#12 Turistika bez výhovoriek… Potulky Slovenským Rajom

Od našej poslednej turistiky v Pieninách sa toho na Slovensku veľa udialo. COVID-19 nastúpil v tvz. ,,druhej vlne” a sním aj ďalšie obmedzenia. Okrem skloňovania slova COVID na rôzne spôsoby pribudlo aj plošné testovanie. Tieto dve veci boli najdiskutovanejšie ešte týždeň pred našou akciou. #12 TURISTIKA BEZ VÝHOVORIEK… Potulky Slovenským Rajom. Zapožičané ferratové sety, nachystaná výbava, bulletin pripravený, predpoveď krásna… Všetko vyzeralo super.

Až do štvrtku, kým nám vláda vyhlásila tvz. lockdown a s ním aj zákaz vychádzania mimo okres s platnosťou od soboty. Čo viac si priať? A tak vznikla dilema. Ísť alebo akciu zrušiť? Telefón zvonil a notifikácie na messengeri či whatsappe sa nezastavili… Nakoniec sme sa rozhodli, že naša #12 TURISTIKA BEZ VÝHOVORIEK… Potulky Slovenským Rajom bude. Zo soboty sme sa dohodli na piatok, čo nás stálo dovolenky, ale myslím, že nik neľutuje…

#12 TURISTIKA BEZ VÝHOVORIEK… Potulky Slovenským Rajom

Október, jeden z mesiacov kedy po návale prázdninových turistov začínajú hory opäť voľnejšie dýchať. Žiadne rady na rebríkoch či reťaziach. Žiadne tlačenie sa na ideálne miesto kvôli fotke na Instagram. Keďže je to už skoro rok, čo sme absolvovali #5 spoznávanie Slovenského Raja, rozhodli sme sa sem vrátiť… a spoznať ďalšie nádherné miesta v Slovenský Raji.

Slovenský Raj

Národný park Slovenský raj patrí medzi najmladšie národné parky na Slovensku. Krajinársky mimoriadne hodnotné územie na pomedzí Spiša a Gemera bolo od roku 1964 chránené ako chránená krajinná oblasť. V roku 1988 ho povýšili na národný park s rozlohou 328 km2, pretože táto kategória zabezpečuje vyšší stupeň ochrany. Približne jedna pätina národného parku je prísnejšie chránená v rámci 11 národných prírodných rezervácií a 8 prírodných rezervácií. Na území Slovenského raja nájdeme množstvo úzkych kaňonov a hlbokých roklín s vodopádmi, pri zdolávaní ktorých si treba vypomôcť početnými rebríkmi a lávkami. Najnavštevovanejšími roklinami sú Suchá Belá, Veľký Sokol, pokračovaním ktorého je Róthova roklina pomenovaná po priekopníkovi turistiky v Slovenskom raji a sprístupňovania jeho roklín prof. Martinovi Róthovi, Prielom Hornádu a Kyseľ. Ďalšími obľúbenými cieľmi sú skalný výbežok Tomášovský výhľad alebo Kláštorisko s ruinami kartuziánskeho kláštora (zdroj)….

#12 TURISTIKA BEZ VÝHOVORIEK… POTULKY SLOVENSKÝM RAJOM

Táto turistika mi ukázala, či skôr potvrdila jednu dôležitú vec. Čím má človek menej času, tým viac stihne 🙂 Našťastie sa zišla super partia ľudí, ktorá ma podporila. Rýchle zapožičanie ferratových setov, nahlásenie dovoleniek, ubytovanie, cesta… Všetko v priebehu pár hodín. Ani som nevedel ako a už sme ocitli na parkovisku v Podlesku. Po krátkom zvítaní a poučení sme sa vybrali smerom Suchá Belá. Už pri vstupe do tiesňavy nám bolo jasné, že to úplne ,,suchou nohou” nepôjde. Týždeň zrážok sa odzrkadlil v plnej kráse. O to výdatnejšie a krajšie boli ale vodopády 🙂 Všetko zlé, je na niečo dobré. Postupne sme sa cez Suchú Belú dostali na Kláštorisko. Na moje prekvapenie na celej lúke a pri chate maximálne do 15 ľudí… V lete ich tu počítajú na stovky. Nasledoval krátky oddych, pri ktorom sme si vychutnali kávu a zemiakové placky…

