Ako nabrúsiť nôž? 5 tipov, čo vám k tomu pomôže

Dnes mám pre vás článok o jednej (ne) podstatnej veci. Údržba noža. Konkrétne brúsenie. Pre niekoho podstatné, pre niekoho nie. Povedali sme si niečo ako vybrať správny nôž, niečo o mojom najpoužívanejšom noži a dnes sa zameriame na brúsenie… Týmto článkom by som nateraz uzavrel takú pomyselnú základnú triológiu článkov s touto problematikou.

Veľa nožov nie je po väčšinu ,,svojho života“ správne naostrená. Veľakrát preto, že nie sú správne nabrúsené už z výroby inokedy preto, že si majiteľ nenájde čas pre údržbu alebo sa na to slušne povedané vyprdne.

Každý, kto reálne pracuje s nožom potrebuje ostrý nôž. Netýka sa to len kuchárov, mäsiarov, ale aj poľovníkov, rybárov, či bežných užívateľov. Predpokladám, že každý, kto investuje do noža nejaké to € (samozrejme nie na AliExpresse ?) dbá aj na jeho údržbu. Skôr či neskôr sa každý nôž otupí a potrebuje prebrúsiť. Ostrosť noža ovplyvňuje niekoľko faktorov, no najviac druh ocele a spôsob používania. Tým sa ale nebudeme dnes zaoberať. Poďme teda k samotnému brúseniu…

Brúsenie a ja

Nôž, resp. nože používam často a s ich brúsením som si nelámal hlavu. Veď predsa každý nôž musí niečo vydržať ? Áno, až do momentu, kedy boli tak tupé, že som s nimi nedokázal nič urobiť. Či už sa jednalo o nakrájanie slaniny, či narezať drevo na podpal pri zakladaní ohňa. Moja pôvodná filozofia spočívala v zakúpení napr. Mora Companion. Následne som nôž používal, kým vládal rezať a sekať. Keď už nestačil na prácu v lese, zakúpil som napr. Glock. A tak dokola. Až do momentu kým som si nekúpil ZT0562CF. K tomuto nožu som si spravil rýchly citový vzťah a začal som si vážiť svoje € ?

Tak som začal riešiť otázku čím brúsiť nôž? A ako? Prečítal som si niekoľko článkov a názorov na fórach. Pozrel niekoľko videí. V prvom momente som ostal mierne zaskočený. Slová ako fazeta či ihla mi nič nehovorili. Ale neodradilo ma to…

V dnešnej dobe existuje na výber z niekoľko možností. Od brúsenia profesionálmi alebo nadšencami, službami ako Ostrá pošta, po rôzne elektrické brúsky, ocieľky či brúsne kamene. V prvom kole som uvažoval nad oslovením nejakého nadšenca alebo službou Ostrá pošta (nie neplatia mi za reklamu, bohužiaľ ?). Potom som si povedal, že sa to chcem naučiť sám ako rozšírenie svojich zručností. Nikdy neviete kedy sa vám čo hodí. A tak som začal hľadať nejakú stolovú brúsnu sadu. ,,Blbuvzdornú”. Jednoduchú pre amatéra. Nenáročnú na čas. Efektívnu na prácu…

Ocieľka, brúska, či brúsne kamene?

Homemade sady

Našiel som nejaké tipy na homemade výrobu brúsnych sád (napr. zo šmirgľových papierov rôznej zrnitosti a pod.). Úprimne som sa toho ale bál. Nechcel som si zničiť nože…

Ocieľka

Vzhľadom pripomína guľatý pilník s plastovou či drevenou rúčkou. Vyhotovená nebýva len z ocele, ale tiež z keramiky či diamantu. Pre moje potreby však nepraktická. V prvom rade by vyžadovala veľa času naučiť sa, ako s ňou správne zaobchádzať, aby fazeta (ostrie na spodnej strane čepele) bola pod správnym a rovnomerným uhlom. V druhom rade jej primárny účel je v udržiavaní ostria po každodennom použití, ale ak je nôž príliš tupý, ocieľka vám pravdepodobne moc nepomôže.

Elektrické brúsky

U niekoho sú obľúbené no ja mám rád ak to tak môžem nazvať ,,starú školu“. Ručnú prácu. Mám rád také to spojenie sa s tradíciami ako kedysi. Vždy ma lákala atmosféra z dokumentov o japonských majstroch keď vyrábali napr. katany. Popravde priznávam, že vonné tyčinky mám stále zapálené pri brúsení nožov, či čistení zbraní ? Taký môj rituál. Takže s elektrickými brúskami nemám skúsenosti.

