SKRYTÉ NOSENIE… CCW alebo Concealed – Carry – Weapon (4. ČASŤ)

Stretli ste sa už so skratkou CCW? Tri písmená veľkého významu pre každého, kto pravidelne nosí svoju zbraň. Pokiaľ už patríte do streleckej komunity pravdepodobne tušíte, čo táto anglická skratka znamená. CCW alebo Concealed - Carry – Weapon znamená nosenie skrytej zbrane. Predstavuje praktiky nosenia zbrane na verejnosti skrytým spôsobom. Každá krajina má tieto praktiky nosenia zbrane dané zákonmi a povoleniami, ktoré sa čiastočne líšia. V niektorých krajinách sa totižto za zbraň považuje aj nôž či peprový sprej – kaser. Dnes to ale nebude o zákonoch. Bude to o možnostiach, ktoré nám skryté nosenie prináša... Pokračujeme sérii článkov ako správne vybrať puzdro
,,Z osobných skúseností odporúčam pred vycestovaním do zahraničia, aby ste sa oboznámili s danými zákonmi. V niektorých krajinách je zakázaný aj vreckový nôž, či peprový sprej - kaser. Vyhnete sa tak zbytočným nepríjemnostiam.“

Skryté nosenie


Nosiť zbraň nie je žiadna ,,raketová“ veda, no ja k systému skrytého nosenia pristupujem viac komplexne. Je to vec, ktorá mi možno zachráni život... Ľudia, ktorí ma poznajú vedia, že beriem zbraň iba ako jeden z nástrojov sebaobrany. Ale samotný nástroj - zbraň na efektívnu sebaobranu nestačí. Je to o materiálnej, fyzickej či psychickej príprave. Môj mindset (nastavenie) by sa dalo pomenovať ako:
Sebaobrana (bojové umenia alebo športy) + fyzický tréning + tréning na strelnici + zdravoveda (prvá pomoc) + psychická príprava + právnik / právne povedomie = základné prvky úspešnej sebaobrany

AD: treba si uvedomiť, že v reálnej situácii pokiaľ si páchateľ zvolí miesto, čas a spôsob vaše šance nebudú viac ako 50%

,,Ignorantia juris non excusat... Neznalosť zákona neospravedlňuje“
IWB je zaužívaná skratka z angl. Inside the Waist Band, čiže ,,vo vnútri pása“. Predstavuje vnútorný systém nosenia zbrane – puzdro sa nachádza medzi spodným prádlom a nohavicami. K opasku bývajú najčastejšie prichytené kovovým klipom, sponou alebo prackou. Komfort nosenia pri IWB nezáleží len na kvalite a materiáli samotného puzdra, ale aj na jeho pozícii a zvyku. Nemalú rolu zohráva aj samotná zbraň – veľkosť a váha. Každopádne IWB puzdrá sú ideálnym riešením pre ľudí, ktorý hľadajú bezpečný a efektívny systém skrytého nosenia. Puzdra IWB patria k najobľúbenejším typom.

Poďme ale od jednoduchších vecí k zložitejším, resp. pekne od začiatku. Tak ako som písal v úvode, dnes to nebude o zákonoch, metodike či postupoch... Bude to o možnostiach skrytého nosenia zbrane. Nato aby ste dokázali reálne zvládnuť kompromitujúcu situáciu musíte mať zbraň v kvalitnom puzdre, tak aby ste sa na ňu mohli kedykoľvek spoľahnúť. Áno kvalitné puzdro vám zabezpečí, že zbraň vám nevypadne a vždy ju nájdete tam, kde má byť. Tasenie bude efektívnejšie a vy získate drahocenný čas na reakciu. Takže aké možnosti nám prináša systém skrytého nosenia?

Skryté nosenie nám ponúka niekoľko možností. Opaskové puzdrá IWB (zvnútra - opasku) , *OWB (zvonku– opasku), Belly bans (gumenné pásy), Sholder (podpažné), Ankle (členkové), Pocket (vreckové), rôzne tašky, kapsičky či ľadvinky. U žien sú aj špecifické možnosti ako tzv. Thigh puzdra (podväzkové) alebo Bra (pod blúzkové) puzdrá. Postupne si predstavíme všetky možnosti. Dnes sa ale zameriame na IWB...