Keď sme sa rozhodli pokračovať v našej ceste po žltej turistickej značke na Kláštorskú roklinu, všimol som si, že sa dvíha oblačnosť. Po strmšom zostupe do rokliny sme prešli na modrú turistickú značku – Prielom Hornádu. Začalo sa stmievať, ale čo bolo ,,zaujímavejšie” pršať. Nasadili sme si čelovky, raincovery na batohy, Gore-texové bundy a vyrazili sme ďalej. Na kameňoch sa začalo riadne šmýkať, napadané lístie a pod ním skaly či drevo tiež precvičili naše stabilizačné svaly 🙂 Ale kto je pripravený, nie je zaskočený. Postupne sme sa dostali okolo chát a ranču späť na parkovisko…

Neexistuje zlé počasie, len zle oblečený a vybavený turista
PRIELOM HORNÁDU

Kaňon je prístupný celoročne. Môžete doň vstúpiť od Podlesku ako my alebo od Čingova. Na rozdiel od tiesňav Slovenského raja prechod kaňonom je možný v oboch smeroch. Potrebná je ale ohľaduplnosť a tolerancia. Trasa začína od Hrdla Hornádu až po Skalné vráta pri ústi Bieleho potoka. Vzhľadom na to, že Prielom Hornádu patrí do piateho stupňa ochrany prírody, pohyb je možný len po označenom turistickom chodníku. Na jednotlivých exponovaných častiach kaňonu sa nachádzajú technické zariadenia (stúpačky, lávky a rebríky, či reťaze). Tu sa dočítate viac…

Kláštorisko

Sa nachádza v centre krasového územia Slovenského raja. Je to náhorná plošina, obkolesená sústavou kaňonov a tiesňav s bohatým zastúpením krasových vápencových foriem v podzemí (jaskyne), ktorá nesie novší názov Čertova sihoť a pod ktorými leží Kláštorisko. Pomenované je po zaniknutom kartuziánskom kláštore. Pôvodný názov bol Letanovská skala, ktorá sa nachádza v zakladajúcej listine kláštora z roku 1299, ale mnísi pomenovali toto miesto biblickejším názvom Skala útočišťa (Lapis reguii) a celému územiu dali názov Raj. Tu sa dočítate viac…

#12 TURISTIKA BEZ VÝHOVORIEK… a jej záver…

V prvom rade by som sa chcel poďakovať všetkým zúčastneným za ich obetavý a chápavý prístup. Opäť sa zišla super partia ľudí, ktorí vytvorili parádnu atmosféru. Aj napriek tomu, že sme zmokli, hodnotím túto túru za úspešnú. Veď dážď patrí k prírode. Navyše, čím ,,horšie” podmienky, tým lepšie otestujete svoju výstroj, výbavu, oblečenie. A čo je podstatnejšie – otestujete seba. Vaše mentálne nastavenie 🙂 Veď žiadne spomienky nezačínajú, keď som sedel doma a…

Užitočné informácie

Organizátor: Berny
Štart a cieľ: Podlesok, parkovisko
Doprava: auto
Trasa:
Podlesok (545 m.n.m.) – Suchá Belá, záver (955 m.n.m.) – Pod Vtáčím hrbom (920 m.n.m.) – Kláštorisko, chata (775 m.n.m.) – Kláštorská rokl., ústie (525 m.n.m.) -Hrdlo Hornádu (540) – Podlesok (545 m.n.m.)
Počet km: 18,02 km
Čas: 8:12 (celkový čas aj s prestávkami)
Prevýšenie: 469 m
Voda: vlastné zásoby, pramene
Strava: vlastné zásoby, chata Kláštoricko
Náročnosť: 3/5 – poldenná túra strednej náročnosti
Mapy: VKÚ 124 – Slovenský Raj; mapy.cz