Brúsne kamene

Brúsne kamene sú tvorené špeciálnymi zmesami materiálov a vytvarované najčastejšie do kvádra. Najdôležitejším parametrom pri brúsnych kameňoch je zrnitosť, ktorá určuje, aký je drsný – štruktúrovaný povrch kameňa. Tým pádom aký brúsny účinok má na čepeľ noža. Zrnitosť býva označovaná číslami. Čím nižšie číslo, tým väčšia zrnitosť.

Čo teda používam?

Približne pred rokom som našiel na jednom fóre informácie o brúsnej sade z Českej Republiky KMFS. Pozrel som si video z predstavenia na YouTube a bolo rozhodnuté. Ľahké používanie, presné uhly, efektívne, skladné… Presne toto som hľadal. Aj keď tá cena… Hold za kvalitu sa v dnešnej dobe platí.

Brúsny systém na nože KMFS RIVAL

Medzi hlavné prednosti tohto systému patrí:
– Kompletne vyrobené na CNC z bloku materiálu pre maximálnu tuhosť a presnosť
– Presné nastavovanie uhlu krokovaním 1,5mm na vodiacom šróbe
– Zhodné nastavovanie uhlu na oboch stranách prepojených pohybom pravej a ľavej strany
– Vďaka pohybu kĺbovej matky po vodiacom šróbe je potlačený efekt zvýšenej fazety u špičky noža

Brúsny systém KMFS Rival obsahuje:
– 2ks brúsne diamanty 240grit s DLC úpravou
– 2ks brúsne diamanty 600 grit s DLC úpravou
– 2ks brúsne diamanty 1000 grit s DLC úpravou
– plastový kufrík
– nožovú klemu s mechanizmom
– dva upínače brúsnych segmentov (držiaky brúsiek)
– svorku pre upevnenie k stolu
– mierku uhla ostria
– kľúč pre upevnenie ostria

Cena: 239€

Užitočné informácie z praxe:

– pred uchytením noža do systému vložte okolo čepele tenkú kožu/ látku – vyhnete sa tak prípadnému poškrábaniu čepele
– pri použití brúsnych kameňov nad 1000 grit odporučam natrieť olejom/ vodou, aby to rovnomerne kĺzalo a abrazivo aby odplavovalo preč
– doporučujem k sade dokúpiť minimálne set obťahovacích koží
– pre najnáročnejších je určená sada KMFS COMPETITION KIT, kde sa nachádzajú brúsne kamene až 10 000 grit

Užitočné informácie z nožiarskeho slovníka:

Grit – zrnitosť
Hilt – rukovať

Butt / Pommel – hruška (rozšírené zakončenie rukoväte, niekedy označované tiež ako tĺka)
Point – hrot (zakončenie špičky. Hrot a ostrie určujú penetračné a rezné vlastnosti noža. Práve hrot, jeho umiestnenie a tvar čepele, určujú použitie konkrétneho noža)
Grind – výbrus (plocha v spodnej časti čepele, ktorá určuje rezné vlastnosti noža, húževnatosť a uhol ostria)
Fazeta – ostrie (nabrúsená spodná hrana čepele; fazeta slúži na krájanie, rezanie a pod. Dôležitý je najmä uhol, ktorý definuje ostrosť noža – čím menší uhol, tým ostrejší)

Belly – brucho (oblúk v prednej časti čepele, ostrie býva dotiahnuté až k hrotu)

Fuller – drážka v čepeli (slúži na zníženie jej hmotnosti a pre jej spevnenie)

Jimping – vrúbkovanie (nekĺzavá platforma, prostredníctvom ktorej je možné na čepeľ vyvinúť tlak a palcom či ukazovákom viesť nôž)
Ricasso – stĺpik (časť čepele priamo pred rukoväťou, ktorá nemá výbrus, teda ani ostrie)
Choil – vybranie pre ukazovák
Tang – stopka pre rukoväť
Bolster – záštitný krúžok (kovový prstenec okolo rukoväte umiestnený tesne za záštitou, ktorý spevňuje spojenie čepele a rukoväte)
Liner – vložka (u zatváracích nožov sú k nim upevnené črienky a zároveň tvorí puzdro pre čepeľ zavretého noža)
Thumb stud – tŕň na otváranie

Flipper – je určený na rýchle a jednoduché otváranie čepele zatváracieho noža