Ako si správne zavolať pomoc?… Prvá pomoc má zmysel (3. ČASŤ)

Ocitli ste sa niekedy v situácii kedy ste potrebovali privolať pomoc záchranných zložiek? Boli ste už priamo účastníkmi alebo svedkami nehody, nejakého úrazu či napr. požiaru? Ako ste zareagovali? Viete ako správne reagovať v takýchto „krízových“ prípadoch? Ako si správne zavolať pomoc?

Základom je POKOJ

Áno, tí, čo už majú skúsenosti s nejakou udalosťou vedia, že to nie je najľahšie. Stres, zrýchlený tep, búšenie srdca, tunelové videnie, či dezorientácia…. To všetko na vás nejakým spôsobom vplýva a každý z nás sa s týmito faktormi dokáže vysporiadať inak. Avšak pri krízových situáciách je veľmi dôležité (ak je to možné) sa upokojiť, nechať odznieť prvotný stres a zachovať rozvahu… Nie, nie je to jednoduché pokiaľ ste priamymi aktérmi danej udalosti, alebo pokiaľ sa jedná o nejakého člena rodiny. Vhodnými dychovými cvičeniami, alebo pravidelnou účasťou na rôznych kurzoch, či simuláciách sa to dá čiastočne zvládnuť – naučiť.

Kurzy sú dobré, veľa vás naučia, ale na realitu nikdy dostatočne nepripravia… Avšak každý absolvovaný kurz znižuje riziko chybovosti… nech je už zameraný na čokoľvek ?

Analýza situácie

Rýchla a správna analýza udalosti býva prvotným kľúčom k úspechu. Čo sa stalo? Aké máme možnosti riešenia danej situácie? Rýchlo a správne sa rozhodnúť, čo robiť a v akom poradí nie je pri krízových udalostiach jednoduché. V tomto prípade platí, že najlepším „učiteľom“ sú simulácie alebo prax…

Poskytnutie prvej pomoci

V prvom rade dbajte na svoju bezpečnosť. V druhom, ak je to možné poskytnite prvú pomoc. Až v treťom nezabudnite kontaktovať integrovaný záchranný systém. Záleží od udalosti, ale ideálne ak voláte priamo na 150 – 155 či 158 namiesto 112. 112 sa používa najčastejšie v prípade, kedy potrebuje zásah viacerých zložiek. Operátor na dispečingu spracuje vaše informácie a informuje potrebné zložky integrovaného záchranného systému.

Ako zavolať pomoc? Otázky, na ktoré sa vás budú pýtať… Kde? Čo? Kedy? Komu? Ako?

Operátor na dispečingu je mozog záchrannej operácie. Vy ste jeho oči a ruky (Baštrg)
Kto ste?

Okrem mena je dôležité uviesť, či ste náhodným svedkom alebo priamym aktérom udalosti. Taktiež je dobré uviesť či sa jedná o blízku osobu, aby Vám operátor – dispečer v prípade potreby vedel položiť cielenejšie otázky…

Dokážete popísať ako sa stal daný úraz? Videli ste priebeh danej udalosti?

Pokiaľ ste priamym svedkom alebo aktérom, skúste čo najpodrobnejšie popísať mechaniku úrazu. Nikdy si nič nevymýšľajte ani nezľahčujte… Radšej povedzte operátorovi, že neviete, nepamätáte si to presne… Nie je to hanba.

Viete vyhodnotiť stav zranených a zvládnete im poskytnúť prvú pomoc?

Nebojte sa toho! Telefón si dajte na hlasitý odposluch (reproduktor) a operátor na dispečingu vás bude usmerňovať…

Viete popísať miesto udalosti?

Rozhliadnite okolo seba, či sa pri vás nenachádza nejaká „výrazná“ budova, socha,… Ak neviete, kde sa presne nachádzate, ale máte pri sebe telefón (z ktorého telefonujete cez reproduktor), stačí si otvoriť mapy. Ideálne ak viete poskytnúť presné GPS.
V niektorých mestách sa už aj na stĺpoch verejného osvetlenia dajú nájsť čísla, podľa ktorých vás záchranári vedia lokalizovať. Pri autoenehode alebo prvej pomoci v lese je situácia s lokalizáciou zložitejšia, ale nie je neriešiteľná. Viac sa dočítate TU…

Nikdy telefonát na integravaný záchranný systém neukončujte ako prvý!
Viete zabezpečiť miesto nehody?

„Zahoďte svoje ego“… túto vetu od jedného školiaceho zdravotníka si pamätám dodnes. „V prvom rade je Vaša bezpečnosť, aby sme po príchode na miesto nemuseli ošetrovať dvoch miesto jedného“, pokračoval… Veľmi dôležité pri zabezpečovaní miesta nehody je zachovanie rozvahy resp. prehľadu nad celkovou situáciou. Nenechať sa „strhnúť“ dejom… Ak sa jedná o autonehodu, najprv treba zabezpečiť vozidlo (ak je to možné), ak sa jedná o napr. o nejaký úraz elektrickým prúdom, tak najprv vypnúť hlavný istič, atď… Áno, znie to banálne, do momentu, kým sa to nestane ?

* Pri požiaroch sa operátor spýta, či poznáte príčinu a rozsah požiaru. Prípadne, či viete aj o nejakej únikovej trase…

Už viete ako si zavolať pomoc

Dúfam, že teraz už viete, ako si správne zavolať pomoc, keď to budete naozaj potrebovať a tento článok „padol na úrodnú pôdu“ ? Takže:

Ak ste to dočítali až sem, úprimne ĎAKUJEM.
Ak sa Vám môj blog páči a chceli by ste ma chceli podporiť – lajkujte, zdielajte… Za každú podporu som Vám vďačný.
Ak by Vás ešte niečo zaujímalo, neváhajte a kľudne sa spýtajte. Reagujem na Facebooku, Instagrame ,Youtube ,emaily… proste na všetko ?