Zero Tolerance ZT0562CF – Veľké meno, skutočne veľkého noža?

Dnes začnem trocha netradične. Rád by som sa poďakoval jednému fanúšikovi, ktorý nechce byť menovaný (veď on sa spozná ?). Reagoval na môj predchádzajúci článok 5 (+1) Rád ako vybrať správny nôž otázkou: ,,Aký je môj najpoužívanejší nôž?”. Poprosil ma, či by som mu o ňom mohol napísať trochu bližšie informácie. Rozhodol som sa, že sa ale o tieto informácie – poznatky podelím s vami všetkými… Takže môj najpoužívanejší nôž je:

Zero Tolerance Hinderer Slicer Carbon Fiber

Označovaný aj skratkou ZT0562CF. Tento kúsok už nejaký ten rok a pár mesiacov pravidelne nosím vo vrecku. Stal sa rýchlo súčasťou môjho pravidelného EDC. Môžem povedať, že neprežil so mnou len krásne chvíle, ale aj chvíle napätia, či chvíle plné adrenalínu. Čo však tento nôž reálne vydržal? A oplatila sa investícia cez 260€ do ,,obyčajného” noža? Čo od neho môžete očakávať? To všetko sa za chvíľu dozviete…

Prečo práve Zero Tolerance Hinderer Slicer Carbon Fiber?

Ak sa pýtate, čo ma viedlo ku kúpe práve tohto noža – odpoveď je veľmi jednoduchá. Moja sprostosť. Môj prvý poriadny nôž v EDC výbave (everyday carry – veci, ktoré mám každodenne pri sebe) bol American Lawman od Cold Steelu. Používal som ho vyše dvoch rokov v plnej spokojnosti. Až do momentu kedy som sa zúčastnil niekoľkých kurzov s tématikou ako boj s nožom. Po daných kurzoch som vyhodnotil, že na sebaobranu je najlepší nôž s dvojitým ostrím (obe strany čepele).

Neuvedomil som si však jednu podstatnú vec. Všetky nože určené na ,,boj” (ak to tak môžem nazvať) boli nože s pevnou čepeľou. A ja v domnení ,,byť stále pripravený” som si dal naostriť môj American Lawman aj z druhej strany, čím som ho ako nôž na EDC úplne znehodnotil. Ako zatvárací nôž určený do ,,vrecka nohavíc” bol nepoužiteľný… Hold, človek sa učí celý život a niekedy pravidlo dvakrát meraj, raz rež platilo aj tomto prípade. Takže poučený z vlastnej hlúposti som zainvestoval do noža s pevnou čepeľou a následne som začal hľadať nový doplnok do môjho EDC.

Keď hľadanie je cesta

Všetko zlé je na niečo dobé. Začal som sa zaujímať o problematiku nožov bližšie. Prezeral som rôzne fóra, popridával som sa do rôznych skupín na FB, písal som si s ľuďmi, čo majú s nožmi bohaté skúsenosti… Postupne som sa začínal v problematike nožov viac orientovať a svoje kritéria som čiastočne doplnil hlavne so zameraním na oceľ a sponu – klip noža. Pri nožoch v cenových reláciách nad 200+€ je určite dobrý ukazovateľ kvality noža – oceľ. Predsa len pekný marketingový nôž vám bude k ničomu, keď sa naň budete potrebovať spoľahnúť. Druhé kritérium tvorila spona – klip noža. Išlo mi o pevnosť (aby nôž držal na svojom mieste) a umiestnenie. Ideálne čo najvyššie, aby mi nôž čo najmenej trčal z vrecka. Inými slovami, aby bol nenápadný. Predsa len, občas keď chodím v obleku alebo chinos nohaviciach, tak trčiaci nôž nevyzerá úplne najlepšie ?.

Postupným hľadaním a vyraďovaním mi ostalo niekoľko favoritov, z ktorých pre mňa a moje potreby najlepšie vychádzali už spomínaný Zero Tolerance Hinderer Slicer, Laskyho Pteryx a Spyderco Manix 2 XL Black. V jednej predajni sa mi podarilo nájsť na vystavené Spyderco, ktoré bolo síce krásne spracované, ale pri držaní v ruke som nemal 100% pocit istoty. Možno len prvý dojem, neviem… Na Laskyho (slovenský výrobca z Banskej Bystrice, ktorý získal niekoľko zaujímavých ocenení) noži Pteryx sa mi páčil systém otvárania tvz. Hook opening, ktorým je možno otvoriť nôž už priamo z vrecka. Taktiež aj jednoduchý a zároveň krásny dizajn. Áno, nespĺňal úplne kritérium na sponu, ale tým že rád podporujem domácich výrobcov som nad ním veľmi dlho uvažoval. Nakoniec som ale našiel Zero Tolerance Hinderer Slicer Carbon Fiber, ktorý som si taktiež ,,ošahal” a tá uhlíková strana rukoväte ma uchvátila… Rozhodnutie bolo teda jasné…

