Prvá pomoc… má zmysel! (1. časť)

Prečo niekomu pomáhať? Poviete si, čo ma po ňom… No možno to budete zajtra práve vy, kto bude potrebovať prvú pomoc…

Dnes som netradične začal “citátom“, ktorý dokonale vystihuje to o čom vám chcem dnes napísať. Po našej sérii Ako sa nestratiť v lese, som sa rozhodol napísať sériu článkov na tému prvá pomoc. Viete poskytnúť prvú pomoc? Spomínate si, kedy ste naposledy vy absolvovali nejaký ten kurz prvej pomoci? Vynára sa vám spomienka na branné cvičenie na základnej škole, alebo počas autoškoly? Či pri nástupe do práce počas BOZP? Už je to dávno, čo? ? Kurzy prvej pomoci by sa mali absolvovať ideálne v nejakom intervale 2 – 5 rokov, pretože, informácie a postupy sa vyvíjajú spolu s novými poznatkami a výskumami.

Keďže sa trochu snažím v tejto problematike orientovať už dlhšie, rád by som s vami zdieľal nejaké hodnotné informácie, myšlienky či návody… Ale všetko postupne ? Povieme si niečo o prvej pomoci ako takej, o lekárničkách, o poskytovaní prvej pomoci nie len v “meste“ ale aj v „prírode“ a v neposlednom rade pokiaľ bude záujem bude možno aj malé prekvapenie ?

Prečo? To je otázka…

Hneď na úvod by som rád podotkol, že nie som žiadny vyštudovaný zdravotník ani lekár. Tak mi odpustite, ak budem nejaké výrazy používať laicky ?. Kurzy prvej pomoci som začal absolvovať (nie kurz v autoškole, či na BOZP, nie je pre mňa kurz ?) vďaka Utonovi a jeho Survivor od roku 2017 pomerne pravidelne. Neskôr vďaka Paťovi Armytraining som si vedomosti rozširoval. A dnes vďaka chalanom zo SpecialGear pristupujem k prvej pomoci a zdravovede úplne inak. Mám za sebou rozšírenú prvú pomoc v Červenom kríži v 2017 (ďalej len ČK), a 2018 , praktickú prvú pomoc prírode, vodnú záchranu, či TCCC alebo CLS – Advance a.i. Ale to dnes nie je podstatné…

A prečo som to všetko spomínam? Pretože mojou úlohou, ako aj úlohou tohto môjho blogu je šírenie osvety o zodpovednosti a bezpečnosti nie len za seba, ale aj za naše okolie. Aj preto vzniká táto moja malá séria článkov Prvá pomoc má zmysel!

PREČO VEDIEŤ POSKYTNÚŤ PRVÚ POMOC?

„Ľudia ešte nepochopili, že ranení a chorí neumierajú preto lebo záchranka prišla neskoro, ale preto, že im včas neposkytli prvú pomoc“ doc. MUDr. Viliam Dobiáš PhD.

Dnešná spoločnosť je nastavená a zameraná na individualizmus. Preto sa dnes pri prvej pomoci stretávame s nevšímavosťou, ignoranciou, predsudkami alebo výhovorkami typu:
• Nemám čas na absolvovanie kurzu PP…
• Nemôžem sa pozerať na krv…
• Bojím sa…
• Budú ma žalovať za ublíženie…
• Zavolám aspoň záchranku, veď to sa tiež ráta…

Na každú z týchto výhovoriek som niekde v podcaste od pána doc. MUDr. Viliama Dobiáša, PhD. počul celkom pekné odpovede…

Nemám čas na absolvovanie kurzu PP… 8 hodinový kurz vs. nekonečno na cintoríne (pozn. zdravotnícke kurzy v ČK sú aj 16 a 33 hodinové alebo špecializované kurzy v rôznom intervale 8 hod. – niekoľkých dní – záleží od zamerania)
Nemôžem sa pozerať na krv… na krv sa netreba pozerať. Krvácanie treba zastaviť ?
Bojím sa, že to urobím zle… prvá pomoc je buď – alebo
Budú ma žalovať za ublíženie… nepoznám odsúdeného za ublíženie na zdraví pri poskytovaní prvej pomoci. Vy áno?
Zavolám aspoň záchranku, veď to sa tiež ráta… Záchranka príde za 10 – 15 minút., no prvých 5 minúť môže o všetkom rozhodovať! Nezvratné poškodenie mozgu, vykrvácanie, či zadusenie

