Čo znamená OWB CARRY? 6+1 rád ako vybrať správne OWB

V minulých článkoch sme si už povedali čo to o puzdrách. Predstavili sme si Ako? Prečo? Kde? Rozobrali sme si Na čo sa zamerať pri výbere, či aké sú Materiály puzdier. Zamerali sme sa na IWB - skryté nosenie zbrane a na Tašky na zbrane a ich možnosti.. Dnes je čas posunúť sa v tejto téme ďalej. Dnes sa zameriame na OWB puzda...

Čo to znamená? Čo sa skrýva pod touto skratkou? Aké sú výhody a nevýhody nosenia OWB puzdier? Prečo patria medzi najobľúbenejšie typy? Aké sú ich možnosti a čo nám ponúka tento systém? Tak toto je len niekoľko otázok, ktoré by som vám rád zodpovedal.

,,Nosenie zbrane vymedzuje skupina zbrojného preukazu...“

OWB Carry


OWB je zaužívaná skratka z angl. ,,Outside the Waist Band“, teda ,,mimo pása“. Predstavuje vonkajší systém nosenia zbrane – puzdro je na opasku pripevnené zvonku. Puzdra OWB patrili, patria a budú patriť k najobľúbenejším typom puzdier.
OWB puzdra umožňujú dve varianty nosenia. Otvorené a ,,skryté". Naše zákony však neumožňujú nosiť otvorene vonkajšie puzdra okrem použitia na strelnici alebo športových pretekoch. Výnimku tvoria príslušníci ozbrojených zložiek. Skryté nosenie OWB puzdier so sebou okrem výhod prináša aj niektoré negatíva. Tak si ich poďme postupne predstaviť v čom sú výhody a nevýhody...

Najväčšie Pozitíva
- Pohodlnejšie a komfortnejšie na nosenie. Zbraň je ďalej od tela a ,,netlačí“ vás pri dlhodobom nosení
- Tasenie*. Nie je veľký časový rozdiel v tasení zbrane medzi IWB a OWB (za rovnakých podmienok keď máte zbraň skrytú len pod tričkom)
- Široká škála možností. Oproti IWB alebo Sholuder (podpažným) puzdrám ponúka OWB širokú škálu možnosti materiálu a variabilitu strihu či sklonu.
- Bezpečnosť. Samozrejme bezpečnosť najviac ovplyvní užívateľ zbrane. Tasenie a zapuzdrenie je vec drilu. Každopádne pri OWB puzdrách sa zapuzdruje ľahšie, pretože poskytujú ,,komfortnejšiu zónu pohybu“. Navyše pri IWB puzdrách smeruje zbraň na vaše dolné končatiny (napr. nosenie na apendixe pri šoférovaní). OWB puzdra smerujú zbraň mimo vášho tela.

* Veľmi zaujímavý test robili páni z Armytrainigu, kde porovnávali nie len časy tasenia z rôznych puzdier a polôh, ale aj v rôznom oblečení.

Najväčšie Negatíva
- Psychologický efekt. Treba si uvedomiť, že najmä v lete je skryté nosenie obtiažne. Pokiaľ máte na sebe len tričko alebo ľahkú bundu je zbraň oveľa viac viditeľné. Z tohto pohľadu vyplýva otázka, či chcete ,,dať vedieť“, že máte pri sebe zbraň alebo nie. A ako sa vraví, každá minca má dve strany. Veľa ľudí vám poviem iba A: Niekedy to útočníka môže od útoku odradiť. Ale musíte si byť vedomý aj toho B: keď sa útočník rozhodne na vás zaútočiť a bude si vedomý, že máte pri sebe zbraň jeho útok bude o to viac agresívnejší...
- Tasenie*. V zime, kedy máte zapnutú bundu, je problém tasiť akúkoľvek zbraň, ale pri OWB vynaložíte viac úsilia ako pri IWB (za rovnakých podmienok). Navyše sa môže pri niektorých typoch puzdier zachytiť bunda o hlaveň. Preto treba dobre zvážiť výber puzdra.
- Sebaobrana. Z mojich ,,skúseností" a pri simuláciách s FX Simunition jednoznačne najlepšie vyšlo apendixové nosenie (,,na 12 hodine"). Pokiaľ som mal OWB puzdro prekryté tričkom alebo mikinou bolo oveľa zložitejšie tasiť pri pretrvávajúcom útoku.

Ako vybrať ideálne OWB puzdro?


Úprimne? Žiadne ideálne puzdro pre všetkých neexistuje. Záleží od individuálnych potrieb a požiadaviek človeka. Od možností a situácií na ktoré puzdro potrebuje. Najideálnejšia je kombinácia viacerých puzdier, ale o tom v inom článku. Každopádne minimálne jedno OWB puzdro na zbraň nie je nikdy na škodu 🙂 . Aby ste si vedeli vybrali to najlepšie pre vás, musíte si zodpovedať nasledovné otázky...

1. Z akého materiálu?
Ako sme si už povedali, OWB puzdra partia k najviac používaným typom a preto existuje veľa dizajnových a materiálových variácii. Medzi najpoužívanejšie materiály patrí koža, kydex a nylon. Takže toto bude prvá otázka, ktorú si pri výbere OWB puzdra musíte položiť.
Koža - je tradičným materiálom na výrobu puzdier. Tieto puzdra sú trvácne a pevné. Navyše nie sú šetrné len k zbrani, ale aj k pokožke. Okrem funkčnej stránky, plnia aj tú estetickú. O tieto puzdra sa ale treba občas postarať. Odvďačia sa vám ale rokmi používania
Nylon - v porovnaní s kožou ponúka nylon iné výhody. Je ľahší, viac odolný oderu na povrchu, lepšie odoláva potu, je mäkší a pohodlnejší na nosenie.
Kydex - je aktuálnym trendom pre puzdra. Puzdrá z kydexu sú kompaktné, ľahké, pevné, trvácne a odolné voči vode a poškrabaniu. Zbraň v nich drží zbraň samosvorne v pevnej polohe. Tasenie je veľmi rýchle.

