#17 TURISTIKA BEZ VÝHOVORIEK… Kvačianska a Prosiecka dolina

August… Čas dovoleniek, oddychu a taktiež #17 Turistiky bez výhovoriek… V tomto roku si „sypem popol na ?“, pretože sa koná len druhá akcia tohto charakteru. Je to spôsobené hlavne mojou vyťaženosťou, ale sľubujem, že sa polepším ✌️. Pre našu turistiku som tentokrát vybral Chočské vrchy – krásnu prírodu Liptova. Tatry, Slovenský Raj,… sú počas dovoleniek preplnené turistami a navyše nestabilné počasie… Radšej zmoknúť v hore ako na hrebeni ?…

Počasie hralo výzmanú úlohu aj počas našej #17 Turistiky bez výhovoriek… (hlavne motivačnú ?). Každopádne, kto sa počasia nebál, tak si s nami užil krásu Kvačianskej a Prosieckej doliny… Veď posúďte sami?

#17 TURISTIKA BEZ VÝHOVORIEK… KVAČIANSKA A PROSIECKA DOLINA

 

 

CESTA KVAČIANSKOU DOLINOU…

Ráno sa stretávame na parkovisku pri bufete pod Kvačianskou dolinou. Nasledovalo krátke zvítanie účastníkov #17 Turistiky bez výhovoriek… doplnené o organizačné a bezpečnostné pokyny. Následne ako sa patrí, nasledovala návšteva bufetu ?. Keďže sme sa obávali ohlasovaného poobedného ⛈, nakúpili sme radšej uveníry predom ? a vyrazili sme… Opačne ako som síce pôvodne plánoval, ale keďže sa #17 Turistika bez výhovoriek… bola plánovaná ako okruh, súhlasil som. Jedným z mojich cieľov bolo, aby sme sa vrátili k autám skôr ako začne ☔️. Veril som ♥️, že to s počasím dopadne ako na Dukle… Aj keď pravidelní účastníci Turistiky bez výhovoriek vedia svoje ?..

Kvačianska dolina

Pre svoju divokosť a neprístupnosť nebola dloho Kvačianska dolina využívaná ako spojnica Oravy a Liptova.  Viedol tadiaľto len malý chodník. V lete 1849 chodník rozšírili ruskí vojaci, idúci na pomoc rakúskemu cisárovi. Odvtedy cestu ďalej rozširovali obyvatelia miestnych obcí a začala sa tu premávka s konským záprahom…

V roku 1934 a 1947 prebehli ďalšie dve veľké úpravy cesty, kde sa profil rozširoval a znižovali sa výškové rozdiely. Na niektorých úsekoch aj viac ako o 2 metre!
V 60-tych rokoch sa dokonca stala dolina priechodnou pre osobné i nákladné autá. Popri chodníku sa ešte dnes dajú nájsť zvyšky zabudnutých telefónnych stĺpov… Cesta ešte v 80-tych rokoch bola hlavnou spojnicou Oravy a Liptova pre automobilovú dopravu, aj keď sa to dnes na prvý pohľad nezdá…

Oblazy – križovatka vôd, ciest a osudov!

Po miernom stúpaní v celkom slušnom tempe míňame prvé zvyšky improvizovaných železobetónových zábran tvz. ježkov. Kúsok vyššie míňame niekoľko zvyškov telefónnych stĺpov. Aj tieto dnes už bezvýznamné a zabudnuté „skvosty“ ľudskej vynaliezavosti a umu svedčia o dôležitosti a význame tejto cesty. Mne samému samému sa nechcelo veriť, že táto cesta bola v minulosti najvýznamnešjšou automobilovou spojnicou medzi Liptovom a Oravou. Vyššie na mieste zvanom Kobyliny je výhľad do kaňona Kvačianky. Táto výhliadka nie je nijako zabezpečená, ale stojí za to… 70 metrová hĺbka pod nami s výhľadom na koryto Kvačianky je impozantná. Vyššie sme sa zastavili na výhliadke Veľký a Malý Roháč. Výhľady z týchto miest sú skutočne nádherné. Cestou ma ešte upútal kríž z roku 1860. Následne sme odbočili a vydali sme sa dole k vodým mlynom…