Na a čo sa týka napr. predsudkov… Tak sa kľudne môže stať, že si môžete zmýliť človeka s cukrovkou, ktorému klesla hladina cukru v krvi s opilcom,…

Avšak pokiaľ príde na situáciu, kedy budete podávať prvú pomoc, môžem vám s kľudným svedomím povedať, že to bude neočakávane. Žiadny kurz vás na realitu nepripraví. Strach, stres, obava, seba prekonanie, adrenalín, akcia, krik, plač, šok… s tým všetkým sa budete musieť vyrovnať. Ale za ten pocit, kedy niekomu zachránite život alebo mu len pomôžete v ťažkej chvíli, stojí zato!

Aj nedokonalá prvá pomoc je lepšia, ako žiadna . doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD.

PRVÁ POMOC MÁ ZMYSEL! NEMÔŽE UBLÍŽIŤ…

Prvá pomoc je jedna z mála vecí, ktorú viete využiť kdekoľvek. Pri dopravnej nehode, doma, v práci, na ulici, na ihrisku, na túrach, proste kdekoľvek. A preto sa jej netreba báť. Najhoršie je neurobiť nič!

Ak vám niekto bude tvrdiť, že prvú pomoc neposkytuje, lebo nechce dotyčnému ublížiť, spomeňte si, že pokiaľ je niekto v bezvedomí a nedýcha je “mŕtvy“. Tak ako sa mu dá viacej ublížiť? KPRkou (kardiopulmonálna resuscitácia) určite nie… Rovnakou logikou sa dá povedať, že pri šoku je najdôležitejších 5T (teplo, ticho, tekutiny, tíšenie bolesti a transport). Ale aj 3T je viac ako 0T, atď…

Jediné, čo nedokážeme zachrániť je nedostatok kyslíka pre mozog a to sa bavíme o prvých 5 minútach,… MUDr. Jozef Köppl

Na jednej prezentácii z TED prednášky o prevej pomoci som videl zaujímavý status od doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD. o súčasnom stave znalostí prvej pomoci: …“Prvá pomoc je jednoduchá ako politika, zdravotníctvo, futbal, hokej,… každý tomu rozumie…“

Tak čo je to tá prvá pomoc?

Prvá pomoc je súbor opatrení alebo liečenie, ktoré sa pri poranení alebo náhlom ochorení poskytne postihnutému ešte pred príchodom sanitky alebo lekára.
Cieľom prvej pomoci je:
– Záchrana života
– Zabránenie zhoršenia stavu
– Urýchlenie zotavenia

Samozrejme veľmi podstatným faktorom je správne zhodnotenie situácie bez ohrozenia vlastného života a zdravia. Pretože vaša BEZPEČNOSŤ je prvoradá vždy… (aby nebolo miesto jedného pacienta dvaja ?)

Na záver… Prvá pomoc má zmysel!

Tak ako vieme písať a čítať, mali by sme vedieť aj poskytnúť prvú pomoc. Pretože, pokiaľ budete svedok takejto udalosti, budete to práve vy, kto bude mať život daného človeka vo svojich rukách. Nebuďte ľahostajný. Buďte pripravený! Vzdelávajte sa. Nebojte sa! Prvá pomoc má zmysel!

PS: Áno, niekedy je príroda silniejšia ako človek. Ale pokiaľ zachránite jeden život, ako by ste zachránili celý svet ✌️

TAK NA ZÁVER LEN 3X AK…

Ak ste to dočítali až sem, ĎAKUJEM.
Ak sa Vám môj blog páči a chceli by ste ma chceli podporiť – lajkujte, zdielajte… Za každú podporu som Vám vďačný.
Ak by Vás ešte niečo zaujímalo, neváhajte a kľudne sa spýtajte. Reagujem na Facebooku, Instagrame ,Youtube ,emaily… proste na všetko ?

Použitá literature:

TEDx
Slovenská zdravotnícka univerzita
Červený kríž
Horská záchranná Služby