IWB Carry


Čo to znamená? Čo sa skrýva pod touto skratkou? Aké sú výhody a nevýhody nosenia IWB puzdier? Prečo patria medzi najobľúbenejšie typy puzdier? Aké sú ich možnosti – čo nám ponúka tento systém? Tak toto je len niekoľko otázok, ktoré si postupne odpovieme.
,,Na účinnú sebaobranu nestačí len vlastniť zbraň. Nestačí mať len kvalitné puzdro. Musíte trénovať...“
Najväčšie pozitíva
- Nenápadnosť. IWB puzdra ponúkajú možnosť mať pri sebe zbraň, čo najnenápadnejšie. Samozrejme záleží od veľkosti zbrane, pozície puzdra na tele a počte vrstiev oblečnia
- Bezpečnosť. Bezpečnosť najviac ovplyvní užívateľ zbrane. Tasenie a zapuzdrenie je vec drilu. Zbraň máte ale vždy pri sebe na rozdiel od rôznych kapsičiek či taštičiek.
- Tasenie. Nie je veľký časový rozdiel v tasení zbrane medzi IWB a OWB (za rovnakých podmienok keď máte zbraň skrytú len pod tričkom).
- Široká škála možností. Oproti Sholuder (podpažným) puzdrám ponúka IWB širokú škálu možností materiálu a variabilitu strihu.

Najväčšie negatíva
- Pozícia puzdra. V určitých pozíciách dochádza k tomu, že zbraň vám mieri na vaše telo. Napr. na ,,12 hod.“ pri šoférovaní. Zároveň však ide o najlepšiu a najefektívnejšiu pozíciu.
- Nastavenie mysle. Skryté nosenie so sebou prináša otázku... ,,Nosiť náboj v komore?“ Ale toto si každý musí zodpovedať sám.

Ako vybrať ideálne IWB puzdro?


Úprimne žiadne ideálne puzdro neexistuje. Záleží od individuálnych potrieb a požiadaviek človeka. Od možností a situácií na ktoré puzdro potrebuje. Najideálnejšia je kombinácia viacerých puzdier, ale o tom v inom článku. Každopádne minimálne jedno IWB puzdro na zbraň vám odporúčam. Aby ste si vedeli vybrali to najlepšie pre vás, musíte si zodpovedať nasledovné otázky...
1. Z akého materiálu?
Ako sme si už povedali, IWB puzdra partia k najviac používaným typom a preto existuje veľa dizajnových a materiálových variácii. Medzi najpoužívanejšie materiály patrí koža, kydex a nylon. Takže toto bude prvá otázka, ktorú si pri výbere IWB puzdra musíte položiť.
Koža
Koža je tradičnou voľbou, je to trvácny materiál a pri správnej starostlivosti vám vydrží po celú dobu životnosti zbrane. Zároveň je jeho povrch ale upravený lakom takže nie je pri ňom taká cirkulácia vzduchu ako u nylonového puzdra. Absorbuje časť potu, čo môže zmeniť povrchový vzhľad materiálu a vytvoriť peknú patinu.

Nylon
Na IWB puzdra je to z pohľadu komfortu nosenia najideálnejší materiál. Je mäkký, ľahký, odolný voči poškrabaniu, lepšie absorbuje pot a je pohodlný na nosenie. Niektorý výrobcovia používajú 3D materiál, ktorý umožňuje cirkuláciu vzduchu, takže puzdro dýcha a potenie je minimálne. Dokonca sa dnes na trhu objavujú novinky, kde prichádza ku kombináciu nylonu a iných materiálov. Ako prvá s tým prišla spoločnosť Falco Gun Holsters. V podstate vytvorili - spojili výhody nylonu, kože a plastu. Spojením týchto materiálov si puzdrá dokážu zachovať svoj tvar, čo v praxi znamená, že umožňujú ľahšie a rýchlejšie zapuzdrenie. Navyše ponúkajú aj integrovanú plastovú vodiacu lištu na ochranu mieridiel.

