Mares Marker Beam. Zbytočnosť, či nevyhnutná pomôcka v EDC?

Pred nedávnom som dostal od chalanov zo Specialgear.shop malý Marker Beam od firmy Mares. Mojou úlohou bolo ,,pozrieť“ sa na tento Marker Beam bližšie a povedať im svoj názor. Keďže sa riadia heslom, čo ponúkajú sami skúšajú a testujú, bol som rád, že ma s tým oslovili. Aj keď nejaké to testovanie batohu či optiky by tiež nebolo na škodu ?… Ale poďme späť k Marker Beam. Dnes po mesiaci používania, skúšania a testovania by som sa o tento názor rád podelil aj s vami. Keďže si myslím, že táto malá vecička má opodstatnenie pre každého z nás. Ale pekne po poriadku ?

Začnime u výrobcu… Mares

Počulo ste už o značke – firme Mares? Ani ja do minulého mesiaca nie ? Resp. nijako vedome som túto firmu neregistroval. Podľa názvu som to tipoval najprv na americkú, austrálsku či japonskú firmu. Ku môjmu prekvapeniu sa jedná o taliansku firmu. „Sorpreso come me“? Špagety, pizza, koloseum, víno, more a … potápačské potreby. Áno, to ide k sebe ? Proste relax, chill-out, siesta…

V roku 1949 Ludovico Mares navrhol a vyrobil prvé potápačské masky a tak isto harpuny. Vtedy mal pred sebou jediný ciel: podeliť sa o svoju vášeň pre more a potápanie so zbytkom sveta. Zo začiatku nebola firma Mares nič viac ako malou dielňou v talianskom meste Rapallo. Dnes, o viac ako 70 rokov neskôr, hrá táto talianska firma vedúcu úlohu vo svete potápania a stojí na špici vo vývoji najnovšej potápačskej techniky. V uplynulých 70 rokoch urazila firma Mares veľký kus cesty, dosiahla veľa cieľov a potápanie posunula do extrémnych výšin – teda hĺbok ?.

Pod firmu Mares taktiež patria značky ako Pure Instinct, Aquazone (šnorchlovanie), Head (plávanie), potápačská škola SSI a veľa ďalšieho. Priaznivci a potápači to poznajú a nás to až tak úprimne hlboko nezajíma. Nečítate tieto riadky kvôli firme Mares, ale kvôli ich výrobku… Tak poďme nato…

Marker Beam

Mares Marker – produkt, ktorý by nám závidel aj Darth Vader? Veľkosťou síce menší ako onen slávny svetelný meč zo Star Wars, ale myslím, že rovnako výkonný – jasný. Avšak Marker Beam nie je určený na boj s „temnou stranou“ ? Pomáha chrániť seba, svoje okolie, svoje veci…

Vec, ktorá je síce primárne určená pod vodu sa dá však rovnako dobre využiť aj nad vodou ? A to je pre mňa jedna z kľúčových vecí. Aby sa dala jedna vec požiť na veľa spôsobov. Marker Beam sa dá pohodlne a šikovne pripevniť skoro k čomukoľvek vďaka svojej pevnej šnúrke so skracovačom na aretáciu. Môže slúžiť ako núdzový signál, označenie miesta alebo vecí, na komunikáciu,… kreativite sa medze nekladú.

Prvé dojmy

Po rozbalení z dnes už viac menej štandardného obalu ma príjemne prekvapilo robustné a pritom ľahké telo. LED vyzerala byť kvalitná a tak som sa tešil na prvé vyskúšanie. Súčasťou balenia boli aj 3x LR 44 batérie (čo už dnes nie vždy býva samozrejmosťou). Takže po vložení batérií a pootočení zadného dielu (je znázornené ON – OFF) tadááá – Marker Beam – malý blikajúci lightstick funguje ako má… A zábava sa môže začať ?

Technické parametre

Dĺžka: 12 cm
Šírka (priemer): 1cm
Váha: 30 gramov
Napájanie: 3xLR 44 batérií (súčasťou balenia)
Doba svietenia: udáva sa 50 hodín
Vodeodolnosť: do 100m
Puzdro: Mosadz s chrómovou úpravou
LED: iba stroboskop / blikanie
Cena: od 19,80€ – 26€ (podľa Heureka.sk)

Moje skúsenosti a hodnotenie

Marker Beam používam, skúšam a nosím so sebou už viac ako mesiac. A aj budem! Prečo? Lebo si myslím, že tento malý a výkonný lightstick – marker je ideálny na signalizáciu. Áno záleží od toho, čo a komu chcem signalizovať. Doteraz som všade využíval klasické lightsticky – chemické svetlá*, ktoré mali občas nevýhodu, že som ich nechcene zlomil napr. v batohu… Ale v zásade chemické svetlo by ste našli u mňa v aute, v mojich lekárničkách, na taktickej veste, proste všade,… Chemické svetlo má svoje pre a proti. No po mojich zdravotníckych kurzoch s Červeným krížom (Kurz PP v Červenom kríži, Víkend s Červeným krížom) alebo taktickej bojovej medicíny (TECC, CLS), či pri odbornej PP (Praktická PP, Vodná záchrana) som si uvedomil, že keď potrebujem označiť svoje miesto v prípade núdze je Marker Beam ideálne riešenie. Stačí zapnúť a môžem sa venovať tomu, čo potrebujem… Navyše vodeodolnosť, ktorú zabezpečujú dva O krúžky, umožňuje aj použitie vo vode. Paráda ? No a čo to testovanie?