Vodné mlyny Oblazy

Vodné mlyny Oblazy v Kvačianskej doline patria medzi horské typy mlynov a sú umiestnené v jednej z podľa mňa najkrajších slovenských dolín v Chočských vrchoch. Ide o jednu z posledných zachovaných pamiatok svojho druhu, navyše začlenenú do pôvodného prírodného prostredia.

Oblazy sa nachádzajú pri sútoku Hutianky, Borovianky a Ráztočianky. Pôvodne boli v Kvačianskej doline tri mlyny. Dokonca sa spomína aj štvrtý mlyn, hlbšie v doline, pod Roháčom, ktorý však v 19. stor. zobrala voda. Mlyny postupne upadali, až sa stali skoro úplnými zrúcaninami. Od roku 1980 však pamiatkári začali tieto skvosty vidieckej architektúry zachraňovať a dnes sú úž úplne zrekonštruované, dokonca prednedávnom bol uvedený do prevádzky horný mlyn. Môžete si pozrieť technológiu mletia múky starodávnym spôsobom…

Horný mlyn

Horný mlyn – gejdošovský, bol postavený v 1. polovici 19. storočia obcou Sviňarky, dnes Malé Borové pre potreby miestnych obyvateľov. V roku 1920 ho prenajali manželia Gejdošovci. Ich priam dobrodružná cesta cez ruský front až na Oblazy je veľmi zaujímavá a stojí za chviľku pozornosti. Dnes tu môžeme pozorovať zrekonštruované mlynské zariadenie, ako aj pozostatky zo starej histórie mlyna.

Dolný mlyn

Dolný mlyn – brunčiakovský bol postavený obcou Veľké Borové v rovnakom čase. Sú na ňom dve kolesá, ktoré poháňali nie len mlynské zariadenia ale aj starý typ píly. Dnes si túto pílu môžeme pozrieť v rekonštruovanom stave.

Tretí mlyn – dnes už neexistuje…

Tzv. “Tretí mlyn” predstavovala furmanská krčma, v ktorej žil krčmár Maťuga. V roku 1944 však ustupujúci fašisti krčmu podpálili a dnes nájdeme sotva jej základy.

Smer Veľké Borové…

Z Oblazov sa postupne presúvame smerom k Prosieckej doline. Naša #17 Turistika bez výhovoriek… ešte nie je ani v polovici, a našťasie po ⛈ zatiaľ ani stopy a tak dúfame (skoro všetci ?), že nám počasie vydrží až do konca. Cestou míňame vodopády, kde sa nachvíľku pristavíme a vypočujeme si pieseň o vode od jednej babičky pre vnúčika… Pekná kultútna vložka ?… Následne prichádzame do obce Veľké Borové… Krčma kúsok od nás bola lákavá ?, ale dážď nás motivoval viac… A tak ju obchádzame a pokračujeme v našej trase…

Veľké Borové

Najstarší písomný doklad o obci Veľké Borové pochádza z roku 1646 kedy ju založili osadníci z Hornej Oravy. Obec sa však „preslávila“ v roku 1895, kedy do jej blízkosti dopadol meteorit❗️ Konkrétne 9. mája 1895 dopadol meteorit – kamenný chondrit typu L5 s hmotnosťou približne 6,1 kg. Oficiálny názov dostal podľa miesta nálezu – Nagy Borové. Pre múzejné a výskumné potreby bol neskôr rozrezaný na viacero fragmentov, z ktorých najväčší s hmotnosťou približne 5,5 kg je uložený v Maďarskom prírodovednom múzeu v Budapešti, ktorému ho v roku 1895 daroval Ľudovít Kürthy, hlavný župan Liptovskej župy. Menšie fragmenty sú v múzeu v Chicagu (194 g), Londýne (53 g) a na ďalších miestach.