Prvé dojmy a použitie v praxi

Popravde si na ne moc už nepamätám. Viem, že som sa naň neskutočne tešil. Objednával som si ho z ČR, takže som si naň chvíľku počkal. Pamätám si, že zo začiatku som ho využíval len na mäkkú prácu (papier, rôzne fólie, kartóny). Dával som naň pozor, keďže bol ,,nový” a snažil som sa ho čo najviac šetriť (ako všetky nové veci na začiatku, veď to poznáte ?). Ale zbytočne….

Ročné používanie a jeho následky

So ZT0562CF som sa naozaj neskutočne zblížil. Rok som ho naozaj poctivo denne nosil všade (práca, turistika, kurzy, výcviky atď.) a vždy som vedel, že sa naň môžem spoľahnúť. Kto ma pozná vie, že veci ako nôž či auto používam ako nástroj, ktorý mi má slúžiť. Preto ich z určitého pohľadu časom moc nešetrím. To čo vám viem s istotou povedať je, že neľutujem kúpu tohto pracanta! Prežil so mnou v lese sekanie dreva, prežil so mnou práce okolo domu, prežil so mnou kurzy, dokonca prežil, keď som ho s veľmi malou dušou musel použiť ako stupačku! Je to proste nezmar, na ktorý nedám dopustiť. Údržbu som mu skoro nedoprial (v najbližších dňoch sa mu to chystám vynahradiť ?). Celý rok som ho nebrúsil! Nie, že by som nechcel, povedal som si, že som zvedavý koľko vydrží táto oceľ, toto ostrie. Ako môžte vidieť známky použitia sú jasné hlavne na špičke čepele. Veľmi milo ma prekvapil i čap, ktorý slúži na otváranie noža a poistka. Otváranie ide stále hladko, a poistka stále pevne drží, napriek tomu, že ide jednoducho povoliť jednou rukou.

Základné parametre noža

Celková dĺžka: 211 mm
Dĺžka zavretého noža: 122 mm
Dĺžka čepele: 89 mm
Hmotnosť: 156 g
Hrúbka čepele: 3,96 mm
Materiál čepele: CPM 20CV
Materiál rukoväte: Uhlíkové vlákno (predná strana), Titán (zadná strana)
Otváranie: KVT ball-bearing opening system
Poistka: Frame lock
Spona: reverzibilná z nerezovej ocele
Krajina výroby: USA
Dizajnér: Rick Hinderer
Cena: 255€ (záleží od kurzu a distribútora)

Myšlienka na záver

Ak rozmýšľate nad kúpou Zero Tolerance Hinderer Slicer určite to nebude krok vedľa. V tejto cenovej relácii je väčšina nožov podobných, čo sa týka materiálových vlastností. Kvalitná oceľ, kvalitné prevedenie, atď. Rozdiel je v dizajne s ktorým súvisí úchop noža. Preto odporúčam pred kúpou si vždy daný nôž ,,ošahať” a následne sa rozhodnúť. Ak ale nemáte takúto možnosť, ostáva len hľadať dôveryhodné recenzie a informácie na fórach.

Pri tejto recenzii som si uvedomil jednu zásadnú vec. Poznáte ten pocit, keď si chcete kúpiť nejakú vec a váhate nad jej kúpou? Hľadáte dostatok informácii na webe, pozeráte videá a čítate rôzne recenzie… Viete, v čom je väčšina recenzií rovnaká? Tvoria sa resp. píšu sa (záleží od platformy) na nové alebo len pár krát použité veci. Nepoznám moc webov, kde by sa niekto vrátil k recenzii a s odstupom času potvrdil či prípadne poopravil pôvodné informácie (česť výnimkám – skutočne existujú). Človek inak pristupuje k veci, ktorá je nová a teší sa z nej. Inak k veci, ktorú používa a niečo s ňou už takpovediac ,,zažil”. Preto kombinujte informácie z recenzií s informáciami z rôznych fór. Nebojte sa spýtať ?

Leave a Reply