Obdobie vianočných sviatkov a príchodu Nového roka sa nesie v znamení tradícii a zvykov. Jednou z takýchto tradícií je aj Silvestrovský výstup na Marhát. Tento rok to bol síce môj siedmy ročník (2017, 2018, 2019) v poradí, ale predsa bol v niečom prvý…
– Prvý ročník, ktorý sa oficiálne nekonal. Žiadna organizácia, žiadna registrácia…
– Prvý ročník, ktorý úspešne absolvovala moja 5 ročná parťáčka
Viac ako zo samotného výstupu som mal radosť z Mišky, mojej 5 ročnej dcéry, ktorá zvládla celú našu trasu (12,3 km) po svojich ?. Navyše v ťažkom zablatenom teréne, ktorý miestami dal zabrať aj väčším turistom…
MÁRHÁT (748 M.N.M.)
Je jeden z kopcov v južnej časti pohoria Považského Inovca, ktoré patrí do Fatransko-tatranskej oblasti Západných Karpát. Presnejšie sa nachádza v podcelku Krahulčie vrchy. Týči sa nad Nitrianskou Blatnicou. Má unikátnu strategickú polohu, na rozhraní Považia a Ponitria. Na vrchole kopca sa nachádza turisticky vyhľadávaná rozhľadňa, ktorá vznikla v roku 2008 a je vysoká 17 metrov. Za zmienku stojí aj 10 metrov vysoký kríž s nápisom ,,Bože ochraňuj turistov“. Na Marhát sa môžete vydať, z odkiaľkoľvek – Výtoky, Nitrianska Blatnica, Hubina, Modrová, Bezovec… Výstup na Marhát predstavuje poldňovú nenáročnú túru vhodnú v lete i zime…
SILVESTROVSKÝ VÝSTUP NA MARHÁT
Tento výstup absolvujem pravidelne v rodinno – priateľskom kruhu. Výnimku netvoril ani tento ročník. Covid – NeCovid, cestu na Výtoky lemovali autá. Ľudia volili aj rôzne alternatívne trasy v okolí. My sme sa však rozhodli pre ,,tradičný“ Marhát. Zaparkovali sme na Výtokoch nad detským táborom. Pár áut už na parkovisku bolo odstavených. Vzhľadom k tejto (zatiaľ) slabej zime som počítal s blatom. S čím som však nepočítal boli lesníci, ktorí budú zvážali drevo… Celý výlet sme sledovali stopy ťažby a vyjazdených lesných ciest… To nás ale neodradilo ?
Po namáhavejšom úvode do zablateného a vyšmýkaného kopca sme sa dostali na lesnú cestu, ktorou sme sa dostali až na Jelenie Jamy. Na tejto turistickej križovatke sa to trošku začínalo plniť turistami, ale oproti ostatným ročníkom, zanedbateľne. Krásne počasie však predsa len vytiahlo pár ľudí do prírody, zväčša skalných účastníkov výstupu. Z Jeleních Jám sme sa po chvíľke dostali k vysielaču a samotnej rozhľadni na Marháte. Tu sme si chvíľku oddýchli a pozreli si výhľad z rozhľadne, ktorý bol impozantný. Následne sme pokračovali po červenej turistickej značke na Trhovičnú lúku, odkiaľ sme sa pobrali späť na Výtoky k autu.
Jelenie Jamy a Trhovičná lúka… Poznáte ich?
Jelenie Jamy
,,Krajina“ rozľahlých lúk, solárnych panelov a posedov. Jelenie Jamy sú taktiež tvorené niekoľkými hospodárskymi stavbami, domami či chatkami. Za zmienku stojí, že ich renovujú (oplotené sú už od minulého roka) a nekazia dojem z krajiny. Z Jeleních Jám sa za ideálneho počasia naskytnú krásne výhľady na 8 km vzdialený Tematín (vzdušnou čiarou), Bezovec, či Lehotu.
Na Jelenie Jamy kedysi viedla 12 km úzkokoľajná železnička z Moravan nad Váhom. Postavená bola v roku 1900 a slúžila na dopravu ľudí a dreva. Konské záprahy vytiahli železničné vozíky na miesto určenia, tam ich lesní robotníci naložili drevom, ktoré k železnici približovali konské a volské záprahy a samospádom, za pomoci brzdára ich spúšťali do moravanského depa (zdroj)
Trhovičná lúka
Presnejšie povedané čistinka sedla Gajdy slúžila ako prechod z Ponitria na Považie. Práve tadiaľto viedla v stredoveku frekventovaná cestná komunikácia spájajúca Nitru s Moravou. Názov lúky pochádza z obdobia, keď sa na tomto mieste stretávali obyvatelia okolitých obcí Ponitria a Považia za účelom obchodu.
A ČO DODAŤ NA ZÁVER?
Rok 2020 toho priniesol veľmi veľa v živote každého nás. Preto dúfam, že sa v plnom zdraví vidíme o rok na Silvestrovskom výstupe na Marhát 2021!
Užitočné informácie
Organizátor: Individuálna akcia účastníkov
Poplatok: 0€
Štart a cieľ: Výtoky, dets. tábor – Marhát
Doprava: auto
Trasa: Výtoky, dets. tábor (299 m.n.m.) – Jelenie Jamy – Marhát (748 m.n.m.) – Trhovičná lúka – Výtoky, dets. tábor
Počet km: 12,3 km
Čas: 5:05 (celkový čas aj s prestávkami)
Prevýšenie: 449 m
Voda: vlastné zásoby
Strava: vlastné zásoby
Náročnosť: 2/5 – poldenná túra ľahšej strednej náročnosti
Mapy: VKÚ 130 Považský Inovec – Piešťany; mapy.cz
Alternatívy:
I. Výtoky, dets. tábor – Jelenie Jamy – Marhát – a späť
II. Výtoky, dets. tábor – Jelenie Jamy – Marhát – Trhovičná lúka – Krahulčie vrchy – Výtoky, dets. tábor (klasický okruh)
III. Výtoky, dets. tábor – Gonove Lazy (po zelenej) – sedlo Kostolný vrch (po modrej) – Marhát (po červenej) – Trhovičná lúka (po červenej) – Krahulčie vrchy (po červenej) – Výtoky,
dets. tábor (po zelenej)
IV. Výtoky, dets. tábor – Krahulčie vrchy (po zelenej) – sedlo Gajda (po červenej) – krátka zachádza z trasy na výhliadku Visiace skaly (po červenej) – Trhovičná lúka (po červenej) –
Jurko býv. horáreň (po zelenej) – sedlo Marhát (po žltej) – Marhát (po červenej) – Jelenie Jamy (po červenej) – Výtoky, dets. tábor (po zvážnici/ spádnici)
V. Nitrianska Blatnica – Jurko býv. horáreň (po zelenej) – sedlo Marhát (po žltej) – Marhát (po červenej) a späť
VI. Nitrianska Blatnica – Jurko býv. horáreň (po zelenej) – sedlo Marhát (po žltej) – Marhát (po červenej) – Trhovičná lúka (po červenej) – Jurko býv. horáreň (po zelenej) – Nitrianska
Blatnica po zelenej