. Tradujú sa rôzne legendy a opisujú jeho vznik, ale skutočnú pravdu nepozná nik. V nasledujúcich riadkoch si môžete prečítať príbeh, ktorý porozprával majster Yip Man svojím študentom, ako jednu z možností vzniku Wing Chunu.

Z histórie

Ako vznikol Wing Chun?

Príbeh sa začína v Číne v dobe panovania císára K’angashiho (1662-1722). V kláštore Siu Lam (Shaolin) sa trénovalo kung fu na vysokej úrovni a to veľmi znepokojovalo panujúci rod Mandžu. Poslali vojakov, aby zničili kláštor, ale ich plán neuspel. Až keď sa veliteľ Chan Man Wai združil s jedným z mníchov (Ma Ning Yee) tak spolu s vojakmi sa im podarilo vypáliť kláštor, ale niektorí mnísi prežili. Budhistická mníška Ng Mui, mníchovia Chi Shin, Pak Mei, majster Fung To Tak a majster Miu Hin boli tí šťastnejší, čo prežili útok, unikli z kláštora a následne sa poschovávali po okolí.

Ng Mui našla útočisko v chráme Biely Žeriav na vrchu Tai Leung. Tam sa zoznámila s Yim Yeet a jeho dcérou, ktorá sa volala Yim Wing Chun. Po krátkej dobe sa skamarátili. Yim Wing Chun bolo pekné, mladé dievča, ktoré si jeden známy figliar chcel násilím zobrať za ženu. Keď sa o tom Ng Mui dozvedela, rozhodla sa naučiť Yim Wing Chun svoje bojové umenie. Po čase Yim Wing Chun zdolala toho muža a vydala sa za svojho milenca. Yim Wing Chun naučila svojho manžela celý systém a Leung Bok Chaut časom odovzdal svoje vedomosti Leung Lan Kwai, on ďalej hercovi Wong Wah Bo – na známej bárke “Červená Džunka” – ktorá sa plavila v Číne.

Zdokonaľovanie systému

Na tejto lodi pracoval Leung Yee Tei a tam bol kuchárom aj mních Chi Sin z kláštora Siu Lam. Chi Sin naučil techniku dlhej tyče Leung Yee Tei. Wong Wah Bo a Leung Yee Tei boli dobrí priatelia a vzájomne učili a cvičili Wing Chun. Leung Yeet Tei odovzdal svoje vedomosti uznávanému herbalistovi v meste Foshan. Leung Jan spoznal najhlbšie tajomstvá Wing Chunu a stal sa nezdolateľným majstrom. Majstri iných štýlov ho pravidelne vyzvali na súboj, ale on vždy zvíťazil. V Číne sa stal veľmi slávnym a neskoršie odovzdal svoje vedomosti Chan Wah Shun, ktorý ma pred desaťročiam prijal za študenta. Študoval som spolu s Ng Siu Lo, Ng Chung So, Chan Yu Min, Lui Yu Jai. Takto nám prezradili tajomstvá kung fu, za čo sme vďační na celý život svojím kung fu predkom a učiteľom. Vždy sa budeme opierať o svoje korene a tento pocit posilňujeme a tak držíme spolu našu kung fu rodinu.

Seminár…

Ale poďme späť k semináru.
Bol to môj prvý seminár s majstrom B. Šegvičom. Osobne som sa veľmi tešil vidieť a stretnúť sa s p. Šegvičom. Rozmýšľam, ktoré slová by ho charakterizovali najlepšie,…asi najbližšie sú pokora a skromnosť. Seminár sa niesol v priateľskej atmosfére v užšom kruhu ľudí a kamarátov.
Začal sa prezentáciou a vysvetlením pojmu Chi (Qi) Kunkg. Po komplexne rozobranej téme sme v krátkosti prebrali princípy Spectaru. Následne sme sa venovali sectoringu, technikám a taktikám boja s nožom, palicou, atď. Poslednou témou bol boj s viacerými útočníkmi.

Pár myšlienok zo semináru…

• Chi – nemá v západnej kultúre jednoznačný a konkrétny preklad. Najbližšie k vyjadreniu pojmu chi je slovo ,,energia“…
• Chi znamená energia a Kung práca s energiou…
• Psyché tréning sa v rámci bojových umení vôbec nepraktizuje (koncentrácia, uvoľnenie sa pod tlakom, sebavedomie,… – mentálne zručnosti vyžadujú tréning a musia byť rovnako ako fyzické zručnosti pravidelne trénované…
• Naučiť sa žiť v prítomnosti – tu a teraz. Ľudská myseľ má tendenciu ísť do minulosti alebo budúcnosti – preto je jedna z najdôležitejších vecí naučiť sa žiť tu a teraz…
• Sme tam, kde je naša myseľ…
• Ktokoľvek a kedykoľvek sa môže stať obeťou smrteľného útoku – musíme sa to naučiť prijať…
• SPECTAR ¬ Special Combat Tactical Response je integrovaný bojový systém, zahŕňajúci celé spektrum bojového výcviku a prípravy. Bojový systém vytvorený profesionálmi z oblasti bojových umení, špeciálnych vojenských a policajných operácií, osobnej ochrany…

SPECTAR nie je šport! Jedná sa o intenzívny fyzický a psychologický tréning a prípravu na boj tak, aby ste boli schopní flexibilne reagovať na akúkoľvek situáciu zodpovedajúcim spôsobom. Vysoko špecializovaný tréning nielen pre profesionálov z radov ozbrojených zložiek a osobnej ochrany, ale aj bežných ľudí, zohľadňujúc všetky špecifiká a rozdiely jednotlivých postupov a situácií, v ktorých sa môžete ocitnúť. Prežiť a vyhrať nie je o štýle….ale o realite!

Celkovo bol tento víkend veľmi náročný ako fyzicky tak najmä psychicky. Sústrediť sa na jednotlivé techniky a spracovať veľké množstvo informácií mi dalo slušne zabrať.

Leave a Reply