Marec 2020 je pre mňa jeden z najzaujímavejších mesiacov v živote. Udiali sa totižto dve podstatné veci. Tá prvá je, že som zmenil prácu. Som človek, ktorý rád napreduje a rád si plní svoje sny. Toľko nateraz k tomu ?. Tá druhá podstatná vec, však neovplyvnila len mňa, ale všetkých ľudí. ,,Naplno” prepukol koronavírus (COVID-19) nie len na Slovensku, ale na celom svete. Keďže vo všetkom zlom, hľadám niečo dobré – pozitívne, našiel som si niečo aj v tomto prípade. V prvom rade si myslím, že sa viac spojili komunity ľudí, ktorí si začali navzájom pomáhať. V druhom rade mi tento vírus – pandémia ukázali určité veci, ktoré si musím vyladiť – doladiť. Ale to teraz nie je podstatné…
Aj napriek týmto všetkým skutočnostiam som si však na začiatku mesiaca našiel čas (kedy som o koronavíruse ešte len čítal v zahraničných médiách) a vyrazil na krátky výlet v okolí. A pridal sa ku mne jeden malý húževnatý parťák… Či skôr parťáčka ?
Kostol sv. Michala Archanjela v Lančári
12 km od mesta Piešťany sa nachádza nenápadná obec Lančár. Nad touto obcou sa na kopci týči kostol sv. Michala Archanjela, ktorý má prívlastok Slovenská sixtínska kaplnka. Hlavne pre svoju interiérovú výzdobu patrí tento kostol medzi slovenské skvosty. Môžeme v ňom obdivovať barokové umenie na Slovensku z polovice 18. storočia.
Kostol sv. Michala Archanjela sa nachádza v polohe Chríb na mieste staršieho pravekého hradiska. Areál kostola je ohradený kamenným múrom so strielňami zo 17. storočia a vstavanou vežou – zvonicou. Okolo kostola sa pôvodne rozprestieral aj cintorín.
Za zmienku stojí, že sa tu natáčalo aj niekoľko slovenských filmov ako napríklad Na baňu klopajú, Kuruci do zbrane!. Súdim ťa láskou a iné.
Z histórie…
Obec Lančár leží na úpätí Malých Karpát a bola osídlená už od veľkomoravského obdobia. Prvý krát sa spomína v listine uhorského kráľa Belu IV. z roku 1262. Obec prislúchala hlohovskému hradu a neskôr hradu Dobrá Voda. Vizitátor v roku 1560 aj neskôr v roku 1695 chváli stav kostola aj opevnenia.
Prvý kňaz, ktorého meno poznáme je zaznamenaný v spisoch kapituly v roku 1560. Matrika je vedená od roku 1703.
Kostol sv. Michala Archanjela je neskoro renesančného charakteru a je postavený na skalnatom vŕšku na mieste gotického kostola. Terajšia stavba vznikla v polovici 17. storočia. V rokoch 1723 – 1733 bol kostol rozšírený transeptom. Tým vznikol jednoloďový priestor s transeptom na pôdoryse gréckeho kríža s presbytériom s plygonálnym uzáverom. Presbytérium je spolu s loďou zaklenuté valenou lunetovou klenbou, na ktorej sú plastické ornamenty a renesančné obrazce s freskovou ornamentálnou výmaľbou.
Transept má podobnú klenbu, ktorá imituje renesančné originály hlavnej lode. Vnútorné zariadenie kostola je barokové z poslednej tretiny 17. storočia a začiatku 18. storočia.
Hlavný oltár sv. Michala Archanjela, bočný v transepte zasvätený Panne Márie, je jedným z najkrajších oltárov v piešťanskom dekanáte. Ďalšou zaujímavosťou je neskoro baroková kalvária, zdá sa však, že kríž s Kristom je štýlovo odlišný a nie je dielom jedného sochára s Máriou a Jánom. Drevená pomaľovaná empora je z 18. storočia. Zvon od B. Herolda vo veži opevnenia pochádza z roku 1682.
Zaujímavosti
V dedine stojí ešte jeden kostolík, postavený pre pohodlie veriacich v roku 1944 a je zasvätený sv. Jozefovi. Po okolí sa nachádza aj veľa súsoší či prícestných krížov z 18. a 19. storočia. Dedina je od roku 1991 spojená s druhou obcou Kočín – Lančár.
Ak hľadáte nejaký rýchly výlet po okolí Piešťan, či Nového Mesta nad Váhom vhodný aj pre deti (keďže im prázdniny ešte chvíľku potrvajú), navrhujem vám Haluzickú tiesňavu. Miesto, ktoré sa určite oplatí navštíviť…
Užitočné informácie
Štart a cieľ: Lančár – Lančár
Doprava: auto
Trasa: Lančár, kostol sv. Jozefa (223 m.n.m.) – kostol sv. Michala Archanjela (263 m.n.m.) – a späť
Počet km: 0,35 km
Čas: 0:15 min od kostola sv. Jozefa
Prevýšenie: 40 m
Voda: vlastné zásoby
Strava: vlastné zásoby
Náročnosť: 1/5 –krátka túra ľahkej náročnosti, vhodná aj pre deti
Mapy: VKÚ 130 Považský Inovec – Piešťany; mapy.cz