Prosiecka dolina…

Z obce sme vyšli, teda ehm. vystúpali na „malý“ kopček – kopec – kopčisko ?. Tu sa nám „otvorila“ priam idylická lúka Svorad. Z tejto lúky viedlo niekoľko ďalších ciest po okolí, ale nás zaujímala len jedna ?. Pomaly sme sa blížili k polovici našej #17 Turistiky bez výhovoriek…, a po ⛈ ani chýru, ale ?? sa už ozývali… Ale kráčali – bojovali sme ďalej….

Prosiecka dolina…

Prosiecka dolina má medzi dolinami na ?? osobitné postavenie. Svojou rozmanitosťou totiž len ťažko hľadá konkurenciu. Všade navôkol sa nachádza nádherná príroda s pestrými skalnými útvarmi, rebríkmi, technickými pasážami… Z križovatky Sokol sa možno dostať k 15m vysokému vodopádu Červené piesky a ďalej pokračovať do skalnatej časti doliny. Tieto skalné rokliny je potrebné zdolávať rebríkmi a reťazami, ktoré však majú pevnú konštrukciu, takže sa niet čoho obávať. V spodnej časti sa nachádzajú tzv. Vráta. Ide o dve vysoké skalné steny stojace oproti sebe. Pomedzi ne preteká malý potôčik, ktorý túto nádheru vytvoril. Dolina sa dá prejsť viac menej suchou ?.

Prekvapiť môže prítomnosť železničných koľajníc zabudovaných v skalnatých bralách. Zdá sa to až neuveriteľné, ale v minulosti cez tento pomerne neschodný terén premávali vozy – jedná sa o pozostatok starej cesty.

#17 TURISTIKA BEZ VÝHOVORIEK… KVAČIANSKA A PROSIECKA DOLINA a jej záver

Z Prosieckej doliny sme sa vrátili späť do Kvačianskej doliny, na miesto štartu našej #17 Turistiky bez výhovoriek…. Prešli sme ponad Dlhú lúku okolo Keltskej osady Púchovskej kultúry až na parkovisko k bufetu. Tu sme oficiálne ukončili našu #17 Turistiku bez výhovoriek… Kvačianska a prosiecka dolina. Tu by som rád pochválil bufet, ktorý bol ?

V prvom rade ešte raz ďakujem všetkým účastníkom #17 Turistiku bez výhovoriek… Kvačianska a Prosiecka dolina ?. Tí, ktorí sa nezľakli ⛈ si dovolím tvrdiť, že spoznali ďalšiu krásnu lokalitu ??. Prešli sme úctihodných 22km v nádhernom prostredí a čo je hlavné… Počasie nám vydržalo až do momentu, pokiaľ sme neposadali do áut. Taktpovediac naparádu ? Takže ešte raz ďakujem za vytvorenie super partie a dobrej atmosféry❗️

V druhom rade úprimne ďakujem všetkým Vám, čo ste to dočítali až sem. Snažil som sa Vám sprostredkovať nie len informácie, čo dokáže ponúknuť Kvačianska a Prosiecka dolina, ale aj inšpirovať Vás k návšteve týchto miest.

A ako býva zvykom, malý kvíz z našej #17 Turistiky bez výhovoriek… na záver ? Nezabudni sa s nami podeliť ako si dopadol ?

NA ZÁVER LEN 3X AK…

Ak ste to dočítali až sem, ĎAKUJEM.
Ak sa Vám môj blog páči a chceli by ste ma chceli podporiť – lajkujte, zdielajte… Za každú podporu som Vám vďačný.
Ak by Vás ešte niečo zaujímalo, neváhajte a kľudne sa spýtajte… Všade tu som aktívny ?

Použitá literatúra

kvacany.sk
prosiek.sk
velke-borove.sk