2. Poistka
Ďalšou otázkou, ktorou sa budete musieť zaoberať bude poistka. Áno alebo nie. Najčastejšie sa stretnete s rôznymi palcovými (pásiky spojené zapínacím gombíkom, odisťujú sa potlačením palca) alebo lúčkovými (manuálna poistka ktorú je potrebné zatlačiť, drží zbraň o lúčik zbrane) poistkami. Pri niektorých puzdrách sa vyskytuje aj retenčná skrutka, ktorou sa regulujete odpor pri tasení. Najčastejšie sa nachádza pri samosvorných puzdrách.

3. Uchytenie
Medzi najpoužívanejšie typy úchytov o opasok sa používa tzv. prevlečka, oceľová spona alebo pádlo. Čím je puzdro širšie, tým lepšie sedí na opasku a priľne k telu. Dôležitá vec, ktorú určite nepodceňujte je aj správny výber opasku. Najčastejšie sa používajú 40mm a 50mm opasky z kože, neoprénu, nylonu alebo rôzne variácie napr. nylon vystužený plastom a pod.

4. Typ puzdra
Každému z nás sa páči niečo iné. Preto je výber typu puzdra veľmi individuálny. Každopádne je veľmi dôležité aby bolo dané puzdro vyrobené na mieru zbrane. Pre efektívne tasenie je potrebné aby ste zbraň chytili správne na prvý krát, preto musí byť puzdro vyrobené tak, aby v ňom zbraň držala pevne a v správnej pozícii. Preto je pri OWB puzdrách dôležité, aby boli vyrobené presne na mieru zbrane. V prípade nesprávneho puzdra a následne zlého úchopu vás to môže v krízovej situácii stáť čas a vaša sebaobrana bude neúčinná.

5. Spôsob nosenia
Pri OWB puzdrách sa najčastejšie používajú 3 spôsoby nosenia:
a) Cross draw (nosenie do kríža)
Z môjho uhla pohľadu nosenie ,,cross draw“, teda na ľavej strane brucha u praváka a tasenie krížom cez telo z pohľadu sebaobrany nie je moc efektívne, kvôli dlhej dráhe dráhe (tj. čas) tasenia. Taktiež ak vám niekto zablokuje primárnu ruku (v tomto prípade pravú), tak s ľavou bude tasenie v krízovej situácii skoro nemožné. Jediný potenciál tohto nosenia vidím napr. pri sedení za volantom alebo v práci.
b) On the hip (nosenie na boku)
Najpraktickejšie a najbežnejšie nosenie OWB puzdier. Zbraň býva najčastejšie v 90° uhle k opasku. Samozrejme sú možné aj iné sklony podľa individuálnych preferencií. Každý človek má nejakú biomechaniku pohybu, a každý preferuje to, čo mu vyhovuje. Pri tomto spôsobe nosenia sadne ruka presne na pažbu a tasenie je veľmi jednoduché.
c) Small of the back (nosenie na krížoch)
Jedná sa o nosenie mierne vzadu s malým uhlom predklonenia zbrane. Čím viac vzadu k oblasti krížov chcete nosiť zbraň, tým musí byť jej uhol predklonenia väčší aby bolo možné tasenie. Tento spôsob nosenia je pre mňa najhorší. Síce nosenie na krížoch zbraň najlepšie zakryje, no jej nosenie nie je pohodlné a tasenie napr. pri šoférovaní skoro nemožné. Z pohľadu sebaobrany veľmi zlé. V prípade náhleho fyzického útoku si nedovolíte spustiť ruku za chrbát, aby ste tasili. Navyše väčšina ,,šarvátok“ končí na zemi. Pokiaľ skončíte na zemi a niekto vás priľahne tak zbraň už nevytiahnete a môžete dokonca o ňu prísť. Jediný potenciál vidím pri nosení saka alebo rozopnutej bundy. Ale aj tak by som mal obavy, aby mi ju nevytiahla v dave ,,nekompetentná“ osoba.

6. Sweat guard (chránič potu)
Sweat guard je predĺženou časťou puzdra na zadnej strane, ktorá sa tiahne k okraju záveru zbrane. Jeho hlavnou úlohou je brániť priamemu kontaktu zbrane a pokožky. Udržuje vlhkosť (ale napr. aj olej - mazivo) mimo pokožky, košele, trička,... Pri niektorých typoch puzdier však však Sweat guard nie je z pohľadu dlhodobého nosenia komfortný

Na záver...

Ak máte, alebo už viete aké puzdro na zbraň chcete - chcite kvalitu. Na kvalitnom puzdre záleží rovnako ako na zbrani. Snáď sa mi podarilo vám zodpovedať na všetky otázky ohľadne OWB puzdier, tak aby ste sa dokázali rozhodnúť, ktoré puzdro je pre vás najlepšie. 😉
Ak ste to dočítali až sem, klobúk dole 🙂 Táto téma vás zaujíma a preto moja posledná rada na záver:
Je ,,jedno" aký máte typ puzdra. Trénujte! Trénujte to, čo reálne použijete. V krízovej situácii kedy budete konfrontovaný, budete reagovať zautomatizovane a spravíte len to, čo máte reálne natrénované. Nevychádzajte z predpokladov 😉