Testovanie

Testovanie som poňal ako „simuláciu“, najbežnejších situácií, s ktorými sa môžem stretnúť… Som v prírode a potrebujem niekomu ukázať kde som / potrebujem si „viditeľne označiť“ miesto alebo veci. Kľudne si predstavte, že ste sa stratili v lese, alebo potrebujete ukázať záchranárom, kde sa nachádzate a ide o minúty, prípadne poskytujete prvú pomoc a nemáte čas „mávať“ baterkou či čelovkou (ktorú samozrejme potrebujete pri poskytovaní prvej pomoci)…

1. Test

Nechal som Marker Beam svietiť cez 21 hodín.  Pôvodne som chcel nechať 50 hodín (či to reálne zvládne), ale keďže som tento test vykonával počas jedného pobytu v prírode a chcel som si nechať z bezpečnostných dôvodov „rezervu“, ukončil som to po 21:45 hod. Myslím, že aj to je celkom pekný vypovedajúci čas. ?

Výsledok: po 21 hodinách stále svietil ,,rovnako“, bez prehrievania.

2. Test

Skúsil som porovnať viditeľnosť klasického lightsticku, lightsticku Nite Ize LED na 3x LR 44 a Marker Beam od Maresu tiež napájané na 3x LR 44. Test sa odohrával v lese za tmy. Cieľom bolo zistiť viditeľnosť voľným okom. Pozorovať som chcel na 10 – 20 – 30 – 50 a 100m. Výsledok bol nasledovný:
a) klasický lightstick – stabilné svetlo, dobre viditeľné do 30 metrov (záleží aj na farbe lighsticku a kvalite), pri 50 metrov som už mal problém s identifikáciou a 100 metrov som ho nevidel voľným okom
b) Nite Ize LED – pre mňa sklamanie na plnej čiare, keďže som si zadovážil 2 kusy a ani jeden nefungoval! ?
c) Marker Beam – Stroboskop má samozrejme výhodu na označenie, resp. na signalizáciu miesta. Každopádne na 50 metrov viditeľné bez problémov a pri 100 metroch sa dalo identifikovať dané miesto vďaka stroboskopu.

Výsledok: Na signalizáciu – označenie miesta jednoznačne vyhráva Marker Beam.

3. Test

Vodeodolnosť. Pôvodne som chcel Marker Beam otestovať v nejakom bazéne, ale kvôli COVID opatreniam zatiaľ musím počkať. Na vodnej nádrži som aspoň vyskúšal ponoriť Marker Beam pár metrov od brehu.

Výsledok: Funguje! ? Nemám techniku aby som ho dokázal odfotiť alebo natočiť pod vodou. Voľným okom som Marker Beam dokázal pozorovať cca 1m pod vodou. Samozrejme záleží na „kvalite“ – zakalenosti vody.

*pozn. Lightstick – chemické svetlo je plastová trubička s tekutinou a kapsulou s ďalšou látkou. Zlomením a zatrasením sa tieto látky zmiešajú a aktivujú. Výsledkom je svetlo. Požívajú sa rôzne farby farby a veľkosti a intenzity. Nevydáva žiadne teplo, pach,… Je pomerne odolná počasiu.

AD: Video obsahuje blikajúce a stroboskopické svetlo!

Mares Marker Beam. Áno, či Nie?

Rozmýšľam, ako by som vedel Marker Beam zhodnotiť jedným slovom… Jediné, čo ma napadá je EFEKTIVITA. Jednoduchá manipulácia, skoro žiadna váha napriek robustnému telu, vysoký výkon, vodeodolnosť do 100m, 50 hod. svietenia… ideálny signalizačný prostriedok do EDC výbavy. Jediné, čo vás môže negatívne prekvapiť, že vám odídu LR baterky ?.

Spoločnosť resp. značka Mares pre mňa v tomto momente potvrdila, že je symbolom kvality za rozumnú cenu. Aspoň čo sa týka Mares Marker Beam. Za približne 20€ – 25€ získate skvelú, efektívnu pomôcku, na ktorú sa môžete v prípade potreby spoľahnúť. Som zástanca myšlienky, že aj na vybavení záleží. Hlavne ak nám má naozaj pomôcť v krízovej situácii. Takže za mňa určite Mares Marker Beam ANO!

Môže slúžiť ako núdzový signál, označenie miesta alebo vecí, na komunikáciu…

Upozornenie:
V nasledovnom obsahu sa môžu objaviť nezrovnalosti, nevhodne zvolené slovné spojenia alebo chybné vysvetlenia. Znalosti a informácie nemusia byť úplné, ani presné. V recenziách je vyjadrený subjektívny názor na základe doteraz získaných vedomostí, skúseností a informácií. Každopádne celý obsah je tvorený s najlepším vedomím a svedomím. Preto prosím komentujúcich a diskutujúcich o zachovanie slušnosti a úcty. Vyvarujte sa prosím vulgarizmom a nevhodným komentárom. Každý máme právo na názor a interpretáciu daného názoru. Pokiaľ s niečím nesúhlasíte, máte nato plné právo, tak ako druhá osoba má plné právo nesúhlasiť s Vašim názorom a interpretáciou.

Ako autor a tvorca obsahu nenesiem žiadnu právnu zodpovednosť za Vaše jednanie a činy po zhliadnutí predmetného obsahu. Pri tvorbe obsahu na sociálne siete som limitovaný časom, zákonmi a predpismi platnými pre autorov na danej sociálnej sieti a taktiež rešpektujem zákony a predpisy krajiny, v ktorej sa práve nachádzam.