Kydex
Kydex je najmenej pohodlná voľba materiálu na vnútro opaskové puzdro. Na druhej strane sú to najbezpečnejšie puzdra. Sú samosverné a zrbaň držia na mieste. Rovnako tasenie a zapuzdrenie zbrane je rýchle a bezpečné, kydex si drží svoj tvar a aj prázdne puzdro je plne otvorené. Nosenie IWB kydexového puzdra je z počiatku značne diskomfortné, ale dá sa na to časom zvyknúť.

Hybrid
V poslednom období sa čím ďalej, tým viac objavujú aj tvz. hybridné puzdrá. Jedná sa napríklad o spojenie kože, kydexu alebo nylonu. Kedy koža ako komfortnejší materiál predstavuje platfotmu na telo a kydex tvorí ,,šachtu“ na zbraň. Takýmto spôsobom vznikajú veľmi zaujímavé a funkčné typy puzdier. Obvykle sú ale väčšie, pretože obsahujú niekoľko častí vyrobených z rôznych materiálov, ktoré je potrebné spojiť.

2. Poistka
Pri IWB puzdrách poistku spravidla nenájdete. Je to hlavne kvôli časovej efektivite. Aby bolo tasenie v prípade potreby čo najrýchlejšie. Pri kydexových alebo kožených puzdrách sa ale môže vyskytovať tzv. retenčná skrutka, ktorou sa regulujete odpor pri tasení.

3. Uchytenie
Medzi najpoužívanejšie typy úchytov o opasok sa používa tzv. prevlečka, oceľová spona, prípadne tuckable systém, ktorý umožní vložiť pred puzdro a zbraň do nohavíc aj košeľu či tričko. Čím je puzdro širšie, tým lepšie sedí na opasku a priľne k telu. Dôležitá vec, ktorú určite nepodceňujte je aj správny výber opasku. Najčastejšie sa používajú 40mm a 50mm opasky z kože, neoprénu, nylonu alebo rôzne variácie napr. nylon vystužený plastom a pod. .

3. Typ púzdra
Každému z nás sa páči niečo iné. Preto je výber typu puzdra veľmi individuálny. Každopádne je veľmi dôležité aby bolo dané puzdro vyrobené na mieru Vašej zbrane. Pre efektívne tasenie je potrebné aby ste zbraň chytili správne na prvý krát, preto musí byť puzdro vyrobené tak, aby v ňom zbraň držala pevne a v správnej pozícii. Preto je pri IWB puzdrách dôležité, aby boli vyrobené presne na mieru Vašej zbrane. V prípade nesprávneho puzdra a následne zlého úchopu vás to môže v krízovej situácii stáť čas a vaša sebaobrana bude neúčinná.

4. Spôsob nosenia
Pri IWB puzdrách sa najčastejšie používa niekoľko spôsobov nosenia z pohľadu pozície na tele. Tak ako sme si povedali v predchádzajúcom článku, kde sme si to podrobne rozobrali. Pre IWB je ideálne nosenie od 11.hod – 3.hod (pozícia 12 hodín predstavuje pracku opasku, 3 hodiny predstavujú pravý bok u pravákov)

5. Sweat guard (chránič potu)
Pri IWB je skoro štandard Sweat guard, ktorý je predĺženou časťou puzdra na zadnej strane, ktorá sa tiahne k okraju záveru zbrane. Jeho hlavnou úlohou je brániť priamemu kontaktu zbrane a pokožky. Udržuje vlhkosť (ale napr. aj olej - mazivo) mimo pokožky, košele, trička,... Pri niektorých typoch puzdier však však Sweat guard nie je z pohľadu dlhodobého nosenia komfortný.

Záver


A posledná rada na záver. Ak ešte len plánujete kúpu zbrane na celodenné nosenie, zvážte aj veľkosť a váhu zbrane. A ako som už vyššie spomínal, odporúčam ku každej zbrani minimálne jedno IWB puzdro. Áno aj tu bude platiť cena = kvalita. Ale bude to kvalita, na ktorú sa môžete v prípade potreby naozaj spoľahnúť. Budete vedieť, že zbraň bude vždy tam, kde má byť.

Snáď sa mi podarilo vám zodpovedať na všetky otázky ohľadne IWB puzdier, tak aby ste sa dokázali rozhodnúť, ktoré puzdro je pre vás